Laminaattilattia & kissa

kissanomistaja

Harkitsemme muuttoa asuntoon, jossa on uusi, tummapintainen laminaatti. Laminaatin merkistä tms. meillä ei ole mitään tietoa. Meillä on kissa, joka on melko rauhallinen, mutta välillä tietenkin leikkii hieman riehakkaammin. Kestääkö laminaatti kissan leikit, eli uskaltaako asuntoon muuttaa? Luin jonkin laminaattiliikkeen sivuilta, että laminaatti kestäisi koiran kynnet ja lasten leikkejä, onko totta? Meillä ei ole aikaisempaa kokemusta laminaattilattiasta.

12

7684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laminaattori

      kissan ja myös koiran leikit.

      • kolme kissaa

        eikä naarmun naarmua.


    • remonttimies

      ainoa materiaali laatan lisäksi mikä kestää kynsien kulutuksen, ihan huoleti vaan kissat irti

      • kissanomistaja

        Kiitos tiedoista, nyt uskallamme muuttaa huoletta ihanaan asuntoon!


    • Tintsu

      Jos ei ole ihan halpis niin kyllä kestää. Sutii ja liukuu.

      • yhdellä kissalla

        Menee nelipyöräluisua komiasti. Paradori ehjä, kissalla kylmä.


    • Pastilli

      Hei,

      Kissa ei varmaankaan onnistu jälkiä tekemään laminaattiin, mutta koira on sitten eri juttu. Ystävämme muuttivat juuri rakentamaansa taloon ja jo lattioita asentaessa huomasivat että imurista jäi jäljet makuuhuoneen laminaattiin. Sen enempää ajattelematta asensivat samaa laminaattia koko taloon. Perheeseen kuuluu 2 koiraa, joiden paino on alle 20 kilo/kipale ja nyt kun muutosta on kulunut kuukausi, on lattia täynnä kynnenjälkiä. Edustaja kävi tarkastamassa ja sanoi että tummaan laminaattiin jää jäljet väistämättä, eivätkä he ole korvausvelvollisia. Jäljet ovat edustajan mukaan normaaleja elämisen jälkiä.

      Kyseessä on muistaakseni Värisilmästä ostettu laadukas parketti, merkkiä en muista, mutta väri muistuttaa tummuudellaan Merbauta.

      Edustaja totesi, että tummassa laminaatissa jäljet näkyvät helpommin kuin vaaleassa, joten tulevaisuudessa itse ainakin valitsen vaaleamman laminaatin, mikäli vastaava tilanne tulee meille vastaan.

      • Reino

        Enpä ole värisilmäliikkeessä vielä laadukasta laminaattia nähnyt...Maksoiko laminaatti 22-30 euroa / m2? jos ei niin unohda sana laadukas!


      • -Taya-

        "laminaattia koko taloon" ja "tummaan laminaattiin jää jäljet väistämättä"! Kirjoitit kuitenkin,että kaverisi lattia oli värisilmästä ostettu laadukas parketti! Kumpikohan oli? Laminaatti on kovempaa ja kestävämpää. Parketin taas voi hio ja lakata uudelleen.


      • Laminaattori

        voi jäädä jälkiä edes niihin halvimpiin laminaatteihin. Toinen asia on, jos suulakkeeseen on juuttunut hiekan/kiven siruja, joilla saa kyllä jälkiä jäämään. Tuollainen ääni pitäisi kuulua raapivana ja "hälyyttävänä" äänenä. On aivan totta, että tummassa kuosissa näkyy hiekan,terävän kiven tai terävän metalliesineen hankausjälki helpommin kuin vaaleassa kuosissa.
        Useimmiten "imurin suulakkeen jättämissä jäljissä" on kysymyksessä lattianpintaan jääneeseen puhdistusainekalvoihin jääneet jäljet, mutta tässä uudisrakennuksessa ei varmaankaan vielä ole tällaisia kalvoja päässyt syntymäänkään.


      • Pastilli

        Juu, tosiaankin olin vahingossa kirjoittanut yhteen kohtaan parketti. En tätä tarkoittanut vaan kyseessä tosiaankin on laminaattilattia.

        Tarkemmin en hintaa muista, mutta kyseessä oli Värisilmästä ostettu Sommer Villa -laminaatti, väriltään joko 3-säleinen Merbau, tai astetta tummempi Flame Jarrah. Käsitykseni mukaan laadukkaita laminaatteja, eikä tosiaankaan halvimmasta päästä.

        Imurin suulakkeessa ei ollut hiekkaa imuroidessa, vaan kyseessä oli vanhan mallinen imuri, jossa ilmeisesti karvat olivat kuluneet lattiasuulakkeesta, jolloin muoviosa hankasi lattiaa imuroidessa jättäen jäljet jo tuossa vaiheessa lattiaan.


      • VääräLaminaatti

        En usko että laminaatissa on ollut mitään vikaa vaan lattiamateriaaliksi on valittu väärän kovuusluokan laminaatti vaadittuun käyttöön nähden. Laminaattien kovuuden menevät KL31-KL34, joista KL31 ja KL32 ovat pehmeimmät ja tarkoitettu lähinnä ihmisasumiseen. Laminaatit KL33 ja KL34 kestävät erinomaisesti lemmikkejä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3610
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3088
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2555
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2449
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      66
      2389
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2346
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      134
      2300
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2185
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1865
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1776
    Aihe