Suu messingillä!

Anonyymi-ap

Mikko Heiskanen puolustusvoimista esiintyy suu messingillä mediassa kun armeijalle tulee rahaa ovista ja ikkunoista (pitäisikö sanoa suusta ja korvista, eihän vain lopuksi oksennus), siis butjetista sekä sen ohi, on vaikeuksia ehtiä kaikkea käyttämään.
Milloinhan olisi sama tilanne esim. koulutuksessa tai työpaikkojen luonnissa, militarismi on lyönyt läpi yhteiskunnassa, sen avulla on helppo halpuuttaa kansalaisten arvo. Moni presidenttiehdokkaistakin olisi ollut vieläkin valmis lisäämään rahaa, 4-5-ehkä enemmänkin prosentteja kansan "palkasta" .
Mistä ne rahat tulee, työnteosta, sieltä ne tulee, hallitus kuitenkin kurjistaa kaiken talouden osaamattomuudellaan, koston halussaan, kapitalismin riemusta.
Ei voisi olla typerempää toimintaa hallitukselta mitä tällä "kädellä" on, mutta tuon käden kansa veti, kansahan nuo kortit veti eduskuntavaaleissa, kuunteli valheita luotavasta paratiisista. Miten löytyikään yhteen ja samaan noin pieneen joukkoon noin paljon noin näköalattomia ihmisiä, varsinainen kansanliike. No, sanotaan, pienistä puroistahan se vähäinenkin järki koostuu, vai miten olikaan.
Vastaavaa ei voisi tapahtua missään yrityksessä, koska niissä on päättäjillä vastuu, hallituksessa vastuuta ei ole, nyt ei vähäistäkään, tehdään vain juuri niin kuin suuren rahan omistajat sanovat, myöhemmin hallituksessa olijoita odottaa suuripalkkaiset työpaikat yritysten hallituksissa ym. Siis kun loppukin Suomi on myyty.

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra haluaa muuttaa

        maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
        Maailman menoa
        43
        8626
      2. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        300
        6500
      3. Kotihoito suomussalmella

        Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
        Suomussalmi
        59
        6412
      4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        99
        5877
      5. Kohtalokas laukaus

        IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
        Kajaani
        46
        5543
      6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

        Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
        Ikävä
        52
        4894
      7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

        Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
        Maailman menoa
        228
        4234
      8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

        Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
        Maailman menoa
        4
        4001
      9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

        Tänään? Rehellisesti.
        Ikävä
        151
        3736
      10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

        Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
        Maailman menoa
        39
        3282
      Aihe