Kun ahneus iskee

Anonyymi-ap

Toinen perillinen, meistä kahdesta siis ollut aina perso rahalle. Sen turvin pärjäsi elämässään kun vanhemmat auttoi milloin mitenkin. Jopa takaamalla ison lainan ja lopulta kukahan sen maksoi... No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä. Mutta kai tässä toisen kuolinpesän osakkaan sanomisia kuunnellaan eikä kannata suostua ihan kaikkeen.. Itselleni ei raha niin tärkeää vaan se että perinnöksi jäisi jotain minkä muuttaa rahaksi myöhemmin vielä useamman kerran.

8

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista asiaa,joista osakkailla ei ole yksimielisyyttä ei voi tehdä.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus hakea pesää virallisselvitykseen ja jakoon jos kokee,ettei muutoin saa pesästä omaa osuuttaan.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus saada osuutensa irti kuolinpesästä kun Pesä on selvitetty,eli perunkirjoitus ja vainajan ja kuolinpesän velat hoidettu.

    • Anonyymi

      "No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä."

      On täysin luonnollista, että kuolinpesän omaisuus luovutetaan ja se vaihtuu rahaksi tai vastaavaksi helposti vaihdettavissa olevaksi varallisuudeksi.

      • Anonyymi

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.

        Voi antaa lahjaksi tai vaihtaa kiinteistön hamekankaaseen.


    • Anonyymi

      Perinnönjaon idea on JAKAA jäämistö. Ei sitä säilytellä muistoksi.

    • Anonyymi

      Jos yksi perijä on saanut huomattavia lahjoituksia tai avustuksia, voi ne tuoda esiin. Ne pitää huomioida perunkirjoituksessa ennakkoperintönä. Mikään satasen laina ei ole kyseessä vaan merkittävät jutut.

    • Anonyymi

      Kuka tahansa perikunnan osakas voi vaatia ositusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      91
      2047
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1230
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      968
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      959
    Aihe