Kyselisin huohotinputken ilmanoton halkaisijasta. Letku on 20 mm halkaisijaltaan mutta hankin laitaan "laidanmyötäisen" nätin läpiviennin, jossa ilma tulee huomattavasti pienemmästä aukosta. Onko muilla kokemuksia liian pienestä korvausilman saannista. itse olen jo kallistunut vaihtamaan muoviseen suoraan läpivientiin "joutsenkaulalla", aukko on kuitenkin melko korkealla laidalla. samanlaisiahan monella on pentterin tyhjennysputkena. Letkun halkaisija ilmeisesti riittää mutta läpiviennin pitäisi olla samaa kaliiberiä.
Septistä
ensikokemuksia
4615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän sitä tyhjennyssuuttimen hanaa ole pakko avata täysin auki, jolloin tarvittavan korvausilman määräkin jää pienemmäksi.
Yleensä tavalliset vesipyntyt päästää hyvinkin korvausilmaa lävitseen, joten tyhjentäessä suurin osa korvausilmasta tuleekin pyntyn kautta. Eli ilma menee samaa reittiä pitkin sinne tankkiin kuin kiinteämpikin tavara.
muistelisin taannoin lukeneeni www.sailnet.com sivuilta veneen hajuista. artikkelissa muistini mukaan mainittiin, että usein septin hajuhaitat perustuvat liian vähäiseen septin hengittämiseen ja sitä kautta anairobiseen kasvustoon.
Veneen septisäiliön koko on keskimäärin 50 litran luokkaa. Matkalla vessaa käytetään aamulla, keskipäivällä, iltapäivällä ja illalla. Joka käyttökerralla säiliöön tulee litrakaupalla hapekasta vettä ja ilmaakin. Septitankki täyttyy 3-4 päivän sisällä ja sitten se tyhjennetään, jolloin koko tankki ilmastoituu. En oikein ymmärrä mistä tämä harhaluulo anaerobisesta toiminnasta oikein on tullut. Sillä ei voi olla minkäänlaista todellisuuspohjaa varsinkin suomen ilmastossa.