Sieltä on seulottu ja nimeltä tiedetty, ketkä meillä tulee.
Hurraa, hurraa!
Hurraa, hurraa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
120 hävveyksissä. Missee mahtaavat olla?
Voidaanko koskaan päästä täysin puhtaaseen optimi tulokseen?
Suomen itäraja pelittää ,Jes. Täysi kannatus.
Nytkin matut tulleet Suomen puolelle koputtelemaan eläkemummon ikkunoita itärajalla. Rajavalvonta kiittää ilmoituksesta tapahtuneesta luvattomasta rajanylityksestä.
Voipi vain arvella, miltä rajan vieressä asuvasta mummosta tuntui, kun heräsi yöllä ikkunan jyskytykseen ja tieto rajan tapahtumista on mielessä.
Laukun kantajii
Lieneekö Venäläiset lainanneet tikkaita, että pääsevät aidan yli, kun sanottiin venäläisten avustuksella nämä 11 nuora miestä tulleen Suomeen.
Hyvä että on rajalla mummonmökeissä mummoja rajaa vartioimassa, muutenhan tänne käveltäisiin sukkana.
EU:kieltää lukitsemasta ovia ja ikkunoita että maailman matkaajat voivat yöpyä ja asustella siellä kenen kaapaista parhaat ruuat löytyvät . Maitten raja ei voi olla este joten ovien lukotkaan eivät saa olla este .
Voisi ruveta suomessakin maailman tavoille. Monissa maissa nimittäin luvattomasti rajan yli tunkeutuvat ammutaan kyselemättä.
Taitaiskin olla ainoa keino vahtia 1300 km rajaa, eipä olisi rajan yli tunku niin houkuttelevaa...
Minäkin katselin lapsena TV:n uutisista kun Berliinin muurille ampuivat toiset sakemannit toisiaan .Siis niitä jotka yrittivät päästä Berliininmuurin yli nk.länsivaltojen puolelle. .Siis nuo itäsaksan sotilaat ampuivat niitä itäsaksalaisia jotka yrittivät Länsi-Berliinin puolelle syystä tai toisesta......................................................milloin se muuri sitten murtui ????? ketä se kiinnostaaa? Milloin tuo SUOMI-VENÄJÄ RAJA-AITA puretaan ???
Mitä varten meillä on rajavartiosto jos ne eivät saa estää luvatonta maahantuloa?
Onko rajamiehet tarkoitettu tulijoiden laukunkantajiksi?
Samaa ihmettelen! Mitä varten ne rajamiehet aseita kantaa, huvikseenko? Suolapanoksia ainakin voisivat käyttää, jos ei muuta. Kyllä niilläkin saisi vipinää kinttuihin ja tietäisivät missä päin se koti on.
RAJAVARTIOLAITOS = JOUTAVAA TOPPAHOUSU NYNNYJÄ EIVÄT SAA RAJAA VALVOTTUU MISSÄÄN METISTÄ PUHUMATTAKKAAN. RAJAVARTIOSTON HÖLMÖT LOPETTI KOITSANLAHESTA VALVONTASEMAN TORNIN PURKIVAT KIINTEISTÖT MAAN MYIVÄT VENÄLÄISILLE JA RAJA N 400 M PÄÄSSÄ.
Rajavartijoita riittää henkilö rajalle n. 40 metrin välein. Tietysti ympärivuorokautisesti ja jatkuvasti siinä nakottamaan ilman taukoja, lomia jne. Kiinnostuitko rajahommista? Pistä hakemus vetämään.
Miten helvetissä on mahdollista, että suomeen marssii joukkue vieraan valtion miehiä ilman että rajavartiolaitos tietää asiasta mitään.
Entä jos nuo tulijat olisikin olleet patalijoona venäläisiä sotilaita aseistettuna. Onko näiden torjuminen jätetty mökeissä asuvien mummojen ja ukkojen tehtäväksi. Rajavartiolaitoshan on täysin tietämätön näistä rajanylityksistä siihen saakka kunnes joku mummo soittaa mihin nämä tulijat majoitetaan.
Onko Onttolan sissikoukutus ollut pelkästään untuvapussissa nukkumista, kun näiden sotilaalliset taidot on pyöreä nolla jotka rajaamme vartioi.
Olisikohan syytä vaihtaa nämä "pussinukkujat" oikeisiin sotilaisiin joilla sentään on osaamista vihollisten torjunnasta ja siirtää Onttolan rajavartijat pitämään Martoille ompeluseuroja.
TÖÖT !
Mistä päättelet, että Onttolan sissikoulutuksen käyneillä ovat sotilaalliset taidot nollassa? Onttolan "pussinukkujat" suorittavat varusmiespalvelustaan, eivät he vartioi rajaa. Ja lieneekö palveluksen käyneillä automaattisesti lupa tehdä rajan yli tulleille mitään? Se vihollisen torjunta lienee sitten vihollisten eliminoimista eli ampumista jne. Pistäisitkö kaikki Onttolan (ja muut varrusmieskoulutuksen) käyneet rajan yli tulleita ampumaan? Otatko vastuun asiasta?
Eikös ne sinne rajavartiostoon jäävät ole ensin nukutettu Onttolassa. Ai niin onkos niille edes annettu koskaan aseita, eikös ne Onttolan sissit ole enempi suksisauva miehiä. Meille armeijassa opetettiin vihollisen torjuntaa ampumalla, näille on opettu kyselemään kylän mummoilta "oks viljoo näkyny". Voi perseenohta millasta teknistä valvontaa. Eivät taitas pystyä vahtimaan edes omenavarkaita. Laittakaa oikeita miehiä sinne rajalle.
Niin tarkennan vielä: oletko siis sitä mieltä että KAIKKI Onttolassa palvelleet varusmiehet siirtyisivät rajoille toihin??? Mutta jos et luota näiden varusmiesten taitoihin ampua rajan yli tulleita niin onneksi tunnut itse olevan opetettu ja ampumataitoinen ja kovin hanakka paukuttelemaan. Tilanne lienee siis hallinnassa.
Viranomaistahot selittävät että Suomen rajojen valvonta ja vartiointi ovat huippukunnossa. Tänne ei tulla tietämättä.
Kuitenkin pari viime kertaa paikalliset asukkaat ovat joutuneet soittelemaan rajamiehille että tulkaapa hakemaan täältä meidän pihalta näitä maahantunkeutujia.
Kylmissäänkin ovat.
Laitetaan kelan elätit seisomaan rajalle 5 metrin välein. Sitä porukkaa meillä riittää ja asiantuntemustakin näyttää olevan. Olisivat edes jotenkin hyödyksi yhteiskunnalle :)
Ne Haloskan tuhoamat jalkaväkimiinat olisi pitänyt haudata pitkin rajaa tasaiseksi 1300 km pitkäksi miinaesteeksi.
Rajavalvonta yhteen aikaan melkein poistettiin ja tilalle asennettiin liiketunnistimia, mutta nehän reakoivat myös eläinten liikkumiseen. Rajavartioiden mökkejä jäi autioksi ja huhujen mukaan niitä olisi myyty Venäläisillekin.
A' parempi ryssan tulla tänne kun mökki valmiina ja sairaala myös. Tikkamaki on jo miehitetty. Ei tarvitse kuin muuttaa johtajan oveen nimi kaikki on kunnossa ja oikein hjyvin. Kiteela ammatikoulu valmis, kouluttaa venalaisia uuteen valtioon ja rikkaiden helpo myyda miinteisto kun venalainen ostaja asu jo suomesa, tosin ei voi myydä kun veli venalainen otta ilamiseksi, se onkin sitten ainoa seksi mitä venalaisilta sitten saa.
Ehdottomasti rajavalvojille käyttöön poliiseillakin käytössä olevat etälamauttimet omankin turvallisuuden vuoksi. Eipähän hätätilanteessa tarvitse heti ryhtyä kovempiin toimenpiteisiin.