...tuo maailman ihanin musikaali...:) ah. Kukaan nähnyt Lontoossa? Entä muissa kaupungeissa, ovatko yhtä hienoja? Mitä mieltä elokuvasta, rooleista, Webberistä ym...? Keskustelua ihmiset.:)
Vastaukset 9
- Samra
Ite oon nähnyt kyseisen musikaalin Lontoossa ja aivan mahtava oli. Mikään ei vedä vertoja sille... Jos oot menossa Lontooseen niin ihan MUST juttu.
- Siihen ei koskaan kyllästy
Olen nähnyt Lontoossa. Kannattaa hankkia liput jo Suomesta. Pidän muutenkin Webberin musiikista ja kuuntelen levyiltä silloin tällöin.
- Siihen ei koskaan kyllästy
Anteeksi, mutta Lontoon ja suomen musikaaliesityksiä ei voi verrata toisiinsa, koska siellä esiintyvät ovat todellisia huppulaulajia, kun taas Suomessa yleensä näyttelijöitä. On näyttelijöissäkin hyviä laulajia ja ilman muuta kannattaa mennä aina teatteriin, kun pääsee. Suomessa on hyvät näyttelijät.
- Siihen ei koskaan kyllästy
Siihen ei koskaan kyllästy kirjoitti:
Anteeksi, mutta Lontoon ja suomen musikaaliesityksiä ei voi verrata toisiinsa, koska siellä esiintyvät ovat todellisia huppulaulajia, kun taas Suomessa yleensä näyttelijöitä. On näyttelijöissäkin hyviä laulajia ja ilman muuta kannattaa mennä aina teatteriin, kun pääsee. Suomessa on hyvät näyttelijät.
Tarkoitin huippulaulajia, en huppulaulajia, vaikka kummituksella sellainen olisikin.
- Eeva
En ole valitettavasti nähnyt kyseistä musikaalia ollenkaan. Enkä muitakaan Webberin musikaaleja. Mutta musiikkiharrastukseni (ja sen seurauksena orkesteri-) myötä olen tutustunut Webberin musiikkin. Mahtava säveltäjä! Usein käyn lainaamassa kirjastosta Webberin levyjä :)
- Peikko
Just viime viikolla kävin Lontoossa ja tietysti matkaohjelmaan kuului musikaalit. Phantomiin oli liput varattuna ennen matkaa (n.60 puntaa varausmaksuineen yms. kuluineen matkatoimiston varaamana). Kyllä täytti kaikki odotukset, ihana musikaali ja hyvät esiintyjä.
Halfprice ticket boothista haettiin sitten vielä liput Les Miserables musikaaliin (32 puntaa) ja jos mahdollista se oli jopa parempi kuin Phantom.
Minä suosittelisin hakemaan tuolta halfprice ticket boothista niitä lippuja. Sieltä saa vähän edullisemmin lippuja aina saman illan esityksiin. Aukeaa arkisin 10.00 aamupäivällä ja aika alkupäivästä sinne kannattaa mennäkin, että saa vielä hyvät liput.
Les Miserablesissa oli niin hyvä tuuri, että saatiin edullisesti kalleimman luokan liput ja näin tuli elämys katsottua aivan permannon keskeltä. Myös Phantomiin oli liput keskellä permantoa. - Liisukka79
Olen joskus ymmärtänyt että Oopperan kummituksessa olisi vain tietyt paikat missä sitä saa esittää ja ikäväkyllä yksikään suomalaisista teattereista ei kata näitä vaatimuksia???
- -
en sano muutakun että aivan perseestä tuo elokuva. siis onhan se mahtava, mutta en vaan tajua miksi on pitänyt lopettaa noin paskasti.. antaisin 1½/5
Minä näin Oopperan kummituksen Lontoossa v. 1999. Todella loistava esitys, enkä vieläkään koskaan kyllästy musiikkiin. Suosittelen myös Gaston Leroux'n kirjoittamaa romaania, alkuperäisteosta. Tiedoksi muuten, että kummituksen oikea nimi on Erik. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95933
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20545- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107483Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
- 61435