Luki lehdessä.
Oon ratkaissut niin, että keitän litran kahvia ja laitan 5 dl kannuun ja jääkaappiin.
Eli joka toinen päivä on kahvinkeitto. Tykkään jääkaappikylmästä kahvista.
Samalla kaadan kuumaa vettä isoon teekuppiin ja juon teetä myös.
Ennen en juonut teetä, nyt oon ruvennut.
Suositus 6 dl kahvia päivässä.
11
272
Vastaukset
- Anonyymi
Minä juon muumimukillisen kahvia päivässä. Joskus toisen illansuussa. Pitäisi varmaan opetella juomaan teetä. Käytän Earl Greytä. Onko se hyvä valinta? Mielestäni se on maukasta, mutta en osaa juoda ilman sokeria, kuten kahvin.
Mkr.- Anonyymi
Earl grey on todella hyvä valinta ja hyvät aromit. Itse olen jättänyt sokerin pois teistäkin vissiin 30 vuotta sitten jos ei enemmänkin . Kahvista oli helppo lopettaa sokeri mutta teestä hieman vaikeampi .
- Anonyymi
Jos ja kun juon kahvia aamulla teen pressopannulla mukillisen. Päivällä yleensä kahvi keittimellä 2 mukillista. Juon myös teetä vihreätä, yrttiteetä ja niitä on kotimaisia. Earl Grayta esim en voisi jatkuvasti juoda.
Presso pannusta 360ml pitää kaapia ne porot pois muuten nopea tapa ja maistuu hyvältä. Vedenkeitin jota käytän pikapuuroon ja sisi kahviin. Löysin sopivan tumma paahteisen Juhlamokan hiljattain. En ikinä joisi pikakahvia.
Minua häiritsee juomien ym Smamakko merkki ym sälä.- Anonyymi
Juuri noin! Paahtoaste, valmisstustapa ja porojen suhden vesimäärään vaikuttanevat suositukseen.
- Anonyymi
Ja juon kahvin mustana,ei sokeria koskaan maitoa joskus tai kuohukermaa jota käytän munakakisiin ja peruna kasvis juures ruokaan.
- Anonyymi
Kylmä kahvi kaunistaa! ☺️
- Anonyymi
Ei auta sinua enää :))))
- Anonyymi
Aloittajalta kysyn, että onko tuo 6 dl maksimimäärä, jota ei suositella ylitettävän? Vai onko niin, että olisi suositeltavaa juoda tuo 6 dl, että olisi jotain terveyshyötyä?
Nykyisin suositukset muuttuvat, välillä jo on pannassa ja pian taas siitä jotain hyvää löytyy. En pysy perässä.
Itse juon aamuisin 2 mukillista n. 4 dl. Se yleensä riittää. Joskus, kun jostain syystä en saa unta, valmistan mukillisen kahvia. Parin tunnin päästä menen nukkumaan ja nukahdan.Tosiaan, kyllä tuon kahvinkin suhteen on suositukset vaihtuneet ja samoin terveellisyys/epäterveellisyys jutut.
Itse juon mukillisen aamulla ja toisen iltapäivällä. Juuri join ja söin pullataikinaan tehdyn puolukka-aprikoosihillopullan, kun aamupäivällä leivoin.
Kahviin en laita kermaa enkä sokeria.
Teetä (mustateetä) ja luomukaakaota juon toisinaan. Niihin käytän hunajaa.- Anonyymi
Se on maksimimäärä.
Vähempi on tietysti parempi. 4 dl on hyvä määrä.
Minulle tuo tieto oli hyvä ja kätevä, koska litran termoksesta riittää kahdeksi päiväksi.
Kylmä jääkaappikahvi on parasta. En käytä enää sokeria.
Paitsi jostain syystä aina vierailulla ollessani käytän sokeria, aika hassua.
Baareissa en milloinkaan juo kahvia, kun se on seisonut vaikka miten pitkään. Mieluummin ostan jäätelön.
Kahviin laitan maitoa. En muuten käytä maitoa ollenkaan.
Ostin tänään kauramaitotölkin ihan sen varalle, että jos ei oo maitoa kotona, niin on varalla.
Kyllä se kahvi piristää.
Ei kannattaisi juoda heti aamusta, vasta parin tunnin perästä, kun väsymys rupee tuntumaan.
Aamulla kun on pirteä muutenkin.
- Anonyymi
Keitetty kahvi pannussaan säilyy ainakin pari päivää jäähdyttämättä. Voisihan sitä kokeilla kun on vielä talviaika, notta onko parempaa jäähdytettynä.
Valio tekee ja myy kahvimaitookin. Se riittää.
Hörppään mukillisen 2-3 x päivässä.
Marketti myy hyyvii sokeroituja mynkkejä. Notta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1598488Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu994025- 1143892
- 553363
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint422694- 531854
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23631834Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi441783Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111741Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201501