Edessä ehkä muutto Kiinaan, Suzhou -kaupunkiin. Kaikki info kyseisestä paikasta on tervetullut. Esim. vuokrakämpistä, verotuksesta yms.. arki-asioista. Huomasin, että kovin erilaisia mielipiteitä kiinalaisista tällä palstalla on, mutta kuitenkin haluaisin vielä kuulla lisää. Samoin kiinnostaisi tietää kustannuksista, esim. miten paljon kuluu rahaa ruokaan yms. perusjuttuihin. Kiitokset jo etukäteen!
Asumaan Kiinaan?
6
1222
Vastaukset
- puutarha
Eihän siellä ruokaan paljon mene. Tyylikäs puutarha ja silkki kaupunki.
- kallista
Ruokaan ei toki paljon mene jos syo vain kiinalaisittain mutta lahes kaikki lansimaiset tuotteet ovat suht kalliita, esim. ulkomainen maito, juustot, hyvalaatuinen liha, lohi. Olut toki on edullista =).
- Mia
Monenlaista tietoa:
http://www.shanghainsuomalaiset.com/
http://www.beijingfinns.com/ - ren
Suzhou on Kiinan mittapuussa pienehkö kaupunki, joka onnekseen sijaitsee Shanghain lähellä. Suomalaisyhteisö kasvaa kovasti ja tällä hetkellä meitä on suurin piirtein 80 henkilöä.
Vuokra-asunnoista ei ole pulaa, löytyy upeita apartmentejä ja villoja. Katso www.quers.com niin saat jonkinlaista kuvaa tarjonnasta ja hinnoista.
Edullistakin täällä vielä on, paitsi kuten aikaisemmin joku sanoi, jotkut länsimaiset tuotteet ovat Suomen hinnoissa tai jopa kalliimpia. Täpötäysi ostoskärryllinen ruokaa ja päivittäistavaroita maksaa erittäin harvoin yli 100 euroa. - Make
Onko paikkasi nimi todellakin Suzhou vai XuZhou, jos se mainitsemani niin ei se nyt häpeä paljonkaa kiinalaisista kaupungeista. Olen itse ollut XuZhoussa nyt reilun kuukauden, ja paikka vaikutta ihan hyvältä. Jos haluat lisää tietoa, vastaa tähän viestiin.
- uuno
...nimittäin rahaa täällä Kiinassakin. Itse asun tällä hetkellä hotellissa, joten ei ole mahdollisuutta laittaa esim. ruokaa itse. Olen tässä laskeskellut kuiteista ym. että kuukaudessa menisi noin 1200 euroa ruokaan, illanviettoihin, taksimatkoihin yms. Tosin tuollaisella summalla elämäkin on jo sitten kohtuullisen "leveätä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595660Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1904609En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k553617- 513571
- 823338
- 113261
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah453125- 332810
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342371