Yrittäjän taimien istutus taksa 2024?

Anonyymi-ap

Onko kellään tietoa paljonko metsäyhtiöt
(Esim. Upm/Metsä group) maksavat yrittäjä metsurille taksaa per taimi? Jos joltain löytyy esim. tietoa 2021 - 2023 vuoden liksoista?

8

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      0.2€/kpl+alv. -> siitä ylöspäin. Tietysti jos joku kevyt yrittäjä löytyy, on mahdollista saada hieman halvemmalla.

      • Anonyymi

        Kiitoksia vastauksesta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksesta!

        Jos meinasit ruveta tekemään työksesi yrittäjänä, lasket taksan siten, että keskiarvo päivää kohti olisi 300€+alv. Tällöin toiminta on jollain tavoin kannattavaa ja mahdollista palkata apukäsiä.

        Eli 0.2€/kpl = 1500 tainta päivässä. Keskiarvo siis, voi heitellä kohteittain alle tai yli.
        Oikeastaan kulujen nousun takia yksikkö hinnan tulisi olla nykyisin 0.21-0.22€ jotta se täsmäisi. Mutta tällöin ei maksajia enää löydy.

        Firmat voi tarjota vain 0.16€/kpl, mutta ne taksat on parempi unohtaa.


    • Anonyymi

      Ei taimista vaan muokkauksen yhteydessä siemenkylvö ja noin viiden vuoden päästä tarkastus, raivaus ja sitten paikkoistutus jos on tarvetta.
      Aukkohakkauksen jälkeen ei pitäisi päästää alueelle käpyjen keräilijöitä eikä Helsingin tiedotusmafian "AASINTUNTIJOITA".
      Oletko koskaan liikkunut tai nähnyt kuvaa aukkohakkauksen jälkeen UUDISTUVASTA metsästä kymmenen vuoden jälkeen.
      Hoitamattomana (ei raivausta) se on läpipääsemätön jalkaisinkin ja eipä niissä ole pahemmin näkynyt näiden "vihreiden hiippareiden" (ympäristösosialistien) jalan jälkiäkään.
      Se oli arpapeliä Suomessa uudistuuko vai eikö uudistu kotimainen suomalainen luonto - meillä Suomessa EI Ruotsissa Kyllä. 10.000 vuotta sitten tämä maa oli 1 km korkuisen jäämassan peittämä ja turvevarannot (valtavat) alkoivat muodostua, mutta ei uusiudu, eikä ne niele hiiltäkään, mikäli on uskominen "Virheliikkeen" aasintuntijoita siellä Helsingissä.
      Kivihiilikerrostumat ovat muodostuneet maapallolle noin 300.000 vuotta sitten ja montut taitavat maisemoitua ja uudistua, kun päästetään vesi "pesään".
      Epätietoiselle metsän "omistajalle" tiedoksi, että pieni viive sinulle tulee, kun seuraavan kerran tarvitset rahaa, niin siemenillä uudistettu aukko ottaa takapakkia n.6 vuotta. No jos olet 40 vuotias, niin onko sillä enää 100 vuoden päästä väliä oletko 140 vuotias vaiko 146 vuotias, kun muistikin alkanut heiketä tehtiinkö se aukko vuonna 2024.

      • Anonyymi

        Peltsi ja Kuvaajakaverinsa ItääSuomessa pyöräilivät. Aukkohakkuuta paheksuivat, varsinkin se kuvaaja. Mutta kun saapuivat valtavalle suolle, mistä männyt oli suo tappanut, niin kehuivat, että Suomen luonto on sitte ihaana, sitä täytyy suojella ja säästää.


      • Anonyymi

        Koko kommentti meni ohi aiheen. Voi mennä toisiin ketjuihin selittämään niitä näitä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Peltsi ja Kuvaajakaverinsa ItääSuomessa pyöräilivät. Aukkohakkuuta paheksuivat, varsinkin se kuvaaja. Mutta kun saapuivat valtavalle suolle, mistä männyt oli suo tappanut, niin kehuivat, että Suomen luonto on sitte ihaana, sitä täytyy suojella ja säästää.

        Sama tässä. Kommentti ohi aiheen. Ei muutako toisiin ketjuihin selittelemään niitä näitä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama tässä. Kommentti ohi aiheen. Ei muutako toisiin ketjuihin selittelemään niitä näitä...

        Emmää alottajaa kommentoinukkaa ja se asiahn jo käsiteltiin, niin voi sitte muuta kirjotella.
        Kovaa pakkaasta lupaavat. Muutennnii sielä pyöräreissulla näky huonosti taimettunu aukko, veikkkaan että maan muokkaus oli jätetty tekemättä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      37
      2178
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe