Hyviä uutisia!

Korkeasaaresta karannut boakäärme Pedro on löytynyt elossa. Laihtunut ja likaantunut Pedro sai hiiriä syödäkseen ja pääsi kylpyyn, nyt voi hyvin . Kiva juttu👍
8267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hienoa, että Pedro löytyi 😊 Minäkin olen tosi ilahtunut uutisesta.

Äänestä

Uskokaa tai älkää.
Minulla on ollut lemmikki kyykäärme. Ei se asunut kodissamme mutta mökkimme ulkorakennuksen alla.
Kun otin aurinkoa, se tule kellottelemaan lähelle, ei pelännyt minua yhtään.
Kun tuli vieraita niin käärmettä ei näkynyt missään.
Varmaan olis purrut jos olisin vahingossa tallannut sen päälle.
En pelännyt sitä yhtään, vieraat paheksuivat, hyvä että uskalsivat tulla mökille.
Käärme ei pure jos ei tunne oloaan uhatuksi.

Äänestä
  • Liekko sinä olet niin kiltti ja ihana ihminen, että jopa luontokappaleet luottaa sinuun🩷

    1Äänestä

  • Muutama kuukausi jossain jutussa ' kesy' tarhaläärme asusteli perheen mökillä.:) Eläimillä on tarkat vaistot ja ne kyllä tunnistaa mukavat ihmiset.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Muutama kuukausi jossain jutussa ' kesy' tarhaläärme asusteli perheen mökillä.:) Eläimillä on tarkat vaistot ja ne kyllä tunnistaa mukavat ihmiset.

    Eli siis tarhakäärme = rantakäärme :)

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Liekko sinä olet niin kiltti ja ihana ihminen, että jopa luontokappaleet luottaa sinuun🩷

    Kiitos <3 Tuli hyvä mieli.

    Äänestä

  • Hyimkauhea ajatustakin, minulla on käärme fobia ollut aina, en tiedä mistä se on tullut koska en ole nähnyt lapsena muuta kun yhden kuolleen käärmeen maantiellä . En voi katsoa televisiostakaan niitä , tulee kauhea olo , ja kun kerran olimme suomen ja ruotsin välillä veneellä ja mentiin yhteen saareen niin siellä oli laituri täynnä käärmeitä , ohitimme saaren vaikka mies olisi halunnut mennä katsomaan niitä tarkemmin mutta minä olin jo pyörtymis pisteessä siitäkin näystä .
    Yksimkäärme ui vedessä ja pelkäsin kovasti että se menee veneen vesssan systeemiin ja tulee sitä kautta sisälle veneeseen .
    Että se on visiiin ainut asia mistä tunnen niin voimakasta vastenmielisyyttä että tuntuu koko kehossa
    Ystävätär on samanlainen mutta kohteena on hämähäkit

    Äänestä

Olihan se hyvä, että Pedro löytyi läheltä, ei ehtinyt ketään säikyttelemään . Ainahan reissussa rähjääntyy, lämmin kylpy teki varmasti terää.

Hyvin uskon, että kyy tai rantakäärme voi viihtyä ” lemmikkinä”, jos se luottaa ihmisiin ja ihmiset siihen. En kuitenkaan antaisi kyyn pesiytyä pihapiiriini, koska talo on taajamassa, täällä liikkuu lapsia ja lemmikkejä ja kyllä se naapurisopuakin koettelisi. Käärmeet ovat kylläkin hyötyeläimiä, syövät haitallisia jyrsijöitä. Paljon saaristossa liikkuvina ollaan totuttu varsinkin rantakäärmeisiin, ja kyyhavaintojakin tehdään useita kesäisin. Kunnioitamme toisiamme, ymmärretään että liikumme luonnossa kyiden kotona, eikä ikäviä lähikontakteja ole syntynyt edes koirille.

Hämähäkkejäkään en kammoksu enkä tapa, harvoinhan ne sisätiloihin eksyvätkään. Silloin pyydystän lasipurkkiin varovasti ja siirrän ulos. Hämähäkit ovat hyötyeläimiä, syövät tuhohyönteisiä enkä ole koskaan kuullut niiden purreen ihmistä. Punkit taitavat olla Suomen vasrallisimpia eläimiä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Korkeasaaresta karannut boakäärme Pedro on löytynyt elossa. Laihtunut ja likaantunut Pedro sai hiiriä syödäkseen ja pääsi kylpyyn, nyt voi hyvin . Kiva juttu👍

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu