Yritän tulostaa musta-valkokuvia ja tietokoneen ruudulla kaikki näyttää hyvältä, mutta tulostetussa valokuvassa on vaalean punaista/ruskeata mustan ja harmaan tilalla. Tulostin tulostaa muuten normaalisti, muita valokuvia en tosin ole yrittänyt tulostaa. Missä voisi olla vika?
Punasävyisiä musta-valkokuvia
8
1229
Vastaukset
- Ridge
tuollaista jos tulostuspäät on tukossa tai liian likaiset. Siellä tulostimen ominaisuuksissa pitäisi olla joku puhdistus valikko, katso jos löytyy..=)
- oikein
Pistä asetuksiin musta-valko niin saattaapi onnistua. Mulla ainakin vääristeli sen takia värejä kun tulostin väärillä asetuksilla MV-kuvia.
- tämäkin
jos tulostimesi on Canon, niin ota sen asetuksista pois yksiväritulostuksen erityisasetus jossa voidaan valita seepiatulostus. Jos sellainen asetus sattuupi tulostimen ajurin säädöistä löytymään, itselläni on Canon S100 ja siinä voi valita mm. seepiasävyisen tulostuksen. Tuota asetusta ei suinkaan löydy kaikista tulostimista!
- CMYK
Tuo kuulostaa siltä, että tulostimesi yrittää tulostaa mustaa sekoittamalla syaania, magentaa ja keltaista. Tuossa tarvitaan ohjelmaa tai tulostinajuria, joka osaa käyttää mustaa väriä mustan tulostukseen.
- kesänumerossa...
...käsitellään aihetta pirusteellisesti.
Onmuuton muutaki hyätyllistä sitte niin maan pali.
Lueppas tarkkaan niin voit sitte neuvoa täällä muitaki. Ovat katselleet just näitä kysymyksiä täällä. Ja toimittaneet lehtee kysyjille.
nro 3 -4 -likitte 200 pages. Kiskalla about only 8$ ! - helpommalla pääsee
tavallisella tulostimella ei nyt muutenkaan saa laadukkaita printtejä. se on yhtä tappelua värisävyjen säädön kanssa ja kallista photopaperia ja musteita kuluu...
Itse teetän digikuvat läheisessä fotoliikkeessä. Ei maksa paljoa ja saa kuvat nopeasti ja helposti. Ja onhan aito valokuva aina parempi ja kestävämpi kuin kotona hetipaskalla printtattu. - meilläpäin
Näin kävi meilläkin. Syy oli liiankin yksinkertainen, väripatruuna oli kuivunut /lopussa. vaihdoimme uuden, ei ongelmia.
- Grändi
Aktiivisena valokuvauksen harrastajana ostin Canon i9950 valokuvatulostimen jonka pitäsi olla ammattikäyttöön tehty mutta tämä punasävyisyys mv kuvissa tuntuu olevan tässäkin mallissa enemmänkin ominaisuus kuin vika. Tulostan paljon valokuvia (A 3)joten värien kuivuminen ei pitäisi olla ongelma. Eniten minua häiritsee se että jotkut tulostettavat mv kuvat on ihan ok toiset taas ovat punasävyisiä??? Maahantuojan kanssa asiasta on keskusteltu mutta ei heidänkään antamat ohjeet ole parannusta tuoneet. Värikuvissa laatu on loistava.Jos jollakin on ideoita mitä voisi yrittää niin otan vinkit kiitollisena vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941