Olemme vaimon kanssa ikäihmisiä ja matkustamme toisistamme huoltapitäen. Myös elämykset koemme yhdessä. Kävimme muutama viikko sitten Aurinkomatkojen lomareissulla Kanarialla Finnairin kyyditsemänä. Jälleen kerran matkasta jäi huono muisto, kun Finnair jo menomatkalla sijoitti meidät eri penkkiriveille istumaan, vaikka olimme valmistautuneet yhteisellä ajankululla pitkän matka-ajan kuluttamiseksi. Myös syömisessä ja vessassa käynnissä joudun usein auttamaan vaimoani. Paluumatkalla tilanne oli vielä paljon kaoottisempi, kun välillämme oli yli 30 penkkiriviä. Tällaista kohtelua emme ole saaneet minkään muun lentoyhtiön lennoilla, vaikka olemme matkustelleet maailmalla aika paljon. Ilmiö on toistunut nyt useita kertoja viimeisten kymmenen vuoden aikana. Kun olemme kysyneet, voiko asialle jotain tehdä, vastauksena on, että maksamalla lisämaksun jo kertaalleen maksetuista paikoista, voi saada vierekkäiset paikat. Tällaista ei tapahtunut koskaan silloin, kun palvelu ei ollut vielä digitaalista. Käytävän eri puolille saattoi joutua, mutta kuitenkin samalle riville. Kysynkin, että onko lentoyhtiön rahastuspolitiikka muuttunut tarkoituksella siten, että pieniä lisämaksuja velottamalla jo kertaalleen maksetuista palveluista pyritään luomaan matkustajien välille epätasa-arvoa. Onko tarkoituksena, että kaikki matkustajat ennemmin tai myöhemmin "kypsyvät" tuon maksun maksamaan ja sillä pelastetaan yhtiön talous. Sen voin käytännön vaikutuksista sanoa, että seuraavalla matkallamme lentoyhtiö ja matkatoimisto ovat vaihtuneet. Lapsemme, jotka olivat samaan aikaan Kanarialla Tjäreborgin matkalla, eivät tällaisia ongelmia kohdanneet.
Finnair lomanpilaajana
Anonyymi-ap
16484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
FINNAIR KUPPAA MATKUSTAJILTA RAHAT VÄLITTÄMÄTTÄ LAINKAAN MATKUSTAJISTA EI MAKSA LAKISÄÄTEISIÄ KORVAUKSIA HÄVITTÄÄ MATKA PAKAASEJA, PERUU LENTOJA, LENTOJA MYÖHÄSSÄ YHEN ÄKIN. SIPPI KIOSKI ERITTÄIN EPÄLUOTETTAVA EI INFORMOI ASIAKKAITA MAASSA EI ILMASSA.
Meidän perheellä on samanlaisia kokemuksia runsaasti. Emme omista älypuhelimia, joilla voisi ehkä asioida ongelmien ennaltaehkäisemiseksi saatika, että osaisimme niitä siihen tarkoitukseen käyttää. Hyvä, kun saamme matkan tilattua ja maksettua kotitietokoneella. Mahtaisikohan kuluttaja-asiamies olla avuksi asiassa?
Alkeellista digi-osaamista, kun ei osata tehdä sellaista paikkavarausjärjestelmää, jossa samalla matkavarauksella olevat saataisiin samalle riville. Ihmettelen syvästi.
Ennen kaikki oli paremmin. Eikö kuitenkin matkan ominaisuuksista pitäisi kertoa etukäteen, jotta yllätyksiä ei tulisi varsinkaan asioissa, jotka saattavat vaikuttaa ostopäätöksen tekemiseen? Näyttää siltä, että vanhemmille tai muutoin toisistaan riippuvaisille ihmisille yhdessä matkustaminen on tällainen asia. Sekin on tunnettu tosiasia, että sähköisten palveluiden käyttäminen on useille ihmisryhmille mahdotonta, vaikka nuoret nörtit eivät sitä tiedä. Vinkiksi kaikille palvelutuottajille ehdottaisinkin uutta tuotevalikoimaa: "Digitaalittomat palvelut". Siitä tulisi varmasti menestys ja hintakin olisi varmaankin edullisempi, kun kaikki digikustannukset olisi hinnasta karsittu pois.
Ei ihme, että Finnairilla menee huonosti, kun asiakkaista ei välitetä. Vain rahastus on tärkeää.
Selvää välinpitämättömyyttä
Onneksi matkustajahenkilökunta on asiallista ja mukavaa, mutta joutuvat tekemään töitä ylhäältä annettujen määräysten mukaan.
Finnairilla on kovat hinnat ja palvelut halpaluokkaa, paskafirma valitettavasti.
Olemme vaimon kanssa lähdössä matkalle. Uskaltaakohan Finnairin paikanvarausjärjestelmän varaan laskea matkaa valittaessa vai pitäisiköhän tukeutua johonkin ulkomaiseen yhtiöön? Meillä on kokemuksia muistakin yhtiöistä, mutta mikään niistä ei ole ollut vuosien kuluessa niin epäluotettava kuin Finnair. Onko kenelläkään antaa vinkkejä asiasta?
Halpalentoyhtiöistä voi ostaa halutut paikat, kuten myös Finnairilla.
Halpalentoyhtiöt tosin lähtökohtaisesti sijoittavat samalla tilauksella maksetut matkustajat vierekkäin, päinvastoin kuin Finnair.
Kiitos vinkistä.
Eipä ole moista ongelmaa ollut koskaan Finnairin lennolla, oli se sitten tavallinen reittilento tai aurinkomatkalento. Viimeisin kokemus muutaman viikon takaa Kreetalle, sitä ennen keväällä Dohaan, tosin Qatarin lipulla. Talvella Kittilään ja viime vuonna suurin piirtein sama setti, paitsi Kreetan sijaan Italiaan Veronaan, eli Gardajärvelle.
Jos istumapaikkaongelmia ei ole ollut, onkohan kysymyksessä ollut suoraan tilattu matka vai jonkun muun matkatoimiston järjestämä matka. Kuulisin mielelläni onko sillä eroa.
Kyllä muutkin lentoyhtiöt ovat keksineet, miten matkan ostajaa jymäytetään. Ostimme halpamatkan, jossa lennot tapahtuvat Norwegianilla. Heti matkavarauksen jälkeen tuli ilmoitus, että matkatavaroiden kuljetus maksaa sitten niin ja niin paljon ja istuinpaikankin voi ostaa erikseen aterioista puhumattakaan. Laskin, että, jos kaikki jälkilypsytuotteet olisi ostanut, matka ei enää olisi ollut halpa, koska nämä lisävaraukset olisivat olleet kalleimmasta päästä. Näyttää siltä kuin kaikki lentoyhtiöt olisivat tehneet kartellisopimuksen hinnoittelusta, jotta sisäänheittohinnat näyttäisivät edullisilta ja kansa houkuteltaisiin lentämään ympäristövaikutuksista piittaamatta. Täytyy jatkossa olla tarkkana ja yrittää löytää vaihtoehtoja, joissa hinnat esitetään todellisina pakettihintoina. Kumma juttu, ettei kuluttajan suojaa valvovat viranomaiset näytä ollenkaan olevan kiinnostuneita tällaisista ilmiöistä. Kuluttajien kannalta kysymys on sentään merkittävistä rahasuorituksista, joita ei avoimesti kerrota jo matkaa tilattaessa.
Parasta lopettaa etelänmatkailu, kun lentämisen hinnoitteluun ei voi enää luottaa ja lentokoneet edistävät ilmastonmuutosta enemmän kuin mikään muu liikkumimuoto.
Samaa mieltä. Onko kuluttajalla enää mitään suojaa ja mihin noita kuluttajansuojaviranomaisia oikein tarvitaan?