THE PHANTOM OF THE OPERA

Peikkuluinen

...tuo maailman ihanin musikaali...:) ah. Kukaan nähnyt Lontoossa? Entä muissa kaupungeissa, ovatko yhtä hienoja? Mitä mieltä elokuvasta, rooleista, Webberistä ym...? Keskustelua ihmiset.:)

9

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samra

      Ite oon nähnyt kyseisen musikaalin Lontoossa ja aivan mahtava oli. Mikään ei vedä vertoja sille... Jos oot menossa Lontooseen niin ihan MUST juttu.

    • Siihen ei koskaan kyllästy

      Olen nähnyt Lontoossa. Kannattaa hankkia liput jo Suomesta. Pidän muutenkin Webberin musiikista ja kuuntelen levyiltä silloin tällöin.

      • Siihen ei koskaan kyllästy

        Anteeksi, mutta Lontoon ja suomen musikaaliesityksiä ei voi verrata toisiinsa, koska siellä esiintyvät ovat todellisia huppulaulajia, kun taas Suomessa yleensä näyttelijöitä. On näyttelijöissäkin hyviä laulajia ja ilman muuta kannattaa mennä aina teatteriin, kun pääsee. Suomessa on hyvät näyttelijät.


      • Siihen ei koskaan kyllästy
        Siihen ei koskaan kyllästy kirjoitti:

        Anteeksi, mutta Lontoon ja suomen musikaaliesityksiä ei voi verrata toisiinsa, koska siellä esiintyvät ovat todellisia huppulaulajia, kun taas Suomessa yleensä näyttelijöitä. On näyttelijöissäkin hyviä laulajia ja ilman muuta kannattaa mennä aina teatteriin, kun pääsee. Suomessa on hyvät näyttelijät.

        Tarkoitin huippulaulajia, en huppulaulajia, vaikka kummituksella sellainen olisikin.


    • Eeva

      En ole valitettavasti nähnyt kyseistä musikaalia ollenkaan. Enkä muitakaan Webberin musikaaleja. Mutta musiikkiharrastukseni (ja sen seurauksena orkesteri-) myötä olen tutustunut Webberin musiikkin. Mahtava säveltäjä! Usein käyn lainaamassa kirjastosta Webberin levyjä :)

    • Peikko

      Just viime viikolla kävin Lontoossa ja tietysti matkaohjelmaan kuului musikaalit. Phantomiin oli liput varattuna ennen matkaa (n.60 puntaa varausmaksuineen yms. kuluineen matkatoimiston varaamana). Kyllä täytti kaikki odotukset, ihana musikaali ja hyvät esiintyjä.
      Halfprice ticket boothista haettiin sitten vielä liput Les Miserables musikaaliin (32 puntaa) ja jos mahdollista se oli jopa parempi kuin Phantom.

      Minä suosittelisin hakemaan tuolta halfprice ticket boothista niitä lippuja. Sieltä saa vähän edullisemmin lippuja aina saman illan esityksiin. Aukeaa arkisin 10.00 aamupäivällä ja aika alkupäivästä sinne kannattaa mennäkin, että saa vielä hyvät liput.

      Les Miserablesissa oli niin hyvä tuuri, että saatiin edullisesti kalleimman luokan liput ja näin tuli elämys katsottua aivan permannon keskeltä. Myös Phantomiin oli liput keskellä permantoa.

    • Liisukka79

      Olen joskus ymmärtänyt että Oopperan kummituksessa olisi vain tietyt paikat missä sitä saa esittää ja ikäväkyllä yksikään suomalaisista teattereista ei kata näitä vaatimuksia???

    • -

      en sano muutakun että aivan perseestä tuo elokuva. siis onhan se mahtava, mutta en vaan tajua miksi on pitänyt lopettaa noin paskasti.. antaisin 1½/5

    • Minä näin Oopperan kummituksen Lontoossa v. 1999. Todella loistava esitys, enkä vieläkään koskaan kyllästy musiikkiin. Suosittelen myös Gaston Leroux'n kirjoittamaa romaania, alkuperäisteosta. Tiedoksi muuten, että kummituksen oikea nimi on Erik. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      154
      10005
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6273
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5771
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      180
      5554
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4684
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4522
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3031
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2977
    Aihe