En keksi tarvetta

Mihin tarvitaan erillistä muistikortinlukijaa? Kameroiden ja kännyköiden kuvat ainakin voi siirtää itse laitteesta tietokoneelle muistikortin ollessa niissä paikallaan.
Tietenkin sitä johonkin tarvitaan, mutta esimerkkejä?
21219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Älä ikimailmassa kytke tällaista laitetta USB-piuhalla Windowskineeseen.

Siksi!

Äänestä
  • Windows korruptoi ja tuhoo laitteita.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Windows korruptoi ja tuhoo laitteita.

    Oletko aina ollut yhtä tyhmä, vai oletko saanut jonkun tällin päähäsi?
    Et ymmärtänyt edes kysymystä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Oletko aina ollut yhtä tyhmä, vai oletko saanut jonkun tällin päähäsi?
    Et ymmärtänyt edes kysymystä.

    Ei kai noi vaihtoehdot sulje toisiaan pois?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Windows korruptoi ja tuhoo laitteita.

    Kollinhan sitä on vaikee uskoa, vaihka asia sille tuttu.

    Äänestä

Muistikortilla voi olla muutakin kuin yksittäisiä tiedostoja, kuten partitioita, erilaisia formaatteja ja vaikkapa käyttöjärjestelmä.

Näitä ei kännyllä tai kameralla helposti hallita.

Lusäksi näiden levykuvien monistaminen käy näppärästi tuollaisella lukijalla.

Äänestä

En tiedä muistikortinlukijasta, mutta kortinlukija tarvittaisiin ja tulevan 10 vuoden sisällä lisääntyy tarve Ennuste

Äänestä

Kun niitä kortteja kertyy useampia on se lukija ihan hyvä ettei tarvitse sitä korttia aian tunkea kameraan.

Äänestä

No eipä sitä lukijaa enää nykyään kaipaa. esim jos kännykästä siirtää kuvat tietokoneelle niin ei kyllä kehtaa avata kelkkaa ja poistaa korttia, jos sitä korttia yleensäkkään edes on. Digikameran kanssa vähän helpompaa. joskus oli 3,5 asemapaikassa erillinen muistikortin lukija mutta nykykotelossa kun ei ole edes paikkaa mokomalle. Joten en ainakaa minä tarvitse mutta joku ehkä kaipaa.

Äänestä
  • Muistaistte nyt! Älä ikimailmassa kytke tällaista laitetta USB-piuhalla Windowskineeseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Muistaistte nyt! Älä ikimailmassa kytke tällaista laitetta USB-piuhalla Windowskineeseen.

    "Windowskineeseen." mikä se on, kerro omin sanoin.

    Äänestä

  • Kännykästähän kuvat menee pilvipalveluun josta voi ladata koneelle. Kamerasta muistikortinlukija on nopein ja kätevin tapa saada kuvat koneelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kännykästähän kuvat menee pilvipalveluun josta voi ladata koneelle. Kamerasta muistikortinlukija on nopein ja kätevin tapa saada kuvat koneelle.

    Pilvipalvelu yleensä heikentää kuvaa jollei maksaa ekstraa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Pilvipalvelu yleensä heikentää kuvaa jollei maksaa ekstraa.

    Ei heikennä millään lailla

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei heikennä millään lailla

    Vaikka ei heikentäisi, niin pilvipalvelut on epäluotettavia ja sitäpaitsi hakkeroitavissa ja tiedustelupalveluiden skannattavissa!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei heikennä millään lailla

    Heikentää, ainakin google

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Heikentää, ainakin google

    K uolema Z ELENSKYILLE

    Äänestä

TAASko näitä "xxxx laitetta ei tarvita mihinkään"-trollauksia, taitaa olla saman tekijän aloitus kun taannoin se tulostin-aloitus jossa aloittaja sanoi ettei tulostimia tarvita mihinkään!

OTA hyvä ihminen se pääsi pois perseestäsi ja koita ymmärtää että eri ihmisillä on erilaiset tarpeet eikä voida yleistää että jos itse et jotain laitetta tarvitse niin ei silloin muutkaan tarvitse!

Äänestä
  • Älä selitä. Lue avaus uudelleen, josko ymmärtäisitkin sen, vaikka epäilen kyllä. Ei siinä sanottu, ettei tarvita. Oletko ylläpidon hoplottaja vaan ja lisäksi tyhmä?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Älä selitä. Lue avaus uudelleen, josko ymmärtäisitkin sen, vaikka epäilen kyllä. Ei siinä sanottu, ettei tarvita. Oletko ylläpidon hoplottaja vaan ja lisäksi tyhmä?

    En ole tyhmä, sinä itse taidat kuitenkin olla??

    Äänestä

  • Hyvin sanottu, olen täysin samaa mieltä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mihin tarvitaan erillistä muistikortinlukijaa? Kameroiden ja kännyköiden kuvat ainakin voi siirtää itse laitteesta tietokoneelle muistikortin ollessa niissä paikallaan.
Tietenkin sitä johonkin tarvitaan, mutta esimerkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu