massiivitammi?

ruokaryhmää ostamassa

Ollaan ihastuttu massiivitammiseen ruokaryhmään ja haluttais käyttökokemuksia sellaisen ostaneilta.

Haluamamme pöytä on suojattu öljyämällä, ja meille on epäselvää että miten se kestää likaa? Jos kaadan pöydälle mustikkasopat tai punaviinit niin miten käy? Entä tuntuuko öljyäminen suurelta vaivalta?

Jos olet aiemmin hommannut itsellesi massiivipuisen pöydän niin tekisitkö nyt jälkikäteen saman valinnan?

3

3561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on aito

      pitääkö sitä enempää selittää.

    • tasot keittiössä, joita pitää

      tietysti öljytä aika ajoin. En koe varsinaista öljyämistä vaivalloiseksi. Isompi työ on tyhjentää tasot ennen öljyn levittämistä...

      Jos tasot on kunnolla öljytty, mustikkasopat ja punaviinit eivät imeydy (tietysti ne pitää heti pyyhkiä pois.) Tästä on omakohtaista kokemustakin. Sama koskee mitä tahansa massiivipuuruokaryhmääkin.

      Meillä oli aikaisemmin ruokailutilassa kirsikkaviilupöytä, joka vaihdettiin heti kun oli varaa massiivikoivupöytään. Eipä ole kaduttanut. On paljon komeampi kuin viilu. Kun viilupöydästä rikkoutuu viilupinta, se on entinen, mutta massiivisesta voi aina hioa pinnan uusiksi.

    • kaunis

      Itselläni on itsetehty massiivitamminen kirjahylly/baarikaappi.

      Halusin pitää puun mahdollisimman luonnollisena, joten päädyin öljyämiseen.

      Öljyäminen on helpppoa ja vaivatonta, sama kuin pyyhkisi pölyjä rätillä. Öljynkuivuminen = imeytyminen puuhun. Ei hajuhaittoja, sillä puuöljyt ovat kasvispohjaisia.

      tahrat pitää tietenkin pyyhkiä välittömästi pois tai muuten joutuu hiontahommiin.

      Öljy ei anna niin hyvää suojaa, kuin lakka, mutta on kuitenkin moninverroin hienomman näköinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2505
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      203
      1190
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      911
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      98
      888
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      60
      822
    Aihe