Suu messingillä!

Anonyymi-ap

Mikko Heiskanen puolustusvoimista esiintyy suu messingillä mediassa kun armeijalle tulee rahaa ovista ja ikkunoista (pitäisikö sanoa suusta ja korvista, eihän vain lopuksi oksennus), siis butjetista sekä sen ohi, on vaikeuksia ehtiä kaikkea käyttämään.
Milloinhan olisi sama tilanne esim. koulutuksessa tai työpaikkojen luonnissa, militarismi on lyönyt läpi yhteiskunnassa, sen avulla on helppo halpuuttaa kansalaisten arvo. Moni presidenttiehdokkaistakin olisi ollut vieläkin valmis lisäämään rahaa, 4-5-ehkä enemmänkin prosentteja kansan "palkasta" .
Mistä ne rahat tulee, työnteosta, sieltä ne tulee, hallitus kuitenkin kurjistaa kaiken talouden osaamattomuudellaan, koston halussaan, kapitalismin riemusta.
Ei voisi olla typerempää toimintaa hallitukselta mitä tällä "kädellä" on, mutta tuon käden kansa veti, kansahan nuo kortit veti eduskuntavaaleissa, kuunteli valheita luotavasta paratiisista. Miten löytyikään yhteen ja samaan noin pieneen joukkoon noin paljon noin näköalattomia ihmisiä, varsinainen kansanliike. No, sanotaan, pienistä puroistahan se vähäinenkin järki koostuu, vai miten olikaan.
Vastaavaa ei voisi tapahtua missään yrityksessä, koska niissä on päättäjillä vastuu, hallituksessa vastuuta ei ole, nyt ei vähäistäkään, tehdään vain juuri niin kuin suuren rahan omistajat sanovat, myöhemmin hallituksessa olijoita odottaa suuripalkkaiset työpaikat yritysten hallituksissa ym. Siis kun loppukin Suomi on myyty.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas nuoren kuolema

        Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
        Lapua
        136
        5086
      2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

        Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
        Maailman menoa
        70
        3510
      3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

        Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
        Maailman menoa
        106
        3386
      4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

        Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
        Maailman menoa
        48
        2702
      5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

        Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
        Maailman menoa
        34
        2346
      6. Kuinka paljon teillä

        on ikäeroa?
        Ikävä
        116
        1671
      7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

        Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
        Maailman menoa
        359
        1192
      8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

        taito. Vaikuttavaa. ❤️
        Ikävä
        49
        1156
      9. 49
        892
      10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

        Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
        Ähtäri
        59
        725
      Aihe