luisteluhiihdon luisteluteho

jos hiihtää luisteluhiihtoa tasamaalla kuinka suuri osa hiihtotehosta
tulee sauvojen kautta kuinka suuri osa luistelupotkuista
riippuko se vauhdista30 kmh nopea onko sillon luistelupotkujen osuus vauhdista suurempi vai onko
puolet ja puolet miten on
9361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

30km/t tasaisella ,,,,ei siihen pysty edes paloheinän reikäpää fischer ukot,,jotka muuten aijon taas viikonloppuna haastaa.

Äänestä
  • en tarkoita itteäni vaan kilpahiihtäjiä
    kun ne menee kovaa

    Äänestä

kumpi on nopeampaa kilpahiihtäjillä
tasamaalla tasatyöntöhiihto tahi luisteluhiihto ilman sauvoja

Äänestä

Kyllähän se on selvää että noin kovassa vauhdissa suurimman tehontuoton tekee jalat.

Äänestä
  • Käyttääkö kilpahiihtäjät sika jäykkiä suksia
    Kuulemma löysällä suksella ei voi hyödyntää luistelu voimaa kun osittain

    Äänestä

Kaikki riippuu suksien luistosta. Hiihto laji jossa taistellaan kitkaa vastaan ja siitä riippuu kuinka kovaa tai lujaa mennään. Jos maajoukkuetason hiihtäjälle lyödään sunnuntaihiihtäjän kamat jalkaan niin ei niillä hiidetä kuin marginaalisesti kovempaa...

Äänestä
  • Miulla suksi luistaa heikosti. Mutta luulen ettei se johdu välineistä, vaan heikosta voimantuotosta.

    Äänestä

  • Väitän kyllä että jos esim Remille tai Iivolle lyötäs meikäläisen sukset menisivät he kyllä enemmän kuin marginaalisesti kovempaa kuin minä.Mutta voihan sitä uskotella että välineillä on niin iso rooli hiihdossa,toki niillä onkin muttei sentään niin iso.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Väitän kyllä että jos esim Remille tai Iivolle lyötäs meikäläisen sukset menisivät he kyllä enemmän kuin marginaalisesti kovempaa kuin minä.Mutta voihan sitä uskotella että välineillä on niin iso rooli hiihdossa,toki niillä onkin muttei sentään niin iso.

    Juu kyllä minullakin sukset alamäessä luistaa ihan hyvin, tasaisella heikosti ja ylämäessä ei ollenkaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jos hiihtää luisteluhiihtoa tasamaalla kuinka suuri osa hiihtotehosta
tulee sauvojen kautta kuinka suuri osa luistelupotkuista
riippuko se vauhdista30 kmh nopea onko sillon luistelupotkujen osuus vauhdista suurempi vai onko
puolet ja puolet miten on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu