Uusi Libre 4 -sensori on kehitteillä, mittaa myös ketoaineita

Anonyymi-ap

Tätä ei nyt kannata odottaa käytettäväksi ihan lähiaikoina, koska kehitykseen kuluu aikaa ja kun tuote on valmis sille pitää vielä saada terveysviranomaisten hyväksyntä. Mutta jokatapauksessa uusi Libre 4 -sensori on ilmeisesti kehitteillä. Sitä en tiedä mitä kaikkea uutta se tuo, mutta yksi mielenkiintoinen ominaisuus siinä ilmeisesti saattaa olla. Törmäsin äsken juttuun, jossa sanottiin, että Libre 4 tulee ilmeisesti mittaamaan sekä verensokeri että ketoaineita samalla sensorilla. Jos tuo toteutuu niin se on merkittävä parannus jo valmiiksi loistaviin Libre -sensoreihin. Siihen asti jatkan itse Libre 3 -sensoreita. Mutta tosiaan etenkin itseni kaltaisia tyypin 1 diabeetikkoja tuollainen uusi sensori varmasti kiinnostaisi. Tuossa olisi siis se seuraava sensoriversio, jota voisin ennenpitkää alkaa ruinaamaan Espoon diabeteskeskuksesta, kunhan tuo ensin tulee markkinoille jossain vaiheessa :-D

T. miksuh

8

1701

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoista, Mietin vaan miten paljon ja missä tilanteissa ketoaineiden mittaamisesta on todellista hyötyä? Olen sairastanut ykköstä yli 30 vuotta enkä muista mitanneeni ketoaineita sitten pissaliuskatestien sairastumiseni alkuvuosilta.

    • Anonyymi

      Koittaisivat nyt saada edes siitä verensokeria mittaavasta ominaisuudesta tarkemman ja keskittyisivät tekemään toimivia sensoreita, joita ei saa olla vähän väliä lähettelemässä takaisin. Libre on kyllä ollut yksi suuri vitsi ja pelottavaa, miten paljon ihmiset luottavat sen lukemiin ilman, että mittaavat sormenpäästä laisinkaan.

      • Anonyymi

        Minulla libre on ollut tosi tarkka ja kompannut verensokerimittarin lukemien kanssa lähes aina lukuunottamatta paria ensimmäistä tuntia uuden sensorin käynnistämisestä. Joka päivä olen ainakin kerran tarkistanut, tätähän suositellaan. Ja libren arvio hobiksesta verrattuna labrakokeeseen on pitänyt paikkaansa. Ikävää jos libre ei kaikilla näin hyvin toimi mutta minulle se kyllä on ollut pelastus.


      • Anonyymi

        Hölynpölyä. Itselläni sekä Libre2 että nykyään Libre 3 ovat toimineet hienosti. Toki aina välillä noita toimimattomiasensoreita on osunut kohdalle, mutta enimmäkseen ovat toimineet hienosti. Ja verensokeriarvot ovat olleet hyvin kohdillaan verrattuna sormen päästä mittaamiseen.


    • Anonyymi

      Diabeteskeskuksen koulutuksessa hoitajille Abottin edustajat vihjailivat samaa. Tulee nähtäväksi.

      • Anonyymi

        Sama juttu, hyvin ovat Libret toimineet minullakin. Librellä mitatut verensokeriarvot ovat vastanneet hyvinkin tarkasti sormenpäästä mitattuja. Myös laitteen ilmoittama pitkäaikaissokerin arvo on ollut hyvin lähellä labrassa mitattua. Viallisia antureita on minun kohdalla sattunut 1 - 2 vuodessa. Mainio laite kaiken kaikkiaan. Hienoa, että niitä on meillä saatavilla ja kehitys senkun jatkuu.


    • Anonyymi

      Saisivat laittaa ja oman kalibrointi mahdollisuuden, kun näyttää liian alhaisia arvoja ja hälyttää sitten turhaan.

    • Anonyymi

      Mä en ole mitannut ketoaineita kuin vatsataudissa ollessani, tai jos on käynyt vahinkoja ja pompannut yli 15 mmol. Eli todella harvoin.

      Libren lukijalla on koko ajan voinut mitata ketot ja ketoliuskoja olen saanut hoitotarvikejakelusta ilman ruinausta. Komppaan paria edellistä, Libre 3 meni tarkkuudessa huonompaan suuntaan ja kiinnitysliima on heikompaa, joten on pakko vetää kinesioteippi päälle.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      47
      859
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      52
      654
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      63
      450
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    19. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    20. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    Aihe