Onko Subaru Foresterissa jakopäässä ketju vai hihna. Minulle kerrottiin, että Subaruissa jakopää reistailee. Mikä on vaihtoväli, jos on hihna?
Subaru jakopää
15
2504
Vastaukset
- Anonyymi
Jakoketjuhihna, se on ikuinen eli ei vaihdeta koskaan.
- Anonyymi
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
Kuinkahan paljon se yleensä kestää kilometrejä? 2015 mallisella on ajettu yli 22000 km.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kestää, kunnes laukeaa. Se on sitten koneen käyttöikä samalla.
...eihän subaruissa (kuten muutamassa muussakaan autossa) mäntä yllä lyömään venttiileihin. Moottori sammuu ainoastaan. Moottorin elinkaari jatkuu, kun uusi jakopäänhihna laitetaan.
- Anonyymi
Jos nyt on ajettu se yli 22 tkm, niin kyllä se kestää jopa useita tuhansia kilometrejä vielä.
- Anonyymi
Mun veljeni isän pojalla oli tuo malli ja hän ajoi sillä Jyväskylästä Tampereelle asti, eli todella pitkän matkan. Moottori kesti hyvin vaikka matka oli melko pitkä.
- Anonyymi
... VALETTA, eihän pojilla voi olla ajokorttia!
- Anonyymi
Mun isoisän pojan pojalla on edelleenkin Forester ajossa ja kilometrejä jo päälle 6000 km (kuusi tuhatta) ja hyvin on kestänyt.
Moottorikin on alkuperäinen.- Anonyymi
... VALETTA, eihän pojanpoikaa saa rintamaidosta vieroittaa.
- Anonyymi
Ei pojan poika enää tissien kimpussa ole, hän on siirtynyt pykälää alemmaksi ja leikkii nyt karvakolmiolla.💆♂️
- Anonyymi
Itekin tykkäisin leikkiä molemmilla 😍
- Anonyymi
Auto voidaan tehdä niinkin että ei ole hihnaa eikä ketjua jakopäässä. Esimerkkinä uusi keskimoottori Corvette.
- Anonyymi
... minullakin oli SAAB96 vm-76 ja siinäkään ei ollut ketjua eikä hihnaa.
Kyseisessä autossa ollut Fordin V4-moottori oli useammassa automallissa aikoinaan jo 6o-luvulla.
- Anonyymi
Vaimollani on kaikki mahdolliset lävistykset, myös jalkovälissä roikkuu joku ketju, itse sanon sitä jakopäänketjuksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938108
- 403912
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241380
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html331224Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311109Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia12980Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797