Kysymyksiä UKK vaellusreitistä

Anonyymi-ap

Minua on jo pitkään askarruttanut, mikä taho ja millä perusteella on perustanut UKK vaellusreitin? Liittyykö reittiin, sen käyttöön, sekä säilymiseen jotakin juridisia perusteita, tai sääntöjä, tahi säädöksiä?

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Reitti on perustettu v. 1980 pysähtyneisyyden aikakaudella, jota ajan henkeen pakottavasti kutsuttiin nousukaudeksi. Reitti on perustettu salaperäisesti tasavallan presidentin 80- v. synttärilahjaksi. Leonid Iljitš Brežnev johti tuolloin Suomen sisä- ja ulkopolitiikkaa ja sen megafonina toimi ns. Suomen presidentti Urho Kaleva Kekkonen, joka syyskuussa 1980 varttui juurikin kasikymppiseksi, ollen jo varsin ulohtalla lähes kaikesta, paitsi itsestään.
      Siihen aikaan reitin perustajaa on ilmeisesti edustanut taho, joka sanoo, mitä tehdään ja muut vikisevät. Taho oli nimeltään keskustapuolue.
      Totuus lienee, että jälkipolvien mieliharmiksi perustettu reitti halkoo maankenkää ilman minkäänlaista juridista toimitusta, tai sopimusta, tai jopa ilmoitusta reitin läpäiseville maanomistajille. Valtioneuvostossa on tehty hätäinen, paniikinomainen päätös höppänäksi paljastuneen, pian poistuvan diktaattorin muistamisesta. Perustamisesta ei ole voinut valittaa. Lisäksi sen ylläpito on vastuutettu reitin kunnille, joilla suurimalla osalla ei ole mitään lainvoimaista, tasovaatimuksia sisältävää velvoitetta, eikä semminkään oikeutta, tai halua, tahi edes varoja sen ylläpitoon. Reittiä ei käytetä suurimmalta osaltaan juuri lainkaan. Reitillä on paljon osuuksia, joita ei ole kukaan muu, kuin metsästäjät ja luonnon eläimet kulkeneet vuosikausiin. Matkailukeskusten ja kansallispuistojen alueella reitti on käytössä, mutta Urho Kekkosen nimen ansioksi reitin sijaintia niillä alueilla, tai sen käyttöä ei voi laskea nykypäivänä mitenkään. Reitti olisi siellä ilman, että siitä olisi pitänyt leipoa hyvinkin arveluttava hallintopäätös.
      Jonakin päivänä saamme lukea asiasta annetun päiväkäskyn, kenties.

      • Anonyymi

        Olipa hyvä kiteytys edelliseltä. 80-luvulla mainittua linjaa pentujen (minä mukaan lukien) voimalla yritettiin talloa kulkukelpoiseksi ja kyllä aikeessa osin onnistuttiinkin. Lopputulemana tänä päivänä, että ei siitä reitistä juuri mitään ole nähtävissä. Ja kukapa haluaisi kulkea ao, reittiä hakkuuryteiköiden läpi, kun pusikoitten tekijätkin sotkeutuvat suunnistaan.


    • Anonyymi

      Olen käppäillyt kyseisen reitin jostain Kuusamon läheltä Saariselälle. Hienoa on että tällaisia reittejä vaeltajille on yritetty rakentaa.

    • Anonyymi

      Reitti on perustettu kainuulaisten aloitteesta Kainuun ja Pohjois-Karjalan seutukaavaliittojen seutukaavoihin lobbaamilla toimilla, jotka ovat perustuneet rajoitettuun ja suljettuun tiedottamiseen ja asioiden läpivientiin kabinettipäätöksin, eli puoluepoliittisin lehmänkaupoin. Vasemmistolaisille ja demareille on luvattu edesauttaa muutamia valtuutettujen omiin etuihin liittyviä hankkeita, jos he pidättäytyvät kampittamasta ja tiedottamasta maanomistajille Urho Kekkosen kunniaksi kaavassa määrättävästä todella kyseenalaisesta reitistä. Samalla kabinettisopimuksella kaikki äänestävät kaavan puolesta, eikä yhdellekään maanomistajalle tiedoteta reitistä, jottei synny turhaa parran pärinää. Kaavan lausuntokierrosta ei liiemmin ole tiedotettu turhan älämölön välttämiseksi. Ja huippuhankkeen toteutumisen varmistamiseksi. Maanomistaja eivät ole saaneet edes tiedoksi kirjettä reitin perustamisesta mailleen. Vuonna 1980 keskustapuolue on hallinnut valtakuntaa sellaisella mallilla, että me päätetään ja muille ei kerrota, eli Kekkosen mallilla...mikäli Kekkonen on vielä elossa,

    • Anonyymi

      Reitin varren kunnille Kainuun alueella UKK-reitti on arvokas, ellei arvokkain matkailun vetovoimatekijä. Hyrynsalmen kuntakeskus olisi hiljainen paikka sulan maan aikana, ellei reitti sivuaisi taajamaa. Ristijärven ja Koillismaan suunnasta jatkuvana nauhana saapuva vaeltajien jono jättää kunnan kauppoihin ja palveluihin merkittävän lisän vuosittain. Talvisin reittiä peittävä hiihtolatu on kansoitettu aamusta iltamyöhään. Ladulla kamilastaa jos jonkinlaista menijää ja osa jää palaamattakin. Jo nyt on hiihtoladun valaistus syttynyt hämärän saapuessa viikkoja, vaikka hiihtokelit ovat olleet menneen talven lumien varassa.

    • Anonyymi

      Tosiaan, veikeetä, että köyhä, taantuva ja lopunperin täysin rappioitunut Hyrynsalmen kunta polttaa monikilometrisellä valaistulla ladulla lamppuja, vaikka reitillä ei ole näkynyt hämärän jälkeen ristin sielua. Paitsi muuan viikko sitten joku vanhus oli nähnyt karhun, mutta keskellä päivää.
      Metsähallituksen hakkuumiehet kiittävät ilta- ja aamuvuoroissa hehkuvia hiihtoladun katuvaloja. "- Ohan se mukava oamusella ajella hiiluksilla töehin, kun katuvalot pallaa voaran reonaan asti ja perjantaesin, kun pittää jouvuttaotuo iltavuorosta himpun ennen tuurin peättymistä viinakaoppaan, valot helottaa vielä, valasten eksynneen tietä", kertoi motokuski sattumalta paikalle haahuilleelle poromiehelle, joka naaki mustalla, repaleisella tavaraosan kuomulla varustetulla hiiluksilla . "-Ainakin se poromielle näötti, hän jatkoi"!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      188
      17578
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3795
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      32
      1894
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1530
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      64
      1499
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1427
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1304
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe