Keskussairaaloiden sijoituspaikoista käydään nyt tiukkaa vääntöä. Roskalehdistössä Hämeenlinna on jo menettänyt keskussairaalansa. Demari- ja kepuministereiden aikakausilla Hämeenlinna ja Forssa ovat aina olleet häviäjiä. Tuntui, että tarkoituksellisestikin pelattiin Lahden ja Tampereen pussiin. Kanta-Hämeessä on nyt kaksi oikeistoministeriä. Nyt on näytön paikka Sanni ja Lulu. Mitkään puheet ja selitykset eivät teitä pelasta, jos Hämeenlinnaan ei tässä jaossa jää keskussairaalaa.
Osaamispuntari alueen ministereille
Anonyymi-ap
26365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Puolen miljardin terveysasema. Huutista!!
Samaa mieltä. Hölmölän hommaa oli rakentaminen, mutta nyt ei ole varaa jäädä sitä haikailemaan. On vähän kallis, jos jää pelkästään Jukolan käyttöhuoneeksi ja neulojenvaihtopisteeksi.
Forssan ja Riihimäen sairaaloiden toiminta pitäisi keskittää Hämeenlinnaan, etäisyydet puoltavat tätä. Forssan ja Riihimäen sairaaloista tulisi hyviä vanhusten hoitolaitoksia, tilat toimivat sellaiseen hyvin ja vaikka vanhukset ovat yhä parempikuntoisia eläkkeelle jäädessään, niin silti hoivan tarve kasvaa, koska vanhusten osuus väestöstä lisääntyy ja yhä useammalle ei kotihoito ole se toimiva ratkaisu. Forssan ja Riihimäen sairaalat ovat sijainniltaankin hyvät tällaiseen toimintaan.
Tosi on, että pienimmät sairaalat lakkautetaan. Tuo vanhusten hoitopaikoiksi muuttaminen voi olla vaikeaa, koska ensinnäkin hoidettavien pitäisi niihin haluta tai ainakin suostua, toiseksi kunnan napamiehet kyllä vastustavat sairaaloiden lakkauttamisia, mtta onneksi ainakin se päätös on hyvinvointialueiden omissa käsissä.
Hyviä pohdintoja. Pitäisi vain saada asiat etenemään.
Joitakin vaalikausia sitten pohjoisessa oli suvi ja suvella veto golfiin. Ministereillä on suuri valta asioiden suhteen.
Linden päätti avustaa Oulun golfkenttää vajaalla miljoonalla ollen itse osakas sillä kentällä. Joutui eroamaan ja tippui eduskunnasta, muttei jäänyt osattomaksi, nauttinut jo yli kymmenen vuotta yli 5000/kk kansanedustajan/ministerin sopeutumiseläkettä ja nauttii sitä vielä muutaman vuoden, kunnes 65-vuotiaana jää oikealle eläkkeelle, jotkut ne vaan osaa. Suvista tuli vuosia sitten kuuluisa, kun meni ministerin passillaan ohi tullitarkastuksesta Ugandassa, oli menossa myymään Patrian Timo Teräsvuoren kanssa on panssariautoja lahjusrahojen kanssa, no rahat varastettiin ja Teräsvuori ammuttiin siellä. Ihmeen vähän asiasta lehdissä kirjoitettiin, vai oliko tuo ihme, kyseessä kok. poliitikko?
Muuten, kyseessä oli Tuomas Teräsvuori, eikä Timo.
Tänä päivänä tuollainen on vain saavutus, siis tuki itselle.
Yksittäistapauksinahan nämä ovat yleensä menneet.
Joo harvoin kahdella ministerillä onkaan yksimielisyyttä kumman lähipiirille rahat annetaan.
Uskon että Forssan ministeri hoitaa oman sairaalansa mutta Hämeenlinnan ministerit ei.
Ai niinkö sinä uskot? Mistä moinen?
Minä uskon, että pissivät tässä asiassa samaan pottaan.
Miten esittämässäsi mallissa käytäntö menisi. Forssan aluesairaalastako tulisi keskussairaala ja Hämeenlinnaan kolme terveyskeskusta, (nykyinen terveyskeskus, nykyinen keskussairaala ja uusi sairaala)?
No eihän tuokaan ole muusta kiinni kuin ministereiden vaikutusvallasta.
..Tai sorsaan
Hah hah hee
Paras malli olisi tuo aiemmin esitetty:
- Hämeenlinnaan keskussairaala
- Riihimäelle ja Forssaan vanhusten hoitoon keskittyvät yksiköt ja ehkä jonkilainen päiväsairaala jompaan kumpaan?
Ilman muuta paras vaihtoehto molempien ministereiden kotitanhuville. Toivottavasti näyttävät miten tännekin saadaan asioita tapahtumaan, kun on oikeat ihmiset puikoissa.
Arvon toteaja perustelut puuttuvat.
Minusta ei muita perusteluita kaivata kuin tarve ihmisten toimivalle hoidolle
Ei auta vaikka koko hallinto suljetaan Ahveniston mäelle, tulee uusia pikku-poliitikkoja.
Ainoa kunnan pelastus olisi, että se liitettäisiin johonkin isompaan kuntaan, ja kaupungin oma hallinto lakkautettaisiin.
Nyt Lulu kusi omiin muroihin.
No sitä mä yritin sanoa aikaisemmin ketjussa mutta ei uskottu.
Joutuuko herra Sattunen menemään nyt Tampereelle Acutaan?