Kun ahneus iskee

Anonyymi-ap

Toinen perillinen, meistä kahdesta siis ollut aina perso rahalle. Sen turvin pärjäsi elämässään kun vanhemmat auttoi milloin mitenkin. Jopa takaamalla ison lainan ja lopulta kukahan sen maksoi... No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä. Mutta kai tässä toisen kuolinpesän osakkaan sanomisia kuunnellaan eikä kannata suostua ihan kaikkeen.. Itselleni ei raha niin tärkeää vaan se että perinnöksi jäisi jotain minkä muuttaa rahaksi myöhemmin vielä useamman kerran.

8

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista asiaa,joista osakkailla ei ole yksimielisyyttä ei voi tehdä.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus hakea pesää virallisselvitykseen ja jakoon jos kokee,ettei muutoin saa pesästä omaa osuuttaan.
      Jokaisella osakkaalla on oikeus saada osuutensa irti kuolinpesästä kun Pesä on selvitetty,eli perunkirjoitus ja vainajan ja kuolinpesän velat hoidettu.

    • Anonyymi

      "No nyt kun ei enää vanhemmat auttamassa, ahneus iskee niin että kaikki kuolinpesien omaisuus pitäisi myydä."

      On täysin luonnollista, että kuolinpesän omaisuus luovutetaan ja se vaihtuu rahaksi tai vastaavaksi helposti vaihdettavissa olevaksi varallisuudeksi.

      • Anonyymi

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osuuden voi luovuttaa aina myymättä mitään, jos ei myyminen kiinnosta jokaista.

        Voi antaa lahjaksi tai vaihtaa kiinteistön hamekankaaseen.


    • Anonyymi

      Perinnönjaon idea on JAKAA jäämistö. Ei sitä säilytellä muistoksi.

    • Anonyymi

      Jos yksi perijä on saanut huomattavia lahjoituksia tai avustuksia, voi ne tuoda esiin. Ne pitää huomioida perunkirjoituksessa ennakkoperintönä. Mikään satasen laina ei ole kyseessä vaan merkittävät jutut.

    • Anonyymi

      Kuka tahansa perikunnan osakas voi vaatia ositusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      24
      7435
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6096
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      114
      4163
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4154
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1901
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      1768
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      136
      1660
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1458
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      29
      1428
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1414
    Aihe