On vastavuoroista! Jos toinen ei laita tikkua ristiin niin sellaiseen ei kannata tuhlata aikaa.
Oikea rakkaus
Anonyymi-ap
87884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 87
Vanhimmat
Näin se on.
Joskus tuntuu, että ihmiset tuhlaa aikaa sellaiseen joka ei välitä. Miksi? Tai aika monetkin.
Juuri kuten olen usein sanonut:
𝓟𝓪𝓻𝓲𝓼𝓾𝓱𝓽𝓮𝓮𝓼𝓼𝓪 𝓸𝓷 𝓻𝓪𝓴𝓴𝓪𝓾𝓽𝓽𝓪 𝓽𝓪̈𝓼𝓶𝓪̈𝓵𝓵𝓮𝓮𝓷 𝓷𝓲𝓲𝓷 𝓴𝓪𝓾𝓪𝓷 𝓴𝓾𝓷 𝓴𝓾𝓶𝓶𝓪𝓵𝓵𝓪𝓴𝓲𝓷 𝓸𝓷 𝓱𝓪𝓵𝓾 𝓪𝓷𝓽𝓪𝓪 𝓴𝓾𝓶𝓹𝓹𝓪𝓷𝓲𝓵𝓵𝓮𝓮𝓷 𝓻𝓲𝓲𝓽𝓽𝓪̈𝓿𝓪̈𝓷 𝓹𝓪𝓵𝓳𝓸𝓷 𝓴𝓪𝓲𝓴𝓴𝓮𝓪 𝓼𝓮𝓵𝓵𝓪𝓲𝓼𝓽𝓪 𝓶𝓲𝓽𝓪̈ 𝓴𝓾𝓶𝓹𝓹𝓪𝓷𝓲 𝓱𝓪𝓵𝓾𝓪𝓪/𝓽𝓪𝓻𝓿𝓲𝓽𝓼𝓮𝓮.
Vastavuoroista, kummatkin saava ja kummatkin antavat.
Eipä se poista ikävää, joka on olemassa, vaikka tietääkin, ettei toinen välitä eikä laita tikkua ristiin.
Entä, jos ei vaan voi laittaa tikkua ristiin😐
Ei poista, mutta miksi ikävöidä ihmistä joka ei ikävöi sinua.
Sitten pitää unohtaa.
Miksi ikävä ylipäätään jää olemaan?
Minkä sille mahtaa, että se jää. Ei sitä aina voi noin vain kuin ikkunasta ulos tai lopettaa nappia painamalla. Ei rakkaudentunnettakaan.
Niin. Kaikki eivät voi laittaa edes sitä tikkua. Ei ristiin, ei pinoon eikä mihinkään. Ei, vaikka kuinka haluaisi.
Entä, jos ei vaan pysty…
Ei lopu, mutta pitäs loppua jos toista suurinpiirtein tekee pahaa se toinen. Ainakin luulis näin
Mutta silloinhan sitäkään ikävää ei jäisi, jos niin pahaa tekee se toinen.
Siis kyllä voi ihan jokainen laittaa edes sen yhden tikun verran. Jos MUKA välittää. Jos ET voi niin sillon se toinen ei merkitse sulle.
Yhden olen laittanut ja enempään en pysty. Pystyn vain ikävöimään täällä.
Aivan.
Nii
Sitten pitää ikävöidä ja antaa toisen tehdä mitä haluaa. Se ikävä nyt ei pelkästään riitä eikä yhden tikun laittaminen.
Niinhän minä teenkin. Toinen on saanut aivan rauhassa minun osaltani tehdä mitä ikinä haluaakaan ja minä olen tyytynyt vain kaipaamiseen. Sivusta vain
Surullista!
Kerro se hänelle ettet pysty, päästä hänestä irti, anna toisen mennä.
Olen päästänyt hänet. Ei se silti ikävääni poista.
Tunteet ei toimi niin. Älä manipuloi muita kun et selvästi tiedä mitä rakkaus.
Mä en ikävöi ketään jos ei mua ikävöidä.
Kyllä poistaa ja tehokkaasti poistaakin ikävän, jos toista ei kiinnosta.
Tarkoitetaanko tällä tikkuun ristiin laitamisella titä, että se syttyy🔥
Ei vaan, että jos kaksi ihmistä välittää toisesta se yleensä näkyy tavalla tai toisella. Ihmiset roikkuu ja ikävöi. Jopa parisuhteessa valehtelee itselleen vaikka selkeästi näkee ettei toista kiinnosta.
Mä oon itse ottanut sen kannan, että jos toinen ei välitä perään en lähde. Jos molemmat tekee asian eteen edes jotain silloin asia on erikseen.
Jaa.
No tuo on kyllä täysin totta tuo!
Annan ohjeen: Sellaiseen pitää katkaista kokonaan välit.
Olen yrittänyt, etten näe niin usein.
Entäpä kun välit ovat jo poikki, mutta ikävä jäi? Sivusta vain
Hyvä tapa, toimii👍
Tehdä leikekirja asiasta ja sitten polttaa se, vähän niin kuin häämekko. Käsittelyyn ja sitten poistaa omasta elämästä. :)
Oikea tie.
Ikävöi uutta asiaa.
Aivan!
Ei ihan mun kohdalla taitaisi toimia tuo keino.
On se jännä, jos välit on poikki, niin mun kaipaukset loppuu siihen.
Ihmiset ovat erilaisia.
Ei sulla tunteita sitten ollutkaan.
Mutta joskus voi olla tilanne, että sen toisen pitää pikkuisen tulla vastaan jossakin yhdessä pienessä asiassa, että toinen voi laittaa vaikka sata tikkua ristiin... joskus se toinen ei edes anna mahdollisuutta toisen antaa vaikka mitä hänelle... 😕 E
Niin. Näin on ainakin minun kohdallani. Ei annettu mahdollisuutta, ja siksi olenkin antanut toisen olla rauhassa. Sivusta vain
Tämäkin totta! Naurattaa, mun kohdalla mä aloitin ja mies tuli vastaan, mutta mun mielestä ei riittävästi. Aloin haluta lisää ja päätin että hän tekee aikalailla loput.
Edelleenkin en ymmärrä miten voi rakastua ihmiseen joka ei anna mitään takaisin päin.
Voihan sitä rakastua, mutta luulis tunteiden menevän jos toinen ei ole yhtään vastassa. Kaikista eniten hirvittää ihmiset parisuhteissa jossa toinen uskoo rakkauteen ja sitä ei edes ole.
Ihmiset älkää pitäkö ketään vangina, jos tunteita ei ole, siinä tuhlaa omaa ja toisen aikaa.
Joo, koska parempia tulee aina. Heitä huonot tuulen matkaan. On elämää sitten iloista jatkaa.
Omituinen kommentti. Meinasin vastata mutten oikeasti jaksa.
Mun mielestä ei ole vankina pitämiseen verrattavissa ollenkaan se, että ikäväpalstalla ikävöi. Sivusta vain
Tuleeko? Entä jos kaikki ovat samanlaisia? Tai jopa pahempia. Entä jos ei jaksa lähteä. Entä jos hyväksyy että elämä on nyt vaan tämmöistä.
Oisit nyt vastannut. Mä katselen paljon suhteita vierestä jossa miehellä ei ole rakkautta naistaan kohtaan vaikka ovatkin yhdessä ja se on todella todella surullista. Naiset sitten uskoo kaiken. En halua tällä provosoida, näin ei mene kaikkien kohdalla.
Minkäpä sille tekee. Jos se toinen väittää rakastavansa vaikkei tunnu siltä yhtään.
Käsitän omalla kohdallani asian näin, että se rakastuminen on tapahtunut jo paljon aiemmin ja nyt täällä ikäväpalstalla ikävöi sitä menetettyä ja kaipaamaansa ihmistä. Muutenhan tämä tällainen asia kuuluisi Rakkaus ja rakastaminen -palstalle. Sivusta vain
Tuskin.
Kyllä se loppuu pikkuhiljaa
Voi se noinkin olla, jos tuntee toisen paremmin, eikä osaa arvostaa toista oikealla tavalla ja toisen hyvyyttä (se on sokeutta). Mut, mitä jos toinen onkin satuttanut itsensä aiemmin pahemmin ja on sen takia menettänyt itsessä uskon ja mahdollisuuden rakastaa muita?
Uskon ja luottamuksen rakentaminen vie aikaa tällöin ja vaatii silloin toiselta enemmän ymmärrystä ja malttia, oikeanlaisen kohdatessa voi löytää vaikka kultakimpaleen, jos kemiat kohtaa oikealla tavalla. Halu ymmärtää paremmin toista voi olla avain onneen?
Arvostus syntyy teoista ja vastavuoroisuus on silloin hyvästä. Hyvät teot monesti palkitaan onnella ja sen jakaminen toiseen kanssa onkin sitä parasta onnea. Toinen voi olla mieli maassa, eikä usko hyvään omalla kohdalla ja on omalla tavallaan jo luovuttanut sen uskon, mitä hyvään uskominen voi parhaimmillaan antaa.
Siksi aika voi joskus olla hyvästä, kun löytää jonkun jossa näkee hyvää yhteistä hyvää? Erehdyksen vaara on aina olemassa ja siksi ehkä toinen onkin voinut menettää sen uskon hyvään, johon halusi itse uskoa? Hyvän oivaltaminen on rikkautta, joka voi muuttua rakkaudeksi 👈
No just näin samat sanat sinne sullekkin
Onko aloittaja kokenut koskaan aitoa rakkautta, syvää kiintymystä? Entä oletko kokenut yksipuolista rakkautta?
Ei ikävää ja rakkautta voi käskytellä kuin palvelijaa, rttä menepäs siitä.
Olen kokenut syvää rakkautta. Myös teini vuosina yksipuolista ihastustakin. Ei voi käskytellä, mutta suuntaa voi vaihtaa ainakin silloin kun toinen ei välitä, se on vain itsensä nöyryyttämistä.
Ihastusta ei voi verrata rakkauteen, varsinkin jos ikävä on kestänyt kauaan.
Rakkaus vain on, ei siinä järkipuhe auta. Suuntaa voi yrittää vaihtaa ihan vain teoriassa.
Ollaan erilaisia ihmisiä, mutta mä kyllä itse pystyn.
Eikö se olekaan 'tosi rakkaus'?
Katso kun sinäkin hiffasit. Jo oli aikakin.
Tikut lukkojen takana. Avaimet hukassa. No can do. Täällä soittamassa huoltopalveluun, mutta en saa ketään kiinni. En itseänikään.
Miten päin sen ristin sitten pitää olla jos laittaa ristiin?
Teinit..
Jos et edes tunne lähemmin koko miestä niin et todellakaan ole ihastunut, ainoastaan piIIu märkänä ja sekin pelkästä ulkonäöstä!!
Nämä on niin naurettavia kun likat kuolaa jonkun nähdyn mieleen perään vaikka sanaakaan ei ole vaihdettu 😂
Toivottavasti ette ole vielä alaikäisiäkin kaiken lisäksi. Niin sanottua sakkolihaa!
Miesten kannattaa suhtautua näihin kuolaamisiin varauksella. Ei käy sitten huonosti loppupelissä....
Aamen ja viimeinen naula arkun kanteen, mikisi turhaan tuhlata elämäänsä haaveilemalla jotain olematonta...
Minä oon vielä täällä lumihangessa
Paleltaa
Oliko joulun aikaan puhetta tästä? Sanoin löydä suunta tänne.
Oikea rakkaus ei kuole käskemällä. Eikä rakkaus ole sen enempää eikä vähempää, jos toisen tunteita ei vielä tiedä. Minä en tiedä hänen tunteitaan. Minusta tuntuu että hänkin on rakastunut minuun. Mutta en uskalla vielä puhua asiasta hänelle.
Naiset suhtautuvat mieheen kuin koiraan: se on mukava olla ja vetäistä esiin silloin kun itsestä tuntuu siltä, että tekee mieli käväistä lenkillä tai kaipaa lämmintä kylkeä rapsutettavaksi, mutta muuten sen pitäisi pysyä poissa jaloista omassa kopissaan ja olla hiljaa. Miehet ajattelevat naisen tykkäävän yhtä paljon kuin mitä he itse haluavat naista, mutta joutuvat pettymään kerta toisensa jälkeen.
Koirat kyllä muuten tarttee paljon enemmän huomiota kun ilmeisesti kuvittelet.
Kokemukseni on toisinpäin
E
Niin. Kyllähän se varmaan paikkansa pitää, että jos joku ei halua edes tutustua, niin silloin ei kiinnosta tarpeeksi. Millainen parisuhde sellaisen kanssa olisi odotettavissa, jos nyt tällainen ajatusleikki sallitaan? Kunhan pohdin yleisesti.
En halua lukea tällaista. Rakastan häntä enkä laita nyt tikkua ristiin. Olen väsynyt. Toivon että hän ei ajattele kuten ap vaan ottaa itse yhteyttä pian.
Sinä et ole oikea henkilö määrittelemään sitä mitä rakkaus on.
Palstalla on paljon uskovaisia, joille rakkaus ei ole totta vaan jotain pyhästä kirjasta luettua kulissia.
Tuo on totta, sitten kun näkee ja voi olla tekemisissä. Jos kuitenkin on epävarma toisen tilanteesta. eikä näe missään, on vaikea tehdä mitään. Kaiken kukkuraksi vielä jännitys, ujous tms.
Kyllä se taitaa olla noin, ja kukaan ei ole ajatusten lukija. Minusta se on aika väheksyvääkin toista kohtaan jos olettaa että toinen voisi tietää tunteista puhumatta, näyttämättä tai kertomatta. Ihmisten väliset tunteet ovat kommunikaatiota, ei arvuuttelua eikä itsestäänselvyyksiä.
Anteeksi. Mutta nyt tiedät, miten pas. Ka olen, niin ei ainakaan täällä minun takiani tarvitse pyöriä. Voinko mitenkään korvata aiheuttamaani mielipahaa, ajanhukkaa, yms yms ?
Varmaan menemällä sinne, missä kasvaa pippuri. Yritän.
Ei, vaan sen luo kuka sua täällä ikävöi. Sinne menet. Sehän kaipaa sua.
Mun kaivattuni ei halunnut olla enää tekemisissä. Hän katkaisi välit tylysti estämällä.
-murheellisten ajatusten maa
Ei tietenkään kannata
Laita tikkua ristiin? Sehän tässä ongelma kun kaikki ristii niitä tikkuja anonyymina jossain netissä.
Ristisanatehtävät on muuten ihan kivoja.
Minä ikävöin sitä mitä oli tai olisi voinut sen perusteella olla. Eli täyttä haihattelua on ikäväni. Mutta tunne oli jo ehtinyt muodostua, minkäs teen. Ei se konkretiaa ole, se on mahdollisuuksien utopiaa. Mutta saa kai sitäkin ikävöidä mitä olisi voinut olla. Itsehän itsessänihän sen tunnen, ei ole keltään pois.
Pistää jätkän kynttilään.
Kukaan ei voi määritellä mitä oikea rakkaus on jollekin toiselle.
Jollekin se oikein rakkaus on ihan muuta kuin sinulle.
Kuka sen muka päättää. Sinäkö ap?
Matt6:24 HS ei rakasta kuin tilaajiaan https://www.hs.fi/perhe/art-2000010002619.html Hesaria ei kannata lukea vaan hankkia parempaa luettavaa👍