Merivoimien aluksiin kuten myös maavoimille tulisi kehittää superhaulikot drooneja vastaan.
Patruunoihin 6-8mm (10mm?)haulit ja hylsy niin suuri että hauleja mahtuu tarpeeksi pudottamaan kaukaakin droonit.
Patruunoihin 6-8mm (10mm?)haulit ja hylsy niin suuri että hauleja mahtuu tarpeeksi pudottamaan kaukaakin droonit.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiekkoampujat riviin? Oikeasti nuo ovat räjähteistä kylläisiä. Jos osuu haulikolla niin on jo liian lähellä. Sama kun astuisi miinaan ettei se räjäytä kuorma-autoa
Siis kysehän ei ole normaalihaulikosta vaan pitää kehittää haulikko millä voi ampua 100-150m tai jopa 200m
👍🏼 tavallaan hyvä. Mutta sivullisia saattaa mennä. Olisko joku verkko parempi? Joku harhautus? Laservideolla näyttää kohteen sumussa ja Drone kulkee ohjaajansa näkemisen perusteella? Laittaa alastoman naisen videon pilviin niin dronekuski sekoaa?
Kuinka sodassa voi mennä "sivullisia" jos vihollisen drooneja ammutaan. Laukaukset suuntautuu enimmäkseen ylöspäin.
Oliskos sellainen vanhan kunnon ajan "elefanttipyssy" mitään tässä hommassa? Luulisi että voisi pelittää yllättävänkin hyvin?
Dinosauruspyssy on vieläkin isompi ja kun merivoimista on kyse niin sinivalaspyssy on merellä hyvä olemassa.