Autoni ei mennyt katsastuksesta läpi

Anonyymi-ap

Mikä vialla, vielähän tuo käynnistyi.

24

368

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen käynyt katsastusasemalla panemassa paljaalla.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­­N­y­­­m­f­o­­­m­a­­­a­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Minun Bemari alkoi viskoutua niin että katsastaja säikähti. Ei tietenkään mennyt läpi.😭

    • Anonyymi

      4H nuoret sabotoi autosi 💀

    • Anonyymi

      Eikö edes piikki-Pietarisen piikki mennyt

    • Anonyymi

      Tietenkin Lieksassa katsastusmiehen vika kun ei vanhat romuläjät mene läpi. Niin ne kaikki rottelon omistajat valittaa

    • Anonyymi

      Kyllä niissä vikaa piisaa.

    • Anonyymi

      Rottelo on jo tavallistakin heikommassa kunnossa kun ei mennyt katsastusaseman hallistakaan läpi 😬
      Ei siinä silloin auta vaikka se vielä jollain lailla käynnistyisi.

    • Anonyymi

      ite en enää vuosii oo katsastanu autooni

      tulee pientä säästöö

      eikä tarvii jatkuvasti ropaa pulttiloita

      pentä kolinaa kuuluu aina vasemmalle käännyttäessä

      muttei se haittaa

    • Anonyymi

      Lieksassa vika etsitään etsimällä vaikka uudesta autosta. Ei tarvi kenenkään ihmetellä miksi porukka käy Joensuussa katsastamassa autonsa. Joensuusta samalla saa kaiken muukin halvemalla kuin Lieksasta, siellä ei ole hinossa sitä lieksa lisää. Täällä asioi kun pakon edessä.

      • Anonyymi

        Ei uutta autoa tarvi katsastaa... ai niin mut Lieksassa se 20v vanha rötkö on "uusi" 😂🤣


      • Anonyymi

        No hyvä on se.


      • Anonyymi

        Suurin osa kiteeläisistäkin käy Joensuun katsastusasemilla. Varmastikin paikalliset muistavat kuinka takavuosina Kiteellä omasta mielestään suuret ja mahtavat katsastusmiehet keksivät väkisin jonkin vian millä saatiin asiakkaan auto hylättyä. Jos sitä ei ollut niin se tehtiin! Kun esimerkiksi herra katsastaja repi kaikin voimin ratista jonkin aikaa, niin kyllähän sinne kokoonpainuvaan ohjausakselin osaan sitten löysyyttä syntyi sen verran että hylkäys tuli. Samoin jos iskunvaimentimen alapää oli kiinnitetty pultilla missä oli kierteet koko matkalla, niin se kuulemma kului ja tuli vaaralliseksi! Kaikkea tuollaista mieltä vailla ja järjenvastaista. Siihen aikaan ei monet ymmärtäneet että asiasta olisi voinut valittaa korkeammalle taholle. Toimiston puolella oli sitten vedätetty ja juoksutettu vanhoja ihmisiä toistakymmentä kertaa(!) edestakaisin jonkin puuttuvan paperin takia. Millään ei voineet sanoa samalla mitä puuttuu ja mitä kaikkia papereita olisi tuotava, vaan kun yhden toivat, niin ei muuta kuin lisää ja lisää hakemaan. Tässä vain pari esimerkkiä ja vastaavanlaisia on varmasti tapahtunut sadoittain vuosikymmenien aikana. Nyt on onneksi toinen tilanne! Minäkään en ollut käynyt Kiteen katsastuksessa pariinkymmeneen vuoteen, mutta toissavuona erehdyin sitten menemään ajokorttiin liittyvässä asiassa. Sama juoksuttamisyritys näytti vieläkin olevan käytössä, mutta minun kohdallani se ei onnistunut vaan ajoin Joensuuhun eikä siellä ollut kenelläkään mitään asiasta sanomista tai huomauttamista. Varmasti kuluu vähintään toinen 20 vuotta ennen kuin seuraavan kerran menen Kiteen katsastusasemalle ja kehoitan jokaista muutakin välttelemään ko. paikkaa. Ilo onkin huomata ettei kovin usein pihalla näy autoja, ja miksi näkyisikään kun huomattavasti parempaa palvelua on tarjolla Joensuussa. Samalla matkalla kiertää sitten eri kaupoissa ja hankkii viikon tai parin ruokaostokset kuin muutkin tarvitsemansa.


      • Anonyymi

        Höpönlöpö! Minulla uudempaa ja tosi vanhaa autoa, läpi mennyt aina kun kunnossa pitää!


    • Anonyymi

      En ole ikinä joutunut katsastamaan autoa, koska en ikinä aja kahta vuotta vanhemalla!

      T Audi Juppi

      • Anonyymi

        Vaihdatko edes öljyjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaihdatko edes öljyjä.

        Ajan porsche taycan turbo s mallilla, enne ajoin audilla. Ei tähän mitään öljyjä tarvi vaihtaa 😛


      • Anonyymi

        Jos sinulla oikeasti olisi Audi, niin asia olisi helppo uskoa koska se ei kestä ehjänä edes kahta vuotta.
        "Saksalaiset premiummerkit Audi, BMW ja Mercedes tarvitsevat eniten hinauspalveluita tien päällä, paljastaa vakuutusyhtiön tilasto."
        Siinä sitä onkin premiumia ja oikein viimeisen päälle premiumia onkin..🤣


      • Anonyymi

        No eipä rinkeli mersua tarvii katsastaa, kun seisoo enempi korjaamolla kuin ajossa. Yhden audin omistanut Ja vittu ei ikinä samaa paskaa pihaan tule.


    • Anonyymi

      Varmaan Trafi antanut ohjeet katsastusasemille, että määrätystä vuosimallista vanhempia autoja pitää syynää tarkemmin, että saataisiin pois liikenteestä.

    • Anonyymi

      Lieksassa on vain uusia audeja pemareita porsseja mesejä.Paljon vierailijoita muualta ajelevat latalla almeralla tojotalla skotalla.Vaurasta väkeä lieksassa.

      • Anonyymi

        Kyllä se läpi menee, jos ei sillä katsatusmiehen piikillä, niin sitten avaat takakontin ja annat akkuporakoneen, jossa on 5 mm metalliporanterä, niin kyllä läpi menee auton pohjasta.
        Sen jälkeen katsatusmies on tyytyväinen, kun saa hylätä auton ja antaa korjauskehotuksen, siten hänen päivä on pelastettu ja hän on iloinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2912
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2047
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1777
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1742
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1421
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      965
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      948
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe