Stefan Thermanin peppu on auki - ulosottoploki on pitkä kuin Stefun venähtänyt naamataulu!

Anonyymi-ap

Asiakirjat paljastavat synkkiä yksityiskohtia Stefan Thermanin bisneksistä
Asiakirjat paljastavat, että liikemies Stefan Thermanin, 36, yritystoiminta on pahoissa vaikeuksissa.


JAA

TALLENNA

Poliisi selvittää Stefan Thermanin bisneksiin liittyviä epäselvyyksiä.
Poliisi selvittää Stefan Thermanin bisneksiin liittyviä epäselvyyksiä. KUVA: PASI MURTO / AOP

Kia Kilpeläinen
13:19
POLIISI selvittää epäselvyyksiä liikemies Stefan Thermanin hevostallibisneksessä. IS uutisoi törkeästä rikosepäilystä perjantaina.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus käsitteli rikosepäilyyn liittyvää takavarikkoasiaa maanantaina aamulla. Poliisi on takavarikoinut jo aiemmin konkurssiin menneen Sammaltien Ratsastajat Oy:n kirjanpidon.

Poliisi epäilee Thermania törkeästä kirjanpitorikoksesta ja velallisen epärehellisyydestä. Kirjanpitorikos ajoittuu vuosille 2015–2023 ja velallisen epärehellisyys vuosille 2022 ja 2023. Rikosten tekopaikkana on Hanko, jossa sijaitsee Thermanin talo ja hevostalli.

IS tavoitti jutun tutkinnanjohtajan Marjut Kronlundin. Hän kertoi, että rikosasiassa on tällä hetkellä yksi epäilty. Esitutkinta on kuitenkin vasta alussa. Hän sanoi, ettei voi tässä vaiheessa kommentoida rikosepäilyä enempää.

KAUPPAREKISTERIN tiedoista ilmenee, että Therman on ollut Sammaltien Ratsastajien toimitusjohtaja ja hallituksen jäsen. Yrityksen toimialaksi on määritelty muu urheilutoiminta.

Yritys on asetettu konkurssiin 16. toukokuuta viime vuonna. Samaan päivämäärään päättyy myös Thermanin epäiltyjen rikosten tekoaika.

Lokakuussa konkurssi raukesi yrityksen varojen puuttumisen vuoksi.

ENNEN konkurssia yritykselle ehti kertyä pitkä lista velkomusasioita. Velkojina ovat olleet muun muassa Verohallinto, vakuutusyhtiö Fennia ja Keskinäinen Työeläke­vakuutusyhtiö Varma, joista viimeksi mainittu haki yritystä konkurssiin.

Monet velka-asioista ovat päättyneet ulosottomenettelyssä todettuun varattomuuteen tai siihen, että velalliselta ei ole suppeassa ulosotossa löytynyt varoja velan suorittamiseksi.

Yrityksen toiminta on ollut tappiollista. Viimeisin tilinpäätös on vuodelta 2021, jolloin yrityksen tilikauden tappio oli 38 000 euroa. Edellisenä vuonna 2020 tilikauden tappio oli 43 000 euroa ja vuonna 2019 puolestaan 48 000 euroa.

THERMANILLA on hevosbisneksen lisäksi muutakin yritystoimintaa, joka on viime vuosina ollut vastatuulessa. Verottaja haki hänen nimissään olevaa kiinteistöfirma St Capitalia konkurssiin viime kesänä.

Nyt käräjäoikeuteen on tullut tämän yrityksen osalta myös toinen konkurssihakemus, joka on yhä vireillä. Tässä asiassa hakijana on kiinteistöosakeyhtiö, jolle Thermanin yritys on velkaa yli 90 000 euroa.

Poliisin rikosepäily ei liity tämän yrityksen toimintaan.

Thermanilla on vielä yksi aktiivinen yritys: Kaartin Kello Oy. Yrityksen viimeisin tilinpäätös on vuodelta 2019. Yritys teki kyseisellä tilikaudella tappiota 41 000 euroa.

Stefan Thermanin henkilökohtainen ulosottorekisteri on 15 sivua pitkä. Maksamattomia velkoja on satojen tuhansien eurojen edestä.

Miehen ulosotossa löytyy muun muassa verovelkoja sekä maksamattomia YEL- vakuutus­maksuja. Ulosottotodistuksesta ilmenee, että autoliike Vaunula Oy karhuaa Thermanilta peräti yli 189 200 euron suuruista velkaa.

3

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä ole Stefanin varsinaisesta omaisuudesta ja perinnöstä kysy vaan lähinnä harrastusten kannattamattomuus tämmöisenä aikana. Stefan on edelleen Terhmoken suvun pääperijä omistaa lisensit termospullojen ja astioiden valmistukseen , saa kaikesta rojaltit koska patentit on suvun omaisuutta, noihin ei päde edes vanhentumislaki nimen osalta Thermospullo on yhä Thermanin suvun omaisuutta koska isoisän Adolf Thermoksen keksimä koostumus pullossa lämmittää mieltä ja miestä yhä ympäri maailman tuoden hyvinvointia ja rahaa Stefanin rahastoon Sveitsissä ja Andorrassa .

    • Anonyymi

      Voi vittu! Ostin juuri Thermospullon ja rahat meni tietenkin Stefun perseeseen!! Voi vittujen vittu!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      281
      7048
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      54
      4971
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4491
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      10
      4300
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      43
      3798
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3675
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3549
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2480
    Aihe