Mikä se on tappaiskeitto

veerti 78

Onkohan se jotain kunnon ruokaa?

5

2728

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saara.dma

      Katsotaanpa meidän kaikkien tiedon aarreaitasta Googlesta ....

      Sieltähän löytyi tietoa roppakaupalla: ...keitto verestä, sisäelimistä ..... Hyvää?

      • Meil Iisalmen puolel keitettiin tappaiskeitto lihaliemeen ja verestä ja riusjauhoista tehtiin mykyjä keiton joukkon,myös sisäelimiä laitettiin.SE oli todella hyvvee.


      • Trina
        muori67 kirjoitti:

        Meil Iisalmen puolel keitettiin tappaiskeitto lihaliemeen ja verestä ja riusjauhoista tehtiin mykyjä keiton joukkon,myös sisäelimiä laitettiin.SE oli todella hyvvee.

        Me asuimme kaupungissa, mutta joka vuosi Tapanin
        päivänä ajoimme hevosella sukulaistaloon tappa-
        jaisrokalle.
        Minä en oikein pitänyt siitä. Ainoastaa ne myvyt
        (veriletut) olivat herkullisia ja niitä sain
        syödä mahani täyteen.
        Matka sinänsä oli ihana, vällyjen alla. Sen
        tunnelman muistaa läpi elämän.
        Valitettavasti nykyajan lapset harvemmin saavat
        sitä kokea.


    • annuli1

      Lapsuudestani muistan, kotonanikin oli majoitettuna sodan aikana siirtolaisia.

      Heillä oli possu joka teurastettiin ja emäntä keitti tappaiskeittoa ja se valmistettiin eläimen sisälmyksistä. Emäntä antoi maistiaisia ja hyvää oli, kunnes kuulin sen sisältävän aivojakin....

      • Kymppi

        Tunsin kohtalonyhteyttä Annulin kanssa, sillä minunkin kotiini oli majoitettu siirtolaisia sodan aikana. Ystävystyin ikäiseni tytön kanssa, ja jälkeenpäin vuosien ajan he kävivät kylässä meillä, viimeksi joskus abiturienttiaikoinani, kesällä.

        Kotoani oli sotaan annettu kaksi minua yli 20 vuotta vanhempaa veljeäni sekä nuori tamma, siskoni olivat lottia ja avustivat kovasti kotirintamalta käsin.

        Äitini suri poikiansa, komeita, nuoria, suuret valkoiset hampaat, kun he tulivat lomille, he heittivät minut korkealle ilmaan, olin onnessani.

        Ïhmettelen joskus, kun kotiinsa asumaan ottaneita jo muutenkin sodan rasittamia ihmisiä arvostellaan.

        Tällaisten arvostelijoiden kannattaisi ottaa vaikka somali-siirtolaisperhe kotiinsa asumaan ja KOKEA itse se, mitä on ottaa "syliinsä" täysin outoa kieltä ("sälkeet, lähtimät" ym) puhuvia outoja tapoja omaavia ihmisiä, kun itsellä samanaikaisesti on hätä pojistaan, töiden paljoudesta, tuntemattomien sotilaiden paketeista... jne. Vaikka olin pieni, muistan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe