Kävin aamulla äänestämässä, mutta en äänestänyt ketään ehdolla olevaa, en äänestänyt tyhjääkään. Kukaan heistä ei ole pätevä Presidentiksi. On kieltämättä turhauttavaa käydä äänestämässä äänestämättä ketään ehdolla olevaa.
Siksi katsoisin että jatkossa niille jotka haluaa äänestää, mutta ehdolla ei ole yhtään pätevää ehdokasta annetaan mahdollisuus käyttää äänioikeutensa netissä, vaikka pankkitunnuksilla kirjautumalla. Sinne voisi keroa syyn miksi ei äänestä ketään ehdolla olevaa ka luopua äänioikeudestaan.
Tämä vähentäisi turhaa paperin pyörittelyä ja jonottamista.
Siksi katsoisin että jatkossa niille jotka haluaa äänestää, mutta ehdolla ei ole yhtään pätevää ehdokasta annetaan mahdollisuus käyttää äänioikeutensa netissä, vaikka pankkitunnuksilla kirjautumalla. Sinne voisi keroa syyn miksi ei äänestä ketään ehdolla olevaa ka luopua äänioikeudestaan.
Tämä vähentäisi turhaa paperin pyörittelyä ja jonottamista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lapsellista kitinää.
Se että yksikään ehdokas ei ole pätevä jonkun mielestä Presidentiksi ei ole kitinää vaan mielipide.
Ainoastaan pöljä antaa päätösvallan muille.
Pitäisikö äänestää huonoista ehdokkausta vähiten huonointa, valita Hitlerin ja Stalinin väliltä. Hylätyn äänestäminen on protesti, tyhjän ei.
Tyhjä ääni tarkoittaa sitä että en osaa valita, jätän päätöksen muiden tehtäväksi.
Jos hylättyjen ja tyhjien äänien äänestäminen sallittaisiin netissä niin se nostaisi äänestysprosenttia ja olisi demokratian kannalta hyvä.
Juu, ja tyhjien äänien ollessa enemmistönä ei valittaisi ketään presidentiksi. Ilmankin pärjätään ja halvemmaksi tulisi. Pääministeri aina kysyisi ulkopoliittiset asiat EU:lta ja Natolta, niinkuin nykyäänkin, presidenttiä ei välissä tarvita.
Jos hylättyjä ääniä olisi paljon niin se olisi viesti päättäjille. Heidän mandaattinsa ei olisi vahva ja se kannustaisi heitä harjoittamaan politiikkaa jolla on kansan tuki.
Jos käytte äänestämässä Kaupungintalolla niin ottakaa taskulamppu mukaan. Äänestyskopit on pilkko pimeitä, hyvä kun näkee edessään olevan lapun.
Ihan hyvin esim vaalipäivänä tyhjän ja hylätyn äänestäjille voisi antaa mahdollisuuden äänestää netin kautta.
Ongelmaksi voi koitua se että poliitikot laskee nukkuvat äänestäjät vain laiskoiksi, ei protestiksi tai epäluottamukseksi heitä kohtaan. Jos hylättyjen ja tyhjien äänien äänestäminen netin kautta sallittaisiin niin äänestysprosentti kohoaisi ja kansan ääni kuuluisi paremmin.
Jos jättää tyhjän äänestyslipun se tulisi tulkita niin että se on ääni taistolaiskommunisteille.
Tyhjä ääni tarkoittaa että en osaa valita kaikista hyvistä ehdokkaista. Jätän valinnan muille, annan tukeni valituksi tuleville