Halla -Aho on saanu valtavasti ääniä,
noussu kolmanneksi jo
- huhu kertoo nousee kuin feelis haukka kärkeen,
toden näköinen suomen seuraa Presidentti ON Halla-Aho !
hyvä hyvä hyvä !
noussu kolmanneksi jo
- huhu kertoo nousee kuin feelis haukka kärkeen,
toden näköinen suomen seuraa Presidentti ON Halla-Aho !
hyvä hyvä hyvä !
Vastaukset 127
Vanhimmat
Jumala suojelkoon suomalaisia, ettei uusnatsista meille tulisi presidenttiä.
Haaviston puolelle kääntyy vasemmisto puolueet ehkä keskusta, Halla-aho saa ainoastaan persujen äänet jotka ei riitä toiselle kierokselle tuli just esille a-studiossa.
Näin, limanuljaska äärioikeitolainen H-A ei pääse toiselle kierokselle.
Sunnuntaina vasememisto antaa äänet Haavistolle kun omilla ehdokkailla ei enää mahdollisuutta. Persut saa äänestää hitleri mielistä.
pe
No sehän on ainoastaan vaan sinun luulosi ja näyttää millaisia ennakkoluuloja ihmiset omaavat.
Ei ole kuule puolueesta kiinni ison firman johtajakin sanoi ettei äänestä Hallaa vaan ihmistä jolla on kokemusta ja ajattelee asioita neutraalisti , sehän on presidentin työssä hyvä asia etti saa olla puolueellinen mitenkään. Kaikki vaan sitä taitoa ei omaa .
Pitää katsoa asioita hieman pitkällä tähtäimellä kun äänestää eikä käytä samaa motiivia kun edellisissä vaaleissa, joissa syyt äänestykseen olivat hyvin pinnallisia
Käyttääkö joku muukin pe
Sehän tuolla galluppien Halla-aho pelotteella on tarkoituskin, saada kaikki persufobikot äänestämään vastoin omaatuntoaan ja uhraamaan ehdokkaansa StubbHaavisto alttarille.
Ei oikein rehellistä muille ehdokkaille, jotka ovat tehneet vaalityötä.
Mutta sellaista se politiikka nykyisin on. Eduskuntavaaleissa uhrattiin pienemmät vihervasemmistopuolueet epätoivoisesti demarialttarille (vaikkakin turhaan).
Kukaan ei kelpaa residentiksi. Yllätys yllätys..
Nämä ei ole puoluevaalit,Pekka tippuu kun kana orrelta ja Jussi kukkona valtaa sen ylimmän orren.
Olet alhainen luonne kun haukut täysivaltaista monin äänestämää presidenttiehdokasta.
Halla-Aho pärjää hyvin, on nuorison suosikki. Äänesti häntä ja moni tuntemani ihminen. Hän on rehellinen, ei tuuliviiri joka haistelee ilmaa.
Mikä sinua riipoo. Urpilaisen hyökkäävä kamala vaahtoaminenko sinua kiehtoo.
Äänestän ehdottomasti Halla-ahoa. On Suomen kansan preidentti ja puhuu 7 kieltä. Huippuhenkilö.
SAMOIN,
Halla -Aho on koko kansan tuleva presidentti !
Kyllä tuossa jo tulee 10 kieltä suomi mukaan laskettuna, kun hän ne luettelee esittelyssään.
"Kielitaito:
Puhun sujuvasti englantia, venäjää ja ukrainaa.
Ymmärrän hyvin ja puhun tyydyttävästi ruotsia, saksaa ja kroatiaa.
Osaan auttavasti puolaa, ranskaa ja hollantia."
HYVÄ
Halla .Aho on normaali fiksu perheellinen MIES, pätevä,
koko kansan suosikki
kuten uutiset kertoi, Halla-Ahon suosio huikea nousu kärki paikoille,
haavisto olisi suuri häpeä suomelle,
presidentin tehtäviin kuuluu MYÖS
EDUSTAA SUOMEA ULKOMAILLA
Perheellinen todellakin, piti 8 vuoden ajan vaimon lisäksi salasuhdetta jossa myös lapsia!
Lisäksi armeija jäi käymättä kun halusi sivariksi. saanut tuomion kahdesti rikollisesta toiminnasta. Jne. Että tämmöinen fiksu herra.
Sillä toisella sivari pressaehdokkaalla ei ole sitä vaaraa, että hänen salasuhteestaan tulisi lapsi. Kakka voi tulla vastaan. :)))
Taktinen tilanne.
Vasemmisto siirtyy sunnuntain vaalipäivänä Haaviston taakse, keskusta ei halua Halla-ahoa pressaksi, jos näin on Stubb uhattuna.
Vasemmisto siirtyi joukolla demareitten taakse eduskuntavaaleissa ja mites kävi siitä huolimatta.:)))
Keskusta menetti viime keväänä paljon ääniään persuille, kun menivät mukaan siihen vihervasemmiston sukupuolisekoiluun.
Maaseudulla on vielä tervejärkisiä ihmisiä, jotka tietävät sukupuolia olevan vain kaksi.
Yhtä edustava kuin Hitler.
pe.
Suomalaiset osaavat olla järkeviä, tiukan paikan tullen.
En usko siihen,
Demarit vihaa rasismia, Urpiaisen äänet haavistolle plus vasemmisto keskusta
Koko suomi äänestää Halla-Ahon presidentiksi
muut ei kelpaa,
ainoa oikeasti PÄTEVÄ
perheellinen MIES
EDUSTAMAAN SUOMEA MYÖS ULKOMAILLE !
Järkyttävää !
Ei todellakaan äänestä.
Kärttyinen ja kuivunut korppu natsiangstissaan.
Hän on korkeasti koulutettu. Oletko itse kielitaitoinen ja väitellyt tohtoriksi?
HALLA-AHOSTA
SEURAAVA SUOMEN PRESIDENTTI
KOKO SUOMEN PRESIDENTTI
ON PÄTEVÄ
PARAS
verrattuna noista muista ehdokkaista EHDOTTOMASTI PARAS !
haavisto olisi kammottavin, ei ikinä suomen presidentiksi sopiva,
olisi häpeä suomelle
Sana on vapaa, jonkun haukkuminen täällä ei muuta vaalitulosta valtakunnassa.
Stubb Haavisto ja Rehn saavat ääniä yli puolue rajojen, Halla-ahon omiltaan siinä ei mitään ihmeellistä, puolueen ulkopuolella vähän natsi/fasisteja.
Haavisto kerää eniten ääniä puolueensa ulkopuolelta, ulkopolitiikassa olisi paras suomen kannalta, Stubb pesee koko porukan ei maha mittää. Saas nähhä miten Rehn saa nostettua 14 % kannatusta, oli sopiva valinta
Yksityisen kansalaisen mielipide,
Mitä se Pertikki nyt höpisee, että Rehn olisi sopiva valinta.
Aikaisemmin sanoit jo käyneesi ennakkoäänestämässä Haavistoa.
No ootkos Tellukka lukenu näiden keskustelujen aikana taktisesta äänestämisestä?
Näiden keskustelujenko aikana?
Eihän se ole mikään uusi ilmiö. Sillähän pienet vihervasemmistopuolueet uhrattiin demarialttarille (vaikka ihan turhaan) eduskuntavaaleissakin.
Pidän taktista äänestäjää epärehellisenä jopa itselleen, saatikka sitten ehdokkaalle, jota sisimmässään pitäisi parhaana.
Sellaisilla median ja galluppien hinattavissa olevilla ei pitäisi olla äänioikeutta ollenkaan.
No sitten varmasti ymmärtänet että joku voi äänestää muuta vaihtoehtoa kuin mitä äänestäisi jos ajattelisi vain pelkästään kuka ehdokkaista olisi omasta näkökulmasta paras vaihtoehto. Niin minäkin tein ja yhtään ei mustekynäkäsi vavissut kun ylpeänä äänioikeudestani rustasin numeroa lipukkeeseen.
Ja koen olleeni itselleni rehellinen koska tällä äänestyskäyttäytymiselläni ajoin itselleni tärkeitä asioita presidentinvaaleissa.
Halla-ahoa tarvitaan perussuomalaisten johtoryhmässä tekemässä työtä suomalaisten hyväksi, siksi en toivo hänestä presidenttiä.
Eikä hänestä tulekaan.
Olisi kummallista, jos Suomen seuraava presidentti olisi henkilö, jota suurin osa kansalaisista inhoaa, tai kokee epämiellyttävänä ja jopa vaarallisena. Niinistö on ollut koko kansan presidentti, jota Halla-aho ei koskaan tulisi olemaan. Yhdyn pertikin mielipiteeseen tuossa ylempänä: Rehn voisi olla hyvä kompromissiratkaisu.
Joo on tässä logiikka
Haa eivät antaisi usan tuoda ydinaseita Suomeen
ryssä hyökkää ilman muuta jos ei ole ydinasepelotetta vaikka ollaan Natossa
ehdoton mahdottomuus on Haa sen takia
Haa syöttää nytkin laittomia paperittomia kehitysmaalaisia
Suomessa verorahoilla ja sairaanhoidossa j
S on siitä problemaattinen että hän on puhunut koko poliitikkouransa ristiriitaisuuksia
ja vaikuttaa tuulenhaistelijalta (kuten Marin oli) ja jonka Niinistö ajoi maasta inhoten sen
pölötystä
Siihen ei jää kuin Haho jäljelle pölyttämään vanhaa sekoilua
tämä on se logiikka
Stubb, Haavisto, Halla-aho ja Rehn eroavat toisistaan:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010141169.html
Suurin osa kansalaisista inhoaa?
Se, että sinä häntä inhoat, ei kuvaile kansan tuntoja.
Tuota minäkin jäin miettimään, että minkälaiseen galluppiin hänen varma tietonsa mahtaa pohjautua.
"Suvaitsevaisethan" ne inhoaa kaikkia, jotka ovat jostain eri mieltä heidän kanssaan, mutta tuskin suurin osa suomalaisista on niitä "suvaitsevaisia"
Eikä Paloma ole Suomen kansalainenkaan.
Nämä mielipidemittaukset ei kerro lopullista tulosta, voitte vielä yllättyä lopullisessa tuloslaskennassa kun kaikki äänestysliput on tarkastettu.
Ulkomailla huomioitaisiin Halla-aho presidenttinä " katos suomea halusivat natsi presidentin " ei muuta kun tupsua kasvattaa nenän alle.
Ehdokkaiden kasvonpiirteet kertoo aika paljon ihmisestä.
https://yle.fi/a/74-20071122
Haaviston ilme empaattisin, Rehn eniten presidentin näköinen.
Stubb jonkun muun puolueen kuin kokoomuksen ehdokas kannatus olematon, H-A kelpaa fasisteille, kuka uskoo ettei fasisti.
Sunnuntaina mahdollisuus taktikoida Haaviston hyväksi miten äänestäjät hereillä, vasemmisto ratkaisee kuka toisella kierroksella.
Marin laittoi turhaan 50 000 euroa Urpiaisen puolesta, Marin itse olisi pärjänny presidentti kisassa, hänen aika ehkä tulevaisuudessa.
hyvin ja oikein arvioit .
Marin ei lähtenyt presidenttikisaan mukaan, kun hänen ylpeytensä ei olisi kestänyt hävitä nekin vaalit. Tyrkytti Urpilaisen sijaiskärsijäkseen.
Minä vaan tiedän kuka tulee olemaan presidentti .
Minäkin tiedän.
Se tulee hänestä, joka toisella kierroksella saa yli puolet äänistä.
Mutta ei kerrota vielä toisille, kuka se on.
Minäkin tiedän.
Marinin mielipide presidentti ehdokkaaksi kysytty " en halua "
Miksi vanhuus ikäisenä haluaa presidentiksi, moni ei viittisi. Nuoren politiikon ura olisi ohi, miten haluaa ei estettä jatkaa fasistina monen nuoren haave.
TEHDÄÄN Halla-Ahosta seuraava Suomen Presidentti,
hän on jokatapaksessa PARAS noista kaikista ja PÄTEVÄ tehtävään ,
ei ku PULINAT POIS ,
ja
Halla-Ahosta tehdään pressa !
Halla-ahon persujen tulevaisuus riippuu Orposta, tämän rappio hallituksen jälkeen ei persuilla ikinä mahdollisuutta hallitukseen, nytkin Orpon suostumuksella.
Tietysti niillä on mahdollisuuttaa hallitukseen, sillä seuraava pääministerihän on Riikka Purra.
On jos presidentti halla-aho suostuu. Tai eu komission puheenjohtaja teuvo hakkarainen vaatii.
Rehn olisi paras.
Mutta tiedän, että on liian pienet kannattajaluvut.
JOO Rehn hyvä, vähiten ideologinen, talousmies komissaari ennen kaikkea itse rauhallisuus, ulkonäöltään presidentin näköinen.
Ja silti äänestit Haavistoa. Miksi?
Äänestin galluppien mukaan toiseksi parasta.
Pe
Annoit siis toisten päättää ketä äänestät, kun itselläsi ei omaa mielipidettä?
No se ero meissä on, että minä luon oman mielipiteeni ehdokkaista vaalikeskusteluja (en galluppeja) seuraten ja äänestän sen mukaan.
Tuolla ne nyt keskustelee venäjän raja-selkkailusta,
sitä mieltä,
rajat täysin kiinni,
ja kaikki jotka tunkeutuu nyt rajanläpi kuin tänäänki, niin ne pitää armotta paluttaa venäjälle takasi, tehdä selväksi, ettei tämä politiikka ole nyt sopivaa eikä tänne tulla venäjän houkuttelemana täysin väärin perustein,
siis HETI palauttaa venäjälle takasi joka sorkka,
eikä armoa anneta.
Ei venäjä ota tulijoita takaisin,
Alkaa tulla naisia ja lapsia enemmänkin, kun Stubb meni aikaisemmin möläyttämään, että ne pitää päästää rajalta Suomeen, eikä työntää takaisin.
Siihenhän Halla-aho antoikin Stubbille sen synkän ennusteen, että arvaa keitä siellä rajan takana sitten alkaa olla.
Kyllä Venäjä seuraa suomalaisia keskusteluja.
Kun lumet sulaa näemme mitä tuleman pitää, ketään suomalaista politiikkoa turha vetää vastuuseen.
Sama aavistus itsellä.
Uskotko että nämä raavaat nuoret miehet jäisivät kotikonnuilleen jactyrkkäisivät naiset ja lapset matkaan?
No kysyppä sitä Stubbilta, että mitä hänellä niitten raavaitten nuorten miesten varalle olisi.
Naiset ja lapset hän lupasi pelastaa rajan takaa.
Kyllä se on persujen syytä, kun eivät valmistautuneet jo kaksikymmentä vuotta sitten tähän raja ongelmaan.
No minäpä hilipasen kysymään🤣🤣
Halla-aho oli niin vakuuttava taas kerran.
Ettei ole fasisti
Aika vähän oli sanottavaa eikä edes vaikuttanut kovin aktiiviselta tämä hehkutettu H-A.
Vastasi vain kun kysyttiin.
Beng
Oletko tyhmä.
Olisiko pitänyt ottaa puheenvuoro ja puhua toisten päälle?
Juontaja jakaa puheenvuoroja juuri siitä syystä ettei niin kävisi.
Mitä siitä tulisi jos kaikki olisivat äänessä yhtä aikaa.
Se olisi kuulijoiden kannalta huono juttu.
No, kun televisiota katsoi, siellä kyllä heiluteltiin käsiä puheenvuoron saamiseksi.
Sinähän se tyhmä olet, kun ymmärrät väärin, kenties tahallasikin, jotta taas pääset sättimään.
Kuka tässä samanaikaisesta puhumisesta on kommentoinut - en minä.
Beng
No eipä vielä tiiä koska vaaleja ei ole vielä käyty.
Kulissien takana käy kova kuhina pulina.
Kyllä varmaan. Taktikointi käy kiivaana.
Kaupinkilaiset käyttää maalaisjärkeä saamme kelpo presidentin.
Kysehän oli vaalekeskustelusta huomasitko?
Beng
Sanoitko mulle? Vastasin aloittajalle.å
Toivottavasti.
Uskoisin suomen kansa valitsee normaalin MIESPUOLISEN
presidentin nyt uudelle kaudelle,
vaihtoehdot ovat
REEHN
HAALA-AHO
AALTOLA
STUB
HJALISKI oli älykäs, mutta kannatus ei riitä,
TÄSSÄ ON TÄMÄNHETKISEN PARHAIMMISTO
uskon nuoret äänestää Stub tai Halla-Ahoa,
jokatapauksessa mielenkiintoiset vaalit,
hermoja kuttkuttavat, menis vaan äkkiä ohi
ei haluis kokoaikaa jännittää kenestä se pressa tulee,
Hyvin menee pressan vaalit
kuhan EI haavistosta tule pressaa
kaikki muut kelpaavat.
presidentin pitää olla fiksu, älykäs, pätevä koko suomen presidentti
eustava maailmalla !
Haavistosta tulee presidentti
Ei tule
Urpilainen jatkaa demarien lässähdyksiä jo kolmatta kertaa peräkkäin.
Ei ole särmikästä edokasta näköpiirissä, vai onko? 6 vuoden kulutta se nähdään.
Oma veikkaus on, että ei tule olemaan presidentti, vaikka toiselle kierrokselle pääsisikin. Niin monet äänestävät silloin sitä toista osapuolta, oli hän kuka tahansa.
Suomalaiset äänestää Jussi Halla-Ahon pressaksi ja sehän on demokratian voitto. Vasemmiston surkimukset saa keksiä uusia haukkumasanoja muuhun niistä ei ole. SDP:tä demokratia sana pois sillä niiden suussa se on jo irvikuva.
Halla-aho saisi varmasti enemmän aikaan muussa tehtävässä, kuin valtion "käyntikorttina" ja ulkomaan asioiden ja suhteiden hoitamiseen liittyvissä asioissa.
Eivät äänestä Halla-ahoa
Se on tulossa Jytky Sunnuntai,oikein Jytkyjen Jytky!! Ja sen jytkyn tekee JH-A.
Mielenkiintoista nähdä taas "Jytkyn" suuruus..
En äänestä Halla-ahoa.
Pieru
Kiva nikki sulla🤣🤣
No tuliko "jytky"?
Ei taida tulla...
Live seuranta...
https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=811
Kyllä. Seuraan liveä. Saapa nähdä ohittaako Haavisto Stubbin.
Aloittaja on feelis- haukka...eli tyypillisen yksinkertainen persu.
jaaa
no
minkälainen on sitten kaksinkertainen persu,
kerrohan, kiinnostaa,
urpilainen on isän nimellä ratsasta
kari
myös mies on broileri sosdemvirkailija
perhe saa kaiken valtiolta
asuu bryssleissä
brysselit ovat osa eliitin irtonaista elämää
he ovat kotonaan missä vain
kunhan valtio maksaa
Väärä tietoa
Ei Suomen kansa niin yhtenäinen ole, ettei joku yllättyisi presidentin valinnasta.
Emme ole Pohjois-Korea, jossa vaalien voittaja on tiedossa jo ennen vaalipäivää.
Tai joku muu tuntemamme maa, jossa vaaleja nyt vasta suunnitellaan.
Haavisto muistaakseni on ilmoittanut, ettei hän ole punainen.
Yrittänee kalastella kepulaisten ääniä.
Ei oikeistovasemmisto Haavistoa äänestä - äänestävät Rehniä.
No eivät äänestä Rehniä
Kävin äänestää halla-ahoa
https://www.youtube.com/watch?v=r1DvnYFjCx4
HYVÄ
MONI MUUKI ON KÄYNY
HALLA-AHOA ÄÄNESTÄMÄSSÄ !
En äänestä Halla-ahoa
ME
KAIKKI MUUT ÄÄNESTÄÄ
HALLA-AHOA
ME tehdään Halla-Ahosta seuraava Suomen presidentti !
18:06
Sinähän et tee heidän kanssa mitään.
Kenkkua kun petyt.
Äänestin ennakkoon, pari päivää niin tiedämme sen jälkeen voi keskittyä mihin haluaa.
kyllä se vaan jotenki rassaa noi pressan vaalit,
tulis oikea mies pressaksi,
samanlainen jämäkkä ja viisas kuin oli Kekkonen aikoinaan,
tänään alue uutisissa haastateltiin äänestäjää, hän sanoi että meillä äänestetään Väyrystä oli ehdokkaana tai vaikka ei ois,
että mustahevonenki voi tulla presidentiksi,
Väyrysen ja persujen äänestäjät on yhtä pöljiä.
Kukaan ei vielä paljonko ehdokkaat on saaneet ääniä,
vaikka persun mielestä Halla on jo voittanut 110 % äänisaaliilla.
Vaalipiirilautakunnat aloittavat ennakkoäänten laskennan vaalipäivänä sunnuntaina aikaisintaan kello 10. Tällöin kuntien keskusvaalilautakunnilta saapuneet ruskeat vaalikuoret avataan ja niiden sisällä olevat äänestysliput lasketaan. Vaalipiirilautakunnat pyrkivät saamaan ennakkoäänten laskennan valmiiksi ja tallentamaan tuloksen oikeusministeriön vaalitietojärjestelmään kello 20 mennessä.
Tätä ennen vaalipiirilautakunnat eivät saa antaa mitään tietoja laskentapaikan ulkopuolelle laskennan edistymisestä.
Paras yllätys olisi, jos Stubb tippuisi pelistä.
Tulen jo pahalle tuulelle, kun nään vain hänen ilmeensä.
Parasta varautua siinä tapauksessa hyppäämään yli kaikki juttunsa lehdissä, jos kävisi niin onnettomasti. Varmasti tulisi olemaan joka päivä lehtien palstoilla.
Ei tipu. H-A tippuu. Ottakaa iisisti.
Taitaa vasemmiston kannattajille tulla se jytky housuihin...
Saa nähdä ketä H-An kannattajat äänestäväy toisella kierroksella.
Mitä veikkaatte?
Jännäksi muuttuu.
Huomenna saadaan selville.
Ja persuilla kurat
YLLÄTYS YLLÄTYS
MUSTAHEVONEN PRESIDENTIKSI
PAAVO VÄYRYSTÄ ÄÄNESTÄÄ MELKONEN PORUKKA
VAIKKA EI OLE EHDOLLA
Ainahan niitä on, jotka äänestävät Iines Ankkaa tai piirtelevät kirkkoveneitä ja muuta mukavaa.
Kummallista, että vaivautuvat joutessaan mennä äänestyskoppiin pelleilemään.
en ymmärrä , miksi ankkoja äänetetään, tai tyhmää huumoria
harrastetaan äänestyskopissa,
muistan sodan jälkeen usein kuulin aikuisten puhuvan mustasta hevosesta
kun oli presidentin vaalit,
en muista kuitenkaan tuliko suomeen silloin siinä muodossa vaaleja
politiikan ulkopuolelta presidenttiä,
jokatapauksessa ihmiset puhui mustastahevosesta,
Vittuakos välitän kuka siellä pressa kunhan saan työeläkkeeni !
Gubbe 74
Samaa mieltä Gubben kanssa. Ei noista ehdokkaista kukaan ole korvaamaton,
keskinkertaisia kaikki.
Eihän presidentillä ole paljon valtaakaan jottei siihen virkaan neroa tarvita.
OLISIHA
HALLA-AHO EHDOTTOMASTI
PARAS
mutta tajuaako pössi kansa omaa parastaan,
epäillä voi. ???
Onneksi kansa on sen verran viisas, ettei äärioikeistolaisesta tule pressaa.
Ei tullut yllätystä. Meni odotetusti. Halla putosi. Ei hänessä ole ainesta
mihinkään valtiontason virkaan.
Omassa mielikuvitusmaailmassaan voi leikkiä fyyreriä.