Omistan muutaman vuoden vanhan peräkärryn, jossa on harmaa Jaxal kuomu. Haluaisin maalata sen kuomun mattamustaksi. Onko kukaan yrittänyt moista hyvällä menestyksellä?
Haluaisin tehdä sen verran hyvää työtä, että pinta olisi siisti ja aikaa kestävä. Käytettävissä ei ole maaliruiskua, mutta sen voin hankkia, jos on aivan ehdoton. Maalauksen ajattelin suorittaa autotallissa. Onko olemassa jotain kuivuessaan tasoittuvaa pensselöitävää maalia muovipinnalle, tai vaihtoehtoisesti voiko millään spray maalilla saada hyvää jälkeä?
Mitä maaleja kannattaa hankkia ja miten tuo projekti olisi fiksuinta toteuttaa?
Työvaiheet ilmeisesti on pinnan karhennus 1500-2000 hiomapaperilla, pinnan pyyhintä isopropanolilla tai asetonilla, hyvä pohjamaalaus jollain muoviin soveltuvalla pohja-/tartuntamaalilla, ja sitten sen päälle 2-3 kerrosta mattamustaa maalia. Joko pensselöitävää, tai spray maalia. Olenko aivan väärässä?
Jos sopivat tarvikkeet vain löytyy, niin voisiko tämä projekti olla mahdollinen toteuttaa niin, että pinnasta tulisi siisti ja tasainen? Minua ei haittaa vaikka hommaan menisi 50 työtuntia, kunhan työnjälki olisi vain sen mukainen.
Peräkärryn kuomun maalaaminen mustaksi
4
1230
Vastaukset
- Anonyymi
Muuhun en ota kantaa, mutta nättiä ja sileää et siitä saa.
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Ei onnistu millään ilveellä kotikonstein. Sitä roskan määrää maalipinnassa jos meinaat tallissa maalata. Ei tuu kesää. Raptorilla voisi ehkä maalata, mutta ei siitäkään siistiä tule. Ammattilainen saisi siitä siistin, mutta maksaa saman kuin uusi musta kuomu. Se mustaksi maalattu sitten naarmuuntuu ja harmaa pohja näkyy rumasti alta. Harmaa kuomu ei haalistu auringossa, eikä kulahda laikukkaaksi samalla tavalla, kuin musta. Se kestää paremmin aikaa ja ikääntyy arvokkaammin. Eräs jälleenmyyjä kertoi, että mustia kuomuja joudutaan vaihtamaan takuuseen halkeamisen takia paljon enemmän kuin harmaita. Elä tee mitään tuolle kuomullesi. Helpointa on ostaa tilalle uusi tai käytetty musta kuomuinen kärry ja myydä tuo nykyinen harmaalla kuomulla oleva jos sitä ei silmä kestä katsoa. Tyhmää ja turhaa sekin tosin. Se on peräkärry, ei mikään Ferrari. Rumia ne on kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132194
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831609Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731435Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2571432Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2321326Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041069Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341050- 92993
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65983