Sairaala Novankin toimintaa seuranneena on todettava, että ko. laitoksen toiminnassa tuntuu olevan ykkösprioriteetti hallinnon viihtyvyys, hoitajien epätoivoinen taistelu vajaalla henkilöstöllä, jolloin työvuoron aikana odotetaan vain sen päättymistä ja lääkärien "jumalallinen" hitaus ja välinpitämättömyys potilaita kohtaan.
Tuossa hässäkässä unohtuu helposti se tärkein syy heidän kaikkien läsnäololle - asiakas!
Tuossa hässäkässä unohtuu helposti se tärkein syy heidän kaikkien läsnäololle - asiakas!
Vastaukset 112
Vanhimmat
Ei von Toiletilla mitään hätää ole.
Pyyhi hanuris nillittäjä
Minulla on italialainen sähköinen Musinetto-hanuri. Se ei juurikaan pääse pölyyntymään. Se soi lähes jatkuvasti.
Häntä ei koske samat säännöt kuin tavallista rahvasta. Sähköposteihinkaan ei tarvitse vastata. Tai no lain mukaan tarvitsee mutta..
Hyvaks ei vastaa mistään mokastaan.
vastikään asioin siellä polilla ja sain todella hyvää palvelua. Lääkärikin tutki huolellisesti ja kun löysi lisätutkimuksia vaativia muutoksia, niin sekin sitten toimi hyvin. Parin päivän kuluttua käynnistä tuli jo ajanvaraus operaatioon ja ohjeet.
Toiset ne saavat apua toiset eivät.
Hienoa jos pääsee sinne "parempien ihmisten" puolelle.
Eikö se kerro persoonallisuushäiriöstä jos lääkäri pystyy ilman omantunnontuskia päättämään että -tuo ansaitsee hoitoa, tuo ei.
Olisipa mukava olla työelämässä, yhteiskunnan tuottava jäsen. Mutta ei, sitä eivät lääkärit minulle suoneet.
Ei olisi ollut kyse mistään monimutkaisista tutkimuksista, mutta nyt se on myöhäistä
Kivat sulle
Eikös sinne pääse kaikki töihin "tost noin vaan", jos jotenkin on saanut hoitajan paperit.
Onpa ihmeellistä, kun kamala hoitajapula ja läski pääsi sinne töihin...wau.... :D
Nyt sieltä taukotilasta niitä potilaita hoitamaan!
Pääsee
Parin vuoden jono.
Ranskalaiset ovat olleet merkittävä turistiryhmä Lapissa tänä talvena.
Mene yksityiselle lääkäriasemalle, aika löytyy heti, hoito järjestyy, mutta yksi huono puoli on, lompakko tyhjenee täysin.
Siellä yksityisellä on todennäköisesti se sama Novassa toimiva erikoislääkäri virapelihommissa.
Aamupäivä novassa, iltapäivällä bisnestä tekemään.
Noinhan se tuntuu menevän. Päivällä virkapaikalla kahvitellaan lääketrokareiden kanssa, soitellaan siviilipuhelut ja otetaan vastaan kaksi asiakasta.
Illalla firman osakkaana sitten kelataan läpi 15 asiakasta helposti.
Tämäkin asia saataisiin lakimuutoksella korjattua.
Ja simsalabim!! Lääkärivaje on hoidettu!
Olkaa hyvät
Ei näitä asioita haluta korjata suomessa
Niinkö? Enpä tiennyt
Lääkäreillekin pitäisi maksaa palkka tulosten mukaan
👍👍👍
Ei onnistu meillä. Terv. Kokoomus
Ei onnistuisi meilläkään. Terv. Demarit
Me perussuomalaiset vastustamme kaikkea.
Anteeksi, piti lukea, me perussuomalaiset vastustamme kaikkea irakilaista.
Suvimäen Klubitalon kerholaiset eivät ehdi Novaan. Manala korjaa ennen.
Omakantaa kirjoitetaan jatkuvasti vääriä tietoja ja oikaisu ei onnistu kuin Valviran kautta hitaasti!!
Millään ei oikaisu onnistu ja tekstiä sinne pukkaa joku toiskäsi omar.
Lääkärit eivät vielä osaa käyttää omakantaa, eivätkä kuuntele mitä asiakas sanoo. Jokaisen lauseen jälkeen pitäisi kysyä lääkäristä, että ymmärsitkö oikein.
Muuntokoulutetut ovat sitten ihan oma luokkansa.
Ei ummatta.
Virossa Jokainen asukas hankkii itselleen oman yksityisen perhelääkärin, joka hoitaa lääkärintarkastukset sekä lähettää jatkohoitoon ja leikkauksiin.
Perhelääkärillä käynti on potilaalle ilmaista, erikoissairaanhoito ja leikkaukset maksavat viisi euroa, sairaalavuorokausi 2,5 euroa.
Virosta on lyhyessä ajassa tullut mannermainen sivistysvaltio myös terveydenhoidon saralla.
Suomessa onkin menossa rodu.jalo...s. Heikkojen ja sairaiden halutaankin kuolevan ja lopettavan lisääntymisen
Sampoharjussakin jos haluaa tavata lääkärin kasvotusten, ainoa keino on odottaa ulko-ovella aamulla kun se tulee töihin. Näkee edes vilaukselta.
Kyllä ne yrittävät huppu päässä livahtaa sisään, mutta se on vain otettava kravatista kiinni ja sanottava, että katsoppa, tässä on potilaasi.
Siellä ollaan suorastaan ilkeitä. Sekä lääkärit että hoitajat
Hoitajilla, kuten lääkäreilläkin, on nykyisin hyvä palkka. Joka muuta väittää, puhuu sontaa. Ulkoiset työolosuhteet ovat ok, sisätyö, usein siistikin, mukavasti vastuuta joka tuo henkistä tyydytystä, hyvä työterveyshuolto ja mahdollisuus jatkuvaan itsensä kehittämiseen.
Miksi sitten hoitajia ei kiinnosta enää ammatti, joka oli aikanaan jokaisen pikkutytön suuri haave? Onko työnantaja tehnyt kaikkensa, jotta työssäviihtyvyys olisi nollilla?
Joku perussyy on oltava. En jaksa uskoa hoitajien ahneuteen, toki varauksella, mutta kuitenkaan.
Lääkäreillä ei ole enää nykyään kunnianhimoa. Mahd. helpolla yritetään saada rahaa, kunnioitusta ja valtaa.
Sovinistinen työympäristö, missä joudut suojelemaan rikollisia. Siinä naisille riittävän hyvät syyt pysyä kaukana.
Kukaan ei joudu suojelemaan rikollisia. Epäkohdat tuodaan julkisuuteen jos valvovat viranomaiset kieltäytyvät tekemästä työtään.
Normaaleilla ihmisillähän on kuitenkin omatunto
Kerro lisää..
Mitä tämä tarkoittaa?
Sitä että rikoksia.
Erikoislääkäri Novassa voisi ottaa vastaan 20 asiakasta päivässä helposti. Kuitenkin jo neljä alkaa olla tiukassa, kun pitää tutkia, osallistua, jutella ja järjestellä matkoja, seminaareja ja henkilökohtaisia asioita.
Raha sitten revitään iltaisin yksityisen toimijan osakkaana.
lekuri tulee kopterilla Tallinnasta tai Bagdadista.
Ovatko ne jumalina itseään pitävät hoidontarpeen arvioijat joitakin hoitajaraakkeja, joita ei operatiiviseen työhön kelpuuteta? Pitäisi olla päinvastoin.
Äitisi putosi päissään aasin selästä!
Nyt se on odottanut toista vuorokautta Novan arviointiosastolla tajuttomana hoitoon pääsyä. Arviointijumala odottaa että se heräisi ja kertoisi mikä paikka on kipeä!
Kerro lisää itsestäsi, holisti.
Ja sinä olisi aasin ottanut, jos se olisi huolinut hähähä
Niillä palkoilla+palkkioilla mitä johdolle maksetaan pitäisi tulla niitä tuloksiakin. Heidän pitää pystyä työssään joka sekunti sellaiseen mihin tavallinen duunari ei ikinä pystyisi
Aivan. Ei tavallinen duunari voi nukahdella työpaikalla, eikä tilata sihteeriltä viinereitä, kun serkku tulee morjestamaan.
Ja työpäivien väh. 16h/vrk kuutena päivänä viikossa
Hoitosuhteen lopetin kun Hyvinvointialue tuli käyttöön ja Omakantaan virheellisiä tietoja, joiden korjaaminen ei onnistu kuin Valviran kautta. Myös potilaan kuuntelu ei onnistu. Pärjätään kroonisen sydänvian kanssa ilman hoitosuhdetta, eipähän kuormiteta tätä yksikköä enempää.
Ensi keväänä on kuntavaalien yhteydessä myös aluevaalit, jossa valitaan uusi kahvikerho. Äänestäjien tulee olla valmiina silloin!
Mikään puolue ei aja köyhän asiaa mutta kunhan ei Kokoomusta , PS ei äänestä!!!
Juu, PS ei äänestä Kokoomusta.
Kunhan ei äänestä Kokoomusta tai Perussuomalaisia!!! Kaikki muut käyvät. Tosin mikään puolue ei aja heikkojen asiaa.
Pääasia että äänestää Perussuomalaisia ta Kokoomusta. Mikään muu ei käy. Heikkojen tulee ihan omatoimisesti vahvistaa omaa asiaansa.
Aivan, miksi ei köyhä vahvista itse omaa asemaansa?
Monet köyhät ovat sairaita jotka eivät voi valita kuinka elämässä käy. Enkä nyt tarkoita juoppoja ja narkkareita vaan oikeasti sairaita.
Mitä vi++umainen ja ylimielinen ihminen voi tehdä itselleen. Muuttaa käytöstään. Helppoa!
Ei ole olemassa yhteiskuntaa, jossa jokainen köyhä ja sairas saisi tarvittavan hoidon ja kohtelun. Sellaisen kanssa meidän on vain elettävä. Jatkuva nurina vain syventää köyhän ja sairaan olotilaa. Jos sinulla on jotakin arvokasta, kuten aikaa, niin vie sitä köyhälle ja sairaalle. Se on jo hyvä alku.
No huh huh mitä tekstiä!! Kuka on se ihminen jolle on annettu valtuudet päättää kuka saa hoitoa ja miten ketäkin kohdellaan?
Onko tämä hyvinvointiyhteiskunta vai kehitysmaa???
Helvetin tulessa palavat ne ihmiset jotka ottavat itselleen Jumalan valtuudet
Kun olet Novaan hoitosuhteessa, sinulle lähetetään kotiin kirjeellä aina tulevat käynnit, kuvantamisajat ja verikokeet tavoiteaikoineen hyvissä ajoin ennen toimintoa. Vaikka siellä on tekijäpulaa, niin se toimii hyvin. Lääkärillä on asiakkaan saapuessa tarvittavat tiedot.
Mutta jos olet saman firman terveyskeskuksen asiakas, niin joudut itse soittelemaan joko hoitajalle tai Fimlabille kokeista, kun ei ne kaikki poppamiehet älyä tai osaa laitttaa niitä Kantaan. Tai eivät viitsi.
Sitten kun olet käynyt kokeissa, niin sinun on taas soiteltava hoitajalle, että pyytäisikö hän jonkun satunnaisen lääkärin vilkaisemaan koetuloksia. No hoitaja laittaa ehkä ensi viikon listalle. Ehkä se joku lääkäri sitten sutaisee Kantaan mielipiteensä ja vasta siinä vaiheessa asiakas näkee edes lääkärin nimen. Se on tietenkin joka kerta erilainen.
Kuinka Novassa tosiaan voi olla aikaa ja resursseja asiakkaalle, mutta terveyskeskuksissa ei? Samaa Tolletin hevostarhaa kuitenkin.
Terveyskeskuksissa kokemattomat lääkärit pelkäävät että potilas on saattanut olla erikoissairaanhoidossa ja siirretty heidän seurantaansa, jolloin potilas saattaa tietää taudistaan enemmän kuin hän. Toisaalta jatkuva konsultointi erikoissairaanhoitoon päin on alentavaa ja hermostuttaa tk- lääkäriä, joka ei tiedä potilaasta muuta kuin nimen, eikä ehdi lukea edes tämän epikriisiä.
Alan vaihto jos ei työhönsä pysty
No juuri siksihän lääkäreistä on pulaa.
Ei se siitä johdu
Niistä on pulaa koska palkkansa on niin hyvä. Ei tarvitse tehdä töitä joka päivä
Ei ummatta kitjoittaa suomen kirli
Lääkäreiltä on hävinnyt kunnianhimo ja tiedonjano. Potilaasta on vain päästävä nopeasti eroon ja hänen sairautensa ja mahdolliset kytkennät muihin sairauksiinsa sekä tautiin vaikuttaviin syihin eivät jaksa kiinnostaa liukuhihnalääkäriä. Kuitenkin jokainen oire ja potilaan kertoma tuntemus voi antaa lääkärille oppia ja kokemusta myöhempää työtä varten. Lääketieteen oppikirjassa ei nimittäin kerrota juuri siitä potilaasta, joka hänellä on edessään. Lääkärin on imettävä oppia jokaisesta diagnoosista erikseen.
Sun äitis aasi saa eläinlääkärillä paljon nopeampaa ja tehokkaampaa hoitoa kuin mummo terkkarissa.
Eläimestä on hyötyä elävänä, mummosta vain vainajana. Terv. Omaiset
Ja voisiko joku vielä kertoa, että mitä säästöä tuo se ettei samalla vastaanotto käynnillä saa puhua kahdesta eri vaivasta. Päänsärystä ja samalla puolella tuntuvasta korvakivusta ei saa puhua samalla käynnillä. Eivät voi kuulemma liittyä toisiinsa.
Lopuksi lääkäri kuitenkin kysyy että oliko vielä jotain muuta mikä huolettaa. Täh?
Terveyskeskuslääkärin aivot eivät kykene käsittelemään kahta eri asiaa niin nopealla aikataululla. Ensin pitää prosessoida se alkuperäinen vaiva.
Kyllä ne ennen pystyivät
Nykyään ei enää tarvitse. Palkka juoksee silti. Mitäpä sitä enempää päätään vaivaamaan
Onneksi tämän hyvinvointialueen asioihin ruvetaan nyt puuttumaan
Viimeinkin!
Toivottavasti lääkäreitä aletaan kouluttamaan.
He eivät tunnu ymmärtävän sitä, että jos potilas palaa vastaanotolle niin tämä ei ole silloin parantunut
Jos potilas palaa vastaanotolle, niin palokunta on paras apu.
Tämä onkin hyvin hämmentävä ilmiö. Monien muiden alojen ammattilaiset ovat ylpeitä ammattitaidostaan ja pettyvät itseensä jos epäonnistuvat. Mutta lääkärit eivät🤔
Tutkivat ainoastaan sen minne kaikki rahat häviävät
Voin kertoa heti muutaman lääkärin nimen joiden pätevyys on syytä tarkistaa
O.J
AS sampoharjusta
Hoitaja P. Jaakonsaari
Endokrinologi Ahtiainen vieläkö on talossa
Jaa eihän tämä Oskar ole edes lääkäri vaan viidennen vuoden opiskelija.
Potilaiden pitäisi kyllä saada valita menevätkö lääkärille vai opiskelijalle. Lasku kuitenkin tulee lääkärin vastaanotolla käynnistä
🫣🤣🤣
Lääkärin cv:ssä tulisi olla merkintä kaikista hänen hoidossaan olleista vainajista.
Ja työkyvyttömistä jotka olisivat työelämässä jos olisi hoidettu
Muistakaapa sitten sellainen, että jos teette jostakin muistutuksen tai kantelun, niin siitä tehdään merkintä kantaan.
Hva:n nettisivuilta saa sellaisen kuvan, että nuo tiedot pidettäisiin erossa toisistaan, mutta ei pidetä
Ei korppi noki korpin silmää!
Hyvinvointialuetta on pyydetty korjaamaan tuo valheellinen väite nettisivuiltaan jo yli kuukausi sitten, mutta eivät ole korjanneet sitä vieläkään
Ei noita nimiä vain ilmesty, vaikka uhotaan tuossa ylempänä. Pupu pöksyyn, vai?
Ne poistetaan sitä mukaa kun niitä siihen tulee, vaikkei niiden julkaisu ole edes laitonta.
Sinun pitää "päivystää" täällä niin ehdit nähdä
Tuo ei ole järkevä lause🤭
No mitä näiltä avohoitopotilailta odotat?
Miksi Novassa pitää maksaa erikoistumassa olevan harjoittelijan vastaanotosta sama hinta kuin vanhemman kokeneen lääkärin vastaanotosta?
Keikkalääkäreillä ei ole mitään vastuuta potilaiden oikeusturvasta. Mitä sattuu diagnooseja kirjoitellaan kuulopuheiden pohjalta.
Juu eikä ummarra korjata teksti.
Eivät ne ole edes erikoistumassa olevia. Eivät lääkäreitä ensinkään, vaan opiskelijoita
Eikös partureissakin harjoittelijat tee halvemmalla kuin ammattiparturi?
Paha ajattelee vain omaa etuaan
Minustakin von Tolletti on paha.
On ne muutkin herra-p.rkeleen tärkeät siellä
Ei se selitä laskutuksen epäoikeudenmukaisuutta.
Ortopedien käytös potilaita kohtaan on todella epäasiallista
Jos ne ovatkin ortopedareita? Onko taustat tutkittu?