https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1ea84792-0e4b-4c66-abac-e26c7bc59adc
"Vaarallinen ja vauhdilla tarttuva tauti tekee paluuta Euroopassa – ”Kiireellisiä toimia tarvitaan”
Tartuntojen määrä yli 40-kertaistui Euroopassa viime vuonna.
Tuhkarokko leviää voimakkaasti Euroopassa, varoittaa Maailman terveysjärjestö WHO. WHO luonnehtii kasvua tartuntamäärissä ”hälyttäväksi”.
41 maassa, jotka WHO katsoo osaksi Eurooppaa, todettiin viime vuonna 42 200 tuhkarokkotartuntaa. Vuonna 2022 tartuntoja oli vain 941.
WHO:n mukaan tartuntatahti kiihtyi viime vuoden loppua kohden ja jatkunee samanlaisena, jos toimiin ei ryhdytä pikaisesti.
– Rokotus on ainoa tapa suojata lapsia tältä potentiaalisesti vaaralliselta taudilta. Kiireellisiä rokotustoimia tarvitaan leviämisen pysäyttämiseksi, WHO:n Euroopan aluejohtaja Hans Kluge sanoo.
Hänen mukaansa lähes kaksi miljoonaa lasta jäi Euroopassa vaille tuhkarokkorokotetta vuosina 2020–2022. Tämä oli pitkälti seurausta koronaviruspandemiasta, joka sekoitti toimitusketjuja ja sulki yhteiskuntia laajasti. Myös rokotteisiin liittyvän misinformaation leviäminen on vaikuttanut asiaan."
Ainakaan suomessa ei tarvi alkaa sulkemaan yhteiskuntaa, määrätä liikkumisrajoituksia, maskipakkoja, pakkorokoruksia, koska suomalaiset aikuiset on jo lapsena rokotettu tuhkarokkoa vastaan ja ovta vastustus kykyisiä.
Rokottamattomat lapset sensijaan voivat sairastua tuhkarokkoon.
WHO:n seuraava pandemia
5
366
Vastaukset
- Anonyymi
rokotteita tuputetaan nykyään vaikka olisi akne suurinpiirtein. Kaikkein kummallisinta on se, että ollaan jo tekemässä rokotetta tautiin X. Tautia X on jo jonkin aikaa mainostettu, ei tosin Suomen mediassa. "Asiantuntijat" kun tietävät jo nyt, niin tokihan tuo litku täytyy tehdä. Tuleekohan siihenkin passi? Kauanko tämä farssi kestää meidänkin hallituksemme, median ja viranomaisten puolelta?
- Anonyymi
Ei tarvii passia enää sitten kun digi-ID ja -valuutta on käytössä. Tekoäly-robocopit ja -dogit hoitaa tunnistuksia kaduilla ettei tarvii ruokaakaan hakea. Farssi kestää just niin kauan kunnes me kansana sanomme että NYT RIITTI! Tarkoittaa kaduille menemistä ennen kuin nämä robotit ovat keskuudessamme. Natokin kyllä varmasti hoitaa homman. Sen takiahan me varmaan osittain Natoonkin liityttiin. Suomalaiset jo niin peloteltu sodalla että tekevät mitä vain. Syyhän on tietysti Putinin ja jokainen joka on eri mieltä mistä tahansa, on Putinin kätyri tai Venäjän trolli. Ylikansalliset Frontexin joukot ovat avustamassa kun meitä rokottamattomia viedään tahdonvastaiseen hoitoon tai jonnekin tämän ajan keskitysleireille.
- Anonyymi
Bisness - rokotteet tulee aina kun taudit katoavat - silloin on kypsä maaperä valheille, että auttaa jotain - vaan kun ei auta olemattomiin tauteihin.
Valheet ovat mediassa jaettu ja kauhukuvia tukehtumisista tautiin mitä ei ollut - ei ainuttakaan tukehtunutta - ei meidän tuntemissamme ketään piikittämätöntä ole sairastunut mihinkään.
Vain piikitetyt käyttävät siis sairaaloita ja aiheuttavat jumalattomia kustannuksia kaikille.
- Anonyymi
Ai ei tarvitse sulkea yhteiskuntaa? Pian sulkeutuu jos ei Suomi ilmoita WHO:lle kieltäytyvänsä tästä heidän One Health sopimuksesta. Suomi on automaattisesti mukana jos ei erikseen kieltäydy. Natojoukotkin täällä jo valmiina tappamaan ja lääkärit valmiina pistämään. Kovin vähän on jengiä joka osaa nähdä nokkaansa pidemmälle....
- Anonyymi
Minä otin kaikki piikit, mitä peloitteleva hallinto suositteli.
Nyt on kylymä pieru tulollaan, mutta jäähän minulla kuitenkin perinnöksi ilmainen muoviämpäri.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950