Nämä toiveet kannattaa toki laittaa suoraan Abbottille myös, mutta laitan nämä nyt tännekin.Toivoisin, että Libre 3 -sovellusta jatkokehitettäessä toteutettaisiin nämä:
1) Libre 3 -sovelluksesta saisi olla myös versio Android -älykelloille, joissa on Wear OS. Nykyisellään Libre 3 -sovellus on kyllä saatavilla Android -älypuhelimille, mutta älykelloille sovellusta ei ole.Nykyään älykellot on jatkuvasti yleisempiä, ne yleistyy nopeasti, joten olisi syytä tehdä Libre 3 -sovellus myös älykelloille. Yhä useammalla on älykello ranteessa, itsellänikin on sellainen ranteessa tätä kirjoitettaessakin (Samsung Galaxy Watch 5 Pro). Olisi todella kätevää, jos Libre 3 -sovellus löytyisi myös älykelloille. Yhä useamman älykellossa on myös mobiiliverkkoyhteydet, eli se toimii sillon älypuhelimen korvikkeena vaikka lenkillä tai punttarilla oltaessa. Mobiiliverkkoyhteyksillä varustetulla älykellolla voi soittaa puheluitakin ja olisi kätevää, jos Libre 3 -sensoria voisi käyttää älykellolla . Sillon Libre 3 -sensoria voisi käyttää niissäkin tilanteissa joissa älykello on ranteessa ja älykello on vaikka kotona samaan aikaan kun itse olet josain muualla. Älykello on pieni ranteessa oleva älypuhelin ja yhä useampi omistaanykyään älykellon. Olisi sisi syytä tehdä sovellus niillekin.
2) Olisi hyvä, jos Libre 3 -sovelluksen verensokerimittaukset saisi synkronoitua älypuhelimessa ja älykellossa olevaan terveyssovellukseen kuten Samsung Health -sovellukseen. Kun älypuhelintaja älykelloa käyttää muutenkin jatkuvsti terveyden, unen ja liikunnan seurantaan niin olisi kätevää, jos Libre 3 -sensorin verensokerimittaukset saisi automaattisesti myös terveyssovelluksiin. Esimerkiksi itse käytän jatkuvasti älypuhelimella ja älykellolla Samsung Health -terveyssovellusta. Älykello on jatkuvasti ranteessa ja se seuraa liikuntaa, unta, sykettä, stressiä jne. Lisäksi käytän jatkuvasti älykelloa mm. verenpaineen ja EKG:n mittaamisen ja tiedot tallentuu Samsung Healthiin. Samaten älyvaakani antamat painomittaukset synkronoituu automattisesti Samsung Healthiin. Joten olisi hyvä, jos myös Libre -sensorin verensokerimittaukset saisi automaattisesti myös Samsung Healthiin. Samsung Health tukee verensokerimittausten tallentamista teveyssovellukseen, tarvittaisiin vain se että Libre -sensori osaisi välittää verensokerimittaukset Samsung Healthille
3) Olisi vielä parempi, jos Libre 3 -sensorin verensokerimittaukset saisi halutessaan muihinkin terveyssovelluksiin kuten Google Fit -sovellukseen. Google on julkaissut Androidille Health Connect -rajapintasysteemin, ja palvelun jonka trkotus on yhdistää eri terveyssovellukset toisiinsa niin, että terveyssovellukset voi jakaa tietoa keskenään. Health Connect tarjoaa siis yhteisen rajapinnan terveyssovelluksille mikä mahdollistaa terveystietojen jakamisen sovellusten välillä. Olisikin hyvä, jos Libre 3 -sensorin verensokerimittaustiedot saisi jettua Health Connect -systeemin kutta kaikille yhteensopiville terveyssovelluksille. Olisi siis hyvä, että Libre 3 -sovellus osaisi automaattisesti jakaa verensokerimittaus tiedot Health Connectin kautta muille terveyssovelluksille. Jos Libre 3 -sensort tukisivat Health Connectia niin sillon ei välttämättä tarvitsi kehittää tukea mittaustietojen siirtämiseen jokaiselle terveyssovellukselle erikseen. Riittäisi, että Libre -sensorien tiedot saisi siirrettyä Health Connectille ja Health Connect sitten vastaisi verensokerimittaustietojen jakamisen eri terveyssovelluksille.
4) Olisi hyvä, jos Libre 3 -sovelluksessa esitettyjen mittauskäyrien mittaustulokset saisi myös taulukkona, jonka arvot puhelimen ruudunlukuohjelma voisi puhua. Nykyisellään Libre 3 -sovellus on muutoin oikein kätevä ja hyvin toimiva, mutta noista käyristä ei tietenkäänsaa mitään irti näin sokeutuneena, koska puhelimen ruudunlukuohjelma ei osaa kertoa käyristä mitään. Olisikin hyvä, jos käyrien mittaustiedot voisi halutessaan esittää taulukkomuodossa niin, että ruudunlukuohjelma voisi puhua ne mittaustulokset päivämäärineen ja kellonaikoineen sekä muine tietoineen.
T. miksuh
Libre 3 Android-sovelluksen kehitystoiveita Abbottille
3
1995
Vastaukset
- Anonyymi
Niin lisäksi olisi vielä pari tälläistä hiukan erikoisempaa toivetta. Näm ei ole yhtä tärkeitä kuin edellämainitut toiveet, mutta nämäkin ominaisuudet voisi kyllä olla käteviä.
5) Olisi kätevää, jos Libre 3 -sensorin mittaustiedot saisi menemään automaattisesti myös älykotisysteemille, kuten Samsungin Smart Things -systeemille.Sillon olisi esimerkiksi mahdollista saada kodin lyvalot vilkkumaan punaisina kun verensokeri putoaa liian alas tai nousee liian ylös. Älykotisysteemi voisi myös esimerkiksi lähettää ilmoituksen perheenjäsenille jne ja käyttäjälle itselleen. Älykotisysteemi voisi tarvittaessa lähettää hätäviestin jolekin ja voisi liittää siihen mukaan asunnon kameroilla otettuja kuvia, joista näkyisi vaikka lattialle tuupertunut diabeetikko. Älykotijärjestelmä voisi myös esimerkiksi muistuttaakaiuttimen kautta toistettavalla puhutulla ilmoituksella tai käyttäjälle lähetetyllä ilmoituksella verensokerin mittaamisesta, insuliinin pitämisestä tai ketoaineiden tarkistmisesta sillon kun verensokeri on liian ylhäällä jne. Tai älykoti voisi vaikka katkaista virran älypistorasiasta sillon kun verensokeri putoaa liian alas, mikä voisi estää jopa tulipalon tai itsensä polttamisen kuumalla kahvilla sillon kun verensokeri on oikein alhaalla ja pää ei välttämättä ihan toimi sen takia. jne jne. Vain mielikuvitus on rajana.
6) Varsinaisen älykotisysteemin,kuten Smart Things, lisäksi voisi olla käytevää, jos Libre 3 -sensorin verensokerimittaustiedot olisivat käytettävissä myös Samsungin älypuhelimissa olevassa Tilat j Rutiinit -ominaisuudessa. Samsungin älypuhelimissa on siis Tilat ja Rutiinit -ominaisuus, jolla voi automatisoida puhelimen toimintaa eri tavoin. Voisi olla kätevä, jos myös näissä automatisointirutiineissa voisi käyttää verensokerisensorilta tulevaa mittaustietoa.
T. miksuh
k - AnonyymiUUSI
Ainakin toistaiseksi Abbottin puolelta ei ole tapahtunut yhtään mitään näiden toiveiden toteuttamiseksi. Olen kyllä pommittanut heitä älykellotoiveilla jne useaan kertaan kun on pitänyt valittaa irronneista tai toimintansa ennenaikojaan lopettaneita sensoreista uuden korvaavansensorin saamiseksi. Mutta kertakaikkiaan mitään ei ole tapahtunut toiveiden suhteen. Abbottin kehitys noiden Libre -sovellusten suhteen tuntuu olevan aivan olematonta. Ymmärrän tietysti sen, että eivät halua rikkoa vahingossa toimivaa sovellusta, muttaen silti ymmärrä tota. Älykellotukea on netin keskustelujen mukaan toivottu yleisesti jo vuosien ajan, mutta mitään ei ole tapahtunut. Ja sama koskee muitakin toiveita. Ylipäätänsä uusia versioita Libre -sovelluksista tulee niin harvoin, että tuntuu ettei niillä ole ketään tekemässä sovellusten ylläpitokehitystäkään. Kummaa touhua. Ei ole mikään ihme, että käyttäjät on kehitellyt kaikenlaisia epävirallisia ratkasuja, jotka hyödyntää Libre -sensorien pilvipalvelua jne. Tuollaset ratkasut ei kuitenkaan ole hyvä asia kun on kyse jopa tyypin 1 diabeteksen tapasesta ihan todellisuudessa jopa vaarallisesta sairaudesta. Eli kyllä saisi tulla Abbottilta ihan virallisestikin toivottuja parannuksia ettei ihmisten tarvitsisi turvautua epävirallisiin viritelmiin joiden toimivuus voi olla mitä sattuu.
T. miksuh- AnonyymiUUSI
Lisään vielä, että älykellotuki ja tuki Google Health Connectille olisi molemmat todella kätevät ominaisuudet. Jälkimmäisen avulla verensokerin saisi useisiin terveyssovelluksiin näkymään tarvitsematta toteuttaa Libre 3 -sovellukseen tukea usealle eri terveyssovellukselle. Riittää, että verensokeriarvot saisi jaettua Google Health Connectille, joka sitten jakaisi ne edelleen vaikkapa Samsung Healthille. Toki Libre 3 -sensorien pääasiallinen sovellus olisi edelleen Abbottin oma Libre 3 -sovellus. Ei se muuttuisi mihinkään, mutta olisi silti kätevää saada verensokeriarvot tarkasteltaviksi muihinkin terveyssovelluksiin yhdessä muiden terveys- ja liikuntatietojen kanssa. Mikä hitto siinä on ettei Abbott saa tuota aikaiseksi? Tuntuu suorastaan ettei heitä kiinnosta sovellustensa kehittäminen ollenkaan.
T. miksuh
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2315136Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki673390PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist943067Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma383018Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622875Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032247- 1561669
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91340