Telttakiilat. Neuvoja kysyn.

Anonyymi-ap

Okei. Pistin tämän kysymyksen myös FB vaellus sivulle, mutta sain vain vittuilua siellä. Ilmeisesti siellä kommentoivien mielestä saa kysellä vain Lapin vaeltajat.

Lähdössä tänä keväänä Skotlantiin vaeltamaan. Great Glen Way 172 km. Mukana on Cordova Great Canyon teltta jossa on painavat teräskiilat parikymmentä kpl. Haluaisin vähentää rinkkani painoa ja tilalle kevyemmät kiilat. Maasto reitin varrella on kivikkoista niitty- ja metsämaastoa. Osaatteko suositella jotain kevyempiä telttakiiloja? Asun pikkukaupungissa ja täältä ei saa asiantuntevaa neuvontaa kaupoissa.

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos maasto on kivikkoista niin eiköhän ole parempi olla jämäkämmät kiilat että ne saa minnekään uppoamaan

      • Anonyymi

        Tuota samaa olen itse pohtinut. Minulla olisi myös ultra light teltta, mutta ottaen sään vaihtelevuuden Skotlannin Ylämaalla katson paremmaksi ottaa Grand Canyon matkaan. Mietin vain noita alumiinikiiloja olisivatko ne kyllin jämäkät. Seuraan Kaledonian kanavaa ja yövyn sen varrella olevilla leirintäpaikoilla mahdollisuuksien mukaan.


    • Anonyymi

      Varmaan parasta aloitella hiukan kevyemmällä reitillä ja varustuksella.

      • Anonyymi

        Kevyitä reittejä on kuljettu aikaisemmin. Aikaa olen varannut 8-10 vrk Great Glen Waylle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4681
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2638
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2493
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2445
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1827
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1641
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1335
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe