Kun ahneus iskee

Anonyymi-ap

Toinen perillinen, meistä kahdesta siis ollut aina perso rahalle. Sen turvin pärjäsi elämässään kun vanhemmat auttoi milloin mitenkin. Jopa takaamalla ison lainan ja lopulta kukahan sen maksoi... No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä. Mutta kai tässä toisen kuolinpesän osakkaan sanomisia kuunnellaan eikä kannata suostua ihan kaikkeen.. Itselleni ei raha niin tärkeää vaan se että perinnöksi jäisi jotain minkä muuttaa rahaksi myöhemmin vielä useamman kerran.

8

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista asiaa,joista osakkailla ei ole yksimielisyyttä ei voi tehdä.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus hakea pesää virallisselvitykseen ja jakoon jos kokee,ettei muutoin saa pesästä omaa osuuttaan.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus saada osuutensa irti kuolinpesästä kun Pesä on selvitetty,eli perunkirjoitus ja vainajan ja kuolinpesän velat hoidettu.

    • Anonyymi

      "No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä."

      On täysin luonnollista, että kuolinpesän omaisuus luovutetaan ja se vaihtuu rahaksi tai vastaavaksi helposti vaihdettavissa olevaksi varallisuudeksi.

      • Anonyymi

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.

        Voi antaa lahjaksi tai vaihtaa kiinteistön hamekankaaseen.


    • Anonyymi

      Perinnönjaon idea on JAKAA jäämistö. Ei sitä säilytellä muistoksi.

    • Anonyymi

      Jos yksi perijä on saanut huomattavia lahjoituksia tai avustuksia, voi ne tuoda esiin. Ne pitää huomioida perunkirjoituksessa ennakkoperintönä. Mikään satasen laina ei ole kyseessä vaan merkittävät jutut.

    • Anonyymi

      Kuka tahansa perikunnan osakas voi vaatia ositusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      948
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      694
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      78
      684
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe