Nyt meitä Konneveteläisiä on alle 2500. Voi kun kunta pienenee kuin pyy maailmanlopun alla! Miten saataisiin kunnan asukas luku nousuun? Jotain pitää kunnassa muuttua ja rajusti! Olisikohan jonkinlaisen kriisi palaverin paikka kunnan virastolla!
Kuihtuva kotikunta Konnevesi
Anonyymi-ap
724071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
En tiedä onko kunnan johdolla mitään vaikutusta asukas lukuun koska Konneveden maine ei ole kehuttava maailmalla. Aina kun tulee esille asuin kuntani Konnevesi niin henkilö jonka kanssa keskustelen hymähtää. Kuopiossa jossa asioin useasti viikolla moni ei tiedä mitään Konnevedestä, ainut asia on kansallispuisto joka sijaitsee Rautalammella!
Tämä totta.meillä oleveninaan kaikkea mainittavaa,mutta todellisuudessa Konnevesi on on jo 100km säteellä tuntematon paikka.
Mitä sitten? Pienet paikkakunnat nyt yleensä tuppaavat olemaan melko tuntemattomia.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🔞 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Lopettamalla se ihmisten asioiden penkominen, juoruaminen ja myös tällä palstalla niiden asioiden levittely saadaan joku asumaan Konnevedelläkin. En siellä asu, vaikka olisin työni puolesta voinut asua kauankin. Näitä juttuja kun lukee ja asukkailta kuulee niin eipä houkuttele muutto Konnevedelle.
Totta.
Minä muutin kirjani pois Konnevedeltä kunnanjohtaja Pasasen kannustamana. Myös ajatus siitä että verorahojani käytetään Weskun palkkaan jateknisen johtajan palkkaan sai minut muuttamaan kirjani muuhun pitäjään.
Toki myös demokraattisesti valittujen poliittisten päätöksentekijöiden tärkeily ja hullut projektit kannustivat lähtemään. Ensisijassa kuitenkin nämä kunnan elätit.
Miksi näitten lorvailusta kuntalaiset joutuvat maksamaan?
Kenenkä panostuksella toteutettu Häyrylänrannan tapahtumat ,Konnevesi-Päivät ja muut kulttuuri tapahtumat? Tämä pitää muistaa...
Eipä hänellä muuta tekemistä ollutkaan. Nyt ei niitäkään.
Ai, eikö kukaan muu osaisi noita järjestää ja ideoida..? Voi olla että ois ollutkin jotain parempaakin ellei nahkapöksy ois sekaantunut koko kuntaan ja dominoinut noita tapahtumia..?
Toivottavasti kuntaliitos tulisi mahdollisimman nopeasti!!!!
Tärkeillyt kyllä on ja käyttänyt kunnan rahaa…
Totta turiset! On ollut niin voimakas ja itseään täynnä oleva järjestäjä ettei mikään ajatuskaan ole kelvannut muilta. Luuria lyödään korvaan…
Oletpa sie kyllä yks katkeruuella siunattu eläjä olemassaan. Heitä hiivattiin tuo pahan olon
asenteesi kaikkea kohtaan niin oma elonlaatusikin paranee. Pahalla et voita mitään joten
älä unohda hymyä, se valaisee pimeimmänkin mielenluolan nurkan. ;)) :))
Totuuden voi kertoa. Ei se ole katkeruutta.
Mistähän löytyy tietoa.paljonko jäi voittoa näistä Veskun toihuista. Veronmaksajana on oikeus tietää.Siispä faktat pöytään.Laittakaapa,kunnantoimiston työntekiät ne tänne. Työaikaakaan ei mene hukkaan,koska silloihan ne näitä palstoja luete.
Ne faktat on aina salattu…
Lehteen tuli aina isot jutut HÄYRYLÄNRANTA BLUES jälkeen ja koskaan ei oltu saatu selville paljonko lippuja oli myyty? Myöskään jälkeenpäin ei näkynyt esim. kunnanhallituksen listoilla…
Tappiota tuli, mutta senkin määrä jäi pimentoon.
Lippuja jaettiin aina sopiville yhteistyökumppaneille…
Minä lähdin aikoinaan kun ei minulle olisi ollut mitään työtä Konnevedellä. Toki olisi voinut ajaa Konnevedeltä töihin kauemmaksi, mutta samapa tuo oli muuttaa suoraan kauemmaksi työn perässä. Konnevesi on minulle tärkeä paikka, muttei niin tärkeä että joka viikko tai edes kuukausi sinne pitäisi päästä. Kesällä käyn ahkerammin sielläpäin, mutta ei siellä muulloin oikein tapahdu mitään ja ihmisiä näy missään.
Puoliso ei olisi myöskään halunnut sinne muuttaa ja sieltä tuskin olisi ketään kelvollista löytynyt elämänkumppaniksi.
Järjetöntä on yleensäkin ajaa kahden tunnin työmatkoja tai yli päivittäin. Ilmaista työtä tulee tehtyä matkoissa paljon.
Minkälaisia hommia teet matkan aikana?
Konnevesi on oivallinen ja rauhaisa paikka olla ja eleä. -Poislukien tietysti nämä muu-
tama katkera, kaikkeen suivaantunut perusruikuttaja. Mutta eivät hekään uskalla to-
si paikassa kasvotuksin suutaan avata vaan pälyilevät kuin tontut. ;))
MUUTAMAT katkerat ?
Juur näin, muutamat katkerat. :((
Näitä katkeria lisää,jotakin olis nyt pakko tehdä,muuten kunnan käy huonosti.
Jos Konnevedellä jaettaisiin Vuoden hapannaama-palkinto, niin kuka sen saisi?
Lapunmäeltä löytyy monta hyvää ehdokasta!
Onko palkintona muovisanko ?
Joo, mutta sitäkin täytyy jonottaa!
Kaksi homoa, jos sattuisi liikuskelemaan paikkakunnalla kosiomatkollaan se menisi ehdottomasti Pekka Haavistolle ja se veisi sen mukanaan afriikkaan odottamaan jutta urpilaisen satavuotis syntymä päiviä.
pekka ja jutta jakavat sen keskenään
Konnevedellä ainakin rakastetaan synkistelyä, kyynisyyttä ja rappiomielialaa. Ihan samassa veneessä me ollaan kuin muutkin pienet paikkakunnat, eikä sitä kannata liikaa surkutella.
Kannattaisiko nämä kaikki liittää isommiksi kunniksi?
Ei kannata surkutella pienten elinvoimattomien kuntien kohtaloa. Kunnan johtoportaalle kuntaliitokset on myrkkyä. Ei kuntalaiset näitä turhan tärkeitä johtajia tarvitse.
Seurakunta ainakin rauhoittui hetkessä kun joutui Laukaan seurakunnan holhontaan. Eiköhän kuntaliitos tekisi saman?
Kyllä. Turhat virat ja virkamiehet pois, niin rahaakin säästyy. Kunta on monelle suojatyöpaikka. Näin pienessä kunnassa ei pysty olemaan jokaiselle kynänpyörittäjälle töitä. Turhautuvat kopperoissaan suotta. Pitkillä lounailla ja peliautomaateilla yritetään kuluttaa työaikaa.
Juuri näin!
Juuri näin!
Ei talous kestä tällaista jonninjoutavien tärkeilijöiden palkan maksua… Tyhjästä.
Byrokratiaa kyllä riittää pienissä kunnissa ja samat hommat hoituu isomman kupeessa huomaamatta.
Aika uskomatonta että mitä kaikkea sitä joku voikin kateuksissaan toivoa? Käytönnässä olisitte valmiita ajamaan kunnan alas ja heikentämään jo ennestään heikkoja palveluita ihan vain siksi, että joku inhokkinne ja kateuden kohteenne menettäisi virkansa? Kateuden keskelläkään ei pitäisi ihan typeräksi heittäytyä.
Kyllä se on köyhä kuntalainen joka menettäisi eniten jossain kuntaliitoksessa.
Onko se kateutta, jos haluaa verorahoilleen vastinetta?
Olemme korpikylä ,josta puuttuu palvelut. Yleisiä kulkuyhteyksia ei ole.taksia ei ole .Vanhuspalvelut ala-arvoisia (syy ei työntekiöisssä).Kuntoutuspalvelut menee hyväveli järjestelmällä.Ai onhan meillä Rautalmmin kansallispuisto. Uskon ,että pappi Virtanen sai konnevesi viikolla rahaa jäämän Konnevedelle,enemmän kuin nämä nyky vöyhöttäjät. Siis liittyminentoiseen kuntaan,ja äkkiä.Jos tosiasiat on kateutta mielestäsi.niin olen mielelläni kateellinen.
Mitä kunnalta saadaan?
Kuntalainen harvoin edes näkee kunnanjohtajaa. Pasasen kanssa jos joutuu asioimaan, tietää se vaan vaikeutta. Näennäistä ymmärtämistä, mutta halua määräillä. Mistä kunnanjohtajalle maksetaan?
Tekninen toimi velvoittaa kaavoituksella yms. monenmoisiin sääntöihin.
Nämä sosialistit määrää kiinteistön omistajia rakennuslupien yms. kautta. Nehän ovat helposti ympäristösihteerin kautta ohjeistamassa jos sattuu lautakasa pihassa olemaan.
Sivistystoimen johtaja saa kunnon palkkaa ja koulut sekä kirjasto toimivat. Lukio on kyllä noin pienillä oppilasmäärillä järjettömyys. Mihin sitä sivistystoimenjohtaja yleensäkään tekee Konnevedellä?
Sote hoitaa nykyään terveyspalvelut ilman kuntaa.
Mitä saadaan? Korkea veroprosentti.
No millä tavalla kuntaliitoksen toivominen asiaa parantaisi, muuta kuin että lievittäisi kateutta kunnan virkamiehiä kohtaan?
Veroja pitäisi maksaa silti ja niistä nostelisi palkkansa samanlaiset virkamiehet sitten jossain Suolahdessa.
Sivistystoimi on selvästi sinulle vieras aihe, puheesi on niin laitapersulaisen pikkupajalaisen
nyyhkytystä kuin olla saattaa. -Katkeraa tonttuilua, eiks vaan? ;)))
Tämä ei ole kateutta, vaan halua saada kuntoon rempallaan olevaa Suomen taloutta!
Ei ole tarvetta tuhlata rahaa tarpeettomaan toimintaan. Työvoimaa säästettävä!
Tärkeämpää kuin kuin tyhjänpäiväiset johtajapaikat, on turvata peruspalvelut ja lasten elämä. Nyt leikataan lapsilta.
Oletko ihan kytännyt kun luulet tietäväsi?
Punaniskan persupuhetta. Heh ;)
KUIHTUVA KOTIKUNTASI
LOHTUNA KERROTTAKOON, YKSISTÄÄN TÄMÄ EI KOSKE TODELLAKAAN KONNEVEDEN KUNTAA VAAN YLEISESTI KAIKKIA KUNTIA KOKONAISVALTAISEMMIN.
POLITIIKALLA - JA LAIT ON RATKAISEVA MERKITYS, KUINKA KEHITYSTÄ HALUTAAN OHJAILLA. ULKOVALLOILLA TÄHÄN ON SUURI MERKITYS, TOTTA KAI ON, TODELLAKIN. VIITTAUKSENA VENÄJÄÄN JA VENÄJÄN LAIT, JOISTA VALTAA KÄYTTÄÄ DIKTAAKTORI PUTIN.
SUURET ULKOVALLAT, KUTEN MAAN-OSAT AFRIIKKA, LÄHI-ITÄ JA AASIA, TUOTTAVAT PALJON IHMISIÄ, JOITA SUOMALAISET JOUTUVA RAHOITTAMAAN.
KÖYHÄT JA PIENITULOISET.....SAK LAKOT....
VIHREÄT, PEKKA HAAVISTO,
SDP, JUTTA URPILAINEN, SANNA MARIN JA TYTTI TUPPURAINEN
VASEMMISTOLIITTO, LI ADERSSON
RKP, ANNA-MAIJA HENRIKSON
ON VAARALLISTA AJATTELUA OMA-ETU ENSIN, OLETTE VARMAANKIN KUULLEET NÄILTÄ .
SANOTAAN LISÄKSI, KANSAIN-VÄLISET-SITOUMUSET.
PRESIDENTTI EHDOKAS URPILAINEN JA EU, SANOI 76 MAAN KANSSA TEHNEENSÄ SITOUMUKSIA. 300 MILJARDIN AVUSTUKSISTA.
LISÄKSI JUNTTA MAINITSEE KASVAVAN AFRIIKAN MAAN-OSAN VÄESTÖN PIAN 7,2 MILJARDIIN. SUOMEN TULEE LISÄTÄ AVUSTUS- RAHOITUSTA KYMMENILLÄ MILJARDEILLA
SUOMI SAA TÄSTÄ VÄESTÖSTÄ OSANSA ELÄTETTÄVÄKSI, TOTTAKAI, MYÖS TÄNNE SUOMEEN TULEE KAUPUNKILAIS-VÄESTÖKSI. VASTA MYÖHEMMIN LEVITÄYTYY MAASEUTU KUNTIIN.
PUHUTAAN OSAAVASTA TYÖVOIMASTA, HARVEMMIN OSAAMATTOMASTA TYÖVOIMASTA PUHUVAT JA KULUTTAVASTA VÄESTÖSTÄ.
TÄTÄ EI TUNNUTA YMMÄRRETTÄVÄN, EIKÖ SITTEN HALUTTANE YMMÄRTÄÄ, ETTÄ ASIALLE VOITAISIIN TEHDÄ JOTAKIN. SANOTAAN ASIALE EI VOIDA TEHDÄ MITÄÄN.
KUN NYT VALITAAN PRESIDENTTIÄ, NIIN PRESIDENTTI EHDOJAS PEKKA HAAVISTO JUURI NÄITÄ ARVOJA VARTEN HALUTAAN. NÄISSÄKIN ASIOSSSA SANOTAAN KANSA ON JAKAANTUNUT KAHTIA, EIKÄ VOIDA - TAI HALUTA PUHALTAA YHTEEN HIILEEN, MAINITAAN, TULISI ASETTUA YHTEISEEN NEUVOTTELU-PÖYTÄÄN JA TULISI SOPIA ASIOISTA.
KULUU AIKAA JA HUOMATAAN, TOISTEN KANNALTA ON MENNYT HYVIN JA TOISTEN KANNALTA HUONOSTI TAI KAIKKIEN KANNALTA HUONOSTI. HARVEMMIN KAIKKIEN KANNALA HYVIN. OLI SITTEN NEUVOTELTU TAI EI.
Huutamalla ei asioita hoideta, huutaja saa vain kyläpellen maineen. Pupu pensaassa. Heh ;)
Hengitä välillä :)
Pierasta täytyy, sanoi Antoni, kun Pekka pumppaa kovaa.
Siellä on Putin,meillä Mika molemmat mielivalalla rokotettuja.
Sinua näkyy kiinnostavan kovasti ihmisen elintoiminnot... ;))
Mitä tällä oli täällä tekemistä? Äänestin just Pekkaa sinun kommenttisi tähden.
Minäkin äänestin PEKKAA !
Siinäpähän äänestät, mutta luuletko että vanhat kepun ja persujen äänestäjät hyppää nyt Haaviston taakse kun heidän omat ehdokkaat tippui? Haavisto on monelle liian erikoinen vaihtoehto tai jopa inhokki. Joko he jättävät kokonaan ääestämättä tai sitten äänestävät taktisesti Stubbia vaikkeivät pidä tästäkään. Vaikka gallupit ennustaa tiukkaa kisaa niin peli on jo selvä.
Kumpikaan ei liene huono vaihtoehto. Ahdasmielisyyttä ja vanhoillisuutta on paljon liikkeellä. Sitä en kannata.
Mutta niin, tähän aloitukseen tämä ei liittynyt mitenkään. Konnevedelläkin on valitettavan paljon vanhoillisia jarrumiehinä.
Juuri tällainen ihmisten asioiden vatvominen niin netissä kuin juoruiluissa on se syy, ettei Konnevedelle kukaan halua muuttaa. Erityisesti henkilöihin tunnistettavasti kohdistuva kritiikki, varsinkin kunnan työntekijöihin. Viihtymistä ei varmasti parantaisi se, että Konnevesi ei olisi enää itsenäinen, koska sama juoruilu ihmisistä jatkuisi. Ehkä viranhaltijat olisivat sitten niin etäällä ja eivät asuisi ainakaan Konnevedellä, että henkilöön käyvä arvostelu vähenisi, mutta varmasti kuntahallintoa silloinkin moitittaisiin.
Sossupummi kilahti🤣🤣
Sossupummillakin saa olla mielipide ja ihmisarvo. Kumpi teistä tyhmempi ? Kysympähän vaan.
Ja sinun ongelmasi on??
Ei ainakaan heikompien halvekseminen.Elämän käsikirjoituksesi,voi mennä uusiksi ja Sinä olet se sosiaalipummi.
Konnevedelle tarviis saada jotain iltapäivälehtien lukijoita järisyttävää. Salaperäinen seksikultti. Miltä kuulostaa? Paljastavasti pukeutuneet, naamioituneet alkuasukkaat kokoontuvat täydenkuun aikaan kirkonkylän läheisyydessä sijaitsevaan latoon ja suorittavat siellä villejä estottomia seremonioitaan. 🤪
Voi, voi kaikkia sitä mielikuvissa ?
Siinä porukassa ei olisi kuin tämän kylän alkoholisoituneita peräkammarinpoikia. Ihmettelisivät siellä täysikuun valossa, että eikö taaskaan yhtään naista lähtenyt mukaan?
Voispa olla niinkin. Ns herrasväki pitäisi villejä juhlia,seinien sisällä.Kyllä jokin momentti löytyisi,joka oikeuttaisi juomaan kunnanlaskuun.Reittä pitkin on ennenkin menty uralla eteenpäin. täysikuu tietysti,hyvä lisä.
Onko Konnevedellä mitään pätevää ja potenttiaalista urheilutoimintaa? Onko hiihto, voimailu... Mikään? Liikuntakeskus Konnevveelle ja Musakeskus, missä käy isot bändit. Kyllä tulee turisteja ja pari korkeeta taloa ja alko.
Bordelli olis varma nakki,kunnantoimistolla olisi tilaa ja bakteeria hylkivät kalusteet. Ei rasittaisi terveydenhuoltoa ,eikä ukkomiehet jäisi kotona kinni.
Mistäs sinne saatas työntekijät?
Rahalla löytyy,ja sitähän meillä on.
Eiköhän niitäkin löydy omasta takaa. Miehiä että Naisia.
No sittenhän homma on saletti.Konsultit varmaan rekrytoi työntekiät muutamalla tonnilla,ja taas on "pätevä" kunnanjohtaja saanut työllisyys luvut nousuun.