Onko Subaru Foresterissa jakopäässä ketju vai hihna. Minulle kerrottiin, että Subaruissa jakopää reistailee. Mikä on vaihtoväli, jos on hihna?
Subaru jakopää
15
3358
Vastaukset
- Anonyymi
Jakoketjuhihna, se on ikuinen eli ei vaihdeta koskaan.
- Anonyymi
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
Kuinkahan paljon se yleensä kestää kilometrejä? 2015 mallisella on ajettu yli 22000 km.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
...eihän subaruissa (kuten muutamassa muussakaan autossa) mäntä yllä lyömään venttiileihin. Moottori sammuu ainoastaan. Moottorin elinkaari jatkuu, kun uusi jakopäänhihna laitetaan.
- Anonyymi
Jos nyt on ajettu se yli 22 tkm, niin kyllä se kestää jopa useita tuhansia kilometrejä vielä.
- Anonyymi
Mun veljeni isän pojalla oli tuo malli ja hän ajoi sillä Jyväskylästä Tampereelle asti, eli todella pitkän matkan. Moottori kesti hyvin vaikka matka oli melko pitkä.
- Anonyymi
... VALETTA, eihän pojilla voi olla ajokorttia!
- Anonyymi
Mun isoisän pojan pojalla on edelleenkin Forester ajossa ja kilometrejä jo päälle 6000 km (kuusi tuhatta) ja hyvin on kestänyt.
Moottorikin on alkuperäinen.- Anonyymi
... VALETTA, eihän pojanpoikaa saa rintamaidosta vieroittaa.
- Anonyymi
Ei pojan poika enää tissien kimpussa ole, hän on siirtynyt pykälää alemmaksi ja leikkii nyt karvakolmiolla.💆♂️
- Anonyymi
Itekin tykkäisin leikkiä molemmilla 😍
- Anonyymi
Auto voidaan tehdä niinkin että ei ole hihnaa eikä ketjua jakopäässä. Esimerkkinä uusi keskimoottori Corvette.
- Anonyymi
... minullakin oli SAAB96 vm-76 ja siinäkään ei ollut ketjua eikä hihnaa.
Kyseisessä autossa ollut Fordin V4-moottori oli useammassa automallissa aikoinaan jo 6o-luvulla.
- Anonyymi
Vaimollani on kaikki mahdolliset lävistykset, myös jalkovälissä roikkuu joku ketju, itse sanon sitä jakopäänketjuksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv709146Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan98107- 454046
- 243742
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353576Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h543465No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413333Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73235- 523009
- 422735