Suu messingillä!

Anonyymi-ap

Mikko Heiskanen puolustusvoimista esiintyy suu messingillä mediassa kun armeijalle tulee rahaa ovista ja ikkunoista (pitäisikö sanoa suusta ja korvista, eihän vain lopuksi oksennus), siis butjetista sekä sen ohi, on vaikeuksia ehtiä kaikkea käyttämään.
Milloinhan olisi sama tilanne esim. koulutuksessa tai työpaikkojen luonnissa, militarismi on lyönyt läpi yhteiskunnassa, sen avulla on helppo halpuuttaa kansalaisten arvo. Moni presidenttiehdokkaistakin olisi ollut vieläkin valmis lisäämään rahaa, 4-5-ehkä enemmänkin prosentteja kansan "palkasta" .
Mistä ne rahat tulee, työnteosta, sieltä ne tulee, hallitus kuitenkin kurjistaa kaiken talouden osaamattomuudellaan, koston halussaan, kapitalismin riemusta.
Ei voisi olla typerempää toimintaa hallitukselta mitä tällä "kädellä" on, mutta tuon käden kansa veti, kansahan nuo kortit veti eduskuntavaaleissa, kuunteli valheita luotavasta paratiisista. Miten löytyikään yhteen ja samaan noin pieneen joukkoon noin paljon noin näköalattomia ihmisiä, varsinainen kansanliike. No, sanotaan, pienistä puroistahan se vähäinenkin järki koostuu, vai miten olikaan.
Vastaavaa ei voisi tapahtua missään yrityksessä, koska niissä on päättäjillä vastuu, hallituksessa vastuuta ei ole, nyt ei vähäistäkään, tehdään vain juuri niin kuin suuren rahan omistajat sanovat, myöhemmin hallituksessa olijoita odottaa suuripalkkaiset työpaikat yritysten hallituksissa ym. Siis kun loppukin Suomi on myyty.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        43
        7417
      2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        54
        3693
      3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        47
        3556
      4. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        62
        3308
      5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

        Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
        Savonlinna
        52
        3030
      6. 51
        3004
      7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        34
        2819
      8. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        30
        2484
      9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

        "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
        Maailman menoa
        193
        1881
      10. Heräsin taas ikävään

        Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
        Ikävä
        47
        1551
      Aihe