Makita 7900 se 80cm3 ei saatavissa enää

Anonyymi-ap

Johan nyt on ! Ei löydy enää mistää! klassikko saha! Voimaa hyvä säädettävyys ilman tietokone ohjemaa suoraan ruuvi meisselillä (no toki itse koneistettuun säätöruuvin päähän) Miksi ei ole enää myynnissä? tehokas ja kevyt siihen nähden eikä hyydy piemmälläkään laipalla extrasuuria kaadettaessa. On tämä kumma maailma. En vaan tykkää mistään sopeutus ohjelmista sekunttikello tekniikaisista turhakkeista. Pettynyt nyky kehityksen kertakäyttökulttuuriin jopa moottorisahoissa. No pidän omaa kaatosahaani hyvänä.

9

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no jaa, en metsään veisi tuota sahaa ja tehot niin ja näin vaikka 80 onkin, väännötön vehe jos suoraan sanotaan.
      mutta katteleppas joku läppäventtiileillä varustettu eli ns.pyramiidiläpillä varustettu kone mm homeliteltä löytyy, on vääntöö ja tehoa sekä kestävyyttä, +makeet läppien kurlutussaundit päälle😆

      • Anonyymi

        Homiella sama purusuihku saadaan puolilla kuutiotilavuuksilla. Vääntöä löytyy kuin vanhasta aito kiukaasta. Ja neliläpän kurlutus on tae nautinnosta!


      • Anonyymi

        Minä vien kun on niitä suuria puita kaadettavana. Mutta tuo juttusi läppäventtiileistä on kiinnostav niin kun tiedät niin kerro miten semmoisen saa moottorisahaan vaikka juuri tuo otsikon sahaan. Piirustukset ja linkit juuri tähän sahaa on kiinnostavay saada sinulta kun osaat ja tiedät. Myös paljonko on dynotettu linkit kiitos. Tiedät selvästi nämä asiat joten 'äl' peittele tietämystäsi meiltä tarvitsijoilta ketkä maksaa veronsa säntillisesti. Vähennyksiinkin menee jo iso osa tiliä .


    • Anonyymi

      Makita päätti lopettaa polttomoottorisahat.

      • Anonyymi

        Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
        Takaisin ylös


    • Anonyymi

      On hyvä saha isoille puille ja käytän vain 24” laippaa ja 18” on makea saha. Mutta ei suoraan paketista sillä silloin se on vähän turhan kuohittu versio eikä näytä parastaan. Slr tekniikka pois ja hiukan väleyttä pakoputki kammioon ja käy sen jälkewn hiukan laihalla joten säätö seokseen on pakollista niin näin tulee voimaa selkeästi lisää ja kiertää korkeammalle ja on myös voimaa koko lakentuneella kierrosalueella. Ilman muutoksia on tukkoisemman tuntuinen selvästi. Tämän eron oli helppo huomata kun tuttu tilasi ulkomailta samanlaisen ja kokeiltiin niin siinä tukista kiekkoja sahailtiin. Takuusta ei tuttu kuten en minäkään oman kohdalla piittaa ja samat muutokset tein tutulle. Eipä tuon parempaa järeää sahaa normi kuluttaja tartte on yksinkertainen rakenne eikä tartte kalibroida tai kytkeä tietokoneeseen. Huippu värkki. Stilhin iivarissa ei ole tippaakaan enempää voimaa ja kyllä olen sahannut kokeeksi silläkin. Hintaa tuplat ja kalliita ongelmia vain saa maksella myöhemmin. Ja nämä mielipiteet faktat on puuhommia vähän tehden eikä ole ainoa saha käytössä. Huvikseen yhden pellon pätkän todella isoja pajuja 24” sahailin niin ompa sekin koetettu ja paluu pienempään huskuun oli kevyempänä mukavampaa mutta kyllä pitkä laippa oli ulottuvampi mutta ei näppärä kuitenkaan. Ei ole makita dolmarissa 80cm3 mitään huonoa. Hemmetin hyvä saha isoon tarpeeseen. Ei nuo amerikan joet sitä muuten käyttäisi ihmeenkin suurille puille. Ja joka saha on tehoille vapautettu amerikan joellakin ja syystä. 6/6.

    • Anonyymi

      Se vanhempi alkuperäinen malli tästä sahasta on tehokkaampi.

      Viimeiset mallit on pakoputken osalta kuristettuja päästöjen takia. Niihin kannattaa ostaa vanhan mallin pakoputki, jossa ei ole sitä pakokanavaan törröttävät pilliä. Tai sitten modata itse.

      Rajoittamotonta sytkää ei valitettavasti saa enää mistään. Varaosina saa vain rajoitettua.

      Tämä saha on muuten tehokkaampi kuin tilhin ruiskuviissatanen, teho ei tule tyhjästä, joten bensaa menee sitten hieman enemmän, mutta ei merkittävästi enemmän.

      • Anonyymi

        Loistavaa. Kommenttisi rikastuttaa keskustelua.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe