Olen muuttamassa uudelle paikkakunnalle eikä vielä ole työpaikasta varmuutta. Vuokraavatko yksityiset helposti tällaiselle henkilölle kämpän?
Edellinen asuntoni on myyty joten vuokravakuus ei ole ongelma. En vaan uskalla ostaa uutta ennen kuin saan duunia.
Edellinen asuntoni on myyty joten vuokravakuus ei ole ongelma. En vaan uskalla ostaa uutta ennen kuin saan duunia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei asunnon omistaja yleensä välitä mistä vuokralainen vuokrarahansa hommaa.
Takuu vuokrat niillä on yleensä 2kk,toiset kysyy onko luottotiedot kunnossa toiset ei kysele mitään.
Soita ihmeessä yksityisille ja kysy,mutta älä heti ensimmäisenä mene kailottaan että olet työtön,ehkä eivät kysy koko työpaikasta yhtään mitään.
Yksi tuttuni on ollut työttömönö 3 vuotta ja sai heti yksityiseltä yksiön yhden kuukauden takuilla.
T:N
Miksi eivät vuokraisi sinulle? Se asioiden hoitaminen ei ole tuloista kiinni. Itse olen ollut sekä työtön, että työssäkäyvä vuokralainen.
Yksi vuokraisäntä puhui minulle kerran jotain vuokralaisen tuloista. Sanoin sille että eiväthän hyvätuloiset vuokralla asu. Oli kanssani samaa mieltä.
Vuokratakuitakin olen joskus maksanut. Kahden kuukauden takuisiin en ole suostunut, joten yksi on aina kelvannut.
Nyt on vuokrakaksio, jonka vuokraisäntä itse sanoi, että ei halua vuokratakuita. Sanoi vaan, että jos on joskus tiukkaa, niin sanokaa ja sovitaan. Edellinen vuokralainen asui tässä kuulemma kymmenen vuotta ja osti oman.
Se on helpompaa vuokraisännällekin kun pysyy kohtuudessa. Saa helposti hyvät vuokralaiset, eikä tule vuokra-asunnolle tyhjiä kuukausia.
oltiin monesti tosi törkeitä kun soittelin yksityisille ja kyselin asuntoa. jotkut sanoivat ihan suoraan ettei vuokraa tällasille kuska me "tällaset" emme ikinä maksa vuokraa ajoissa !! minusta tosi törkeää :( sain kuitenkin sitten myöhemmin kivan asunnon yksityiseltä ja AINA olen vuokrani ajoissa maksanut :)