Tämähän on tiedetty jo pitkään, mutta nyt on ihan valtakunnan mediassakin mustaa valkoisella. Otteet Helsingin Sanomista:
"Eteläsuomalaisella betonielementtitehtaalla valkovenäläiset duunarit painoivat kymmenen tunnin työpäiviä kuuden euron tuntikorvausta vastaan."
ja
"Betonielementtitehtaassa kuuden euron tuntipalkkaa saaneet valkovenäläiset tulivat ilmi Jenun tarkastuksessa. Heidät oli palkannut virolainen yritys. Aluksi Jenulle toimitettiin väärennetty työaikakirjanpito.
”Oli onnellinen sattuma, että vieraillessani tehtaalla pystyin tapaamaan työntekijöitä ja he kertoivat minulle, että he tekivät todellisuudessa 10–12 tunnin työpäiviä”, Jenu kertoo.
”Ylityökorvauksethan näissä jätetään lähes järjestään maksamatta.”"
Kyllä voi Lopen Yrittäjät olla ylpeitä.
NB Seinä polkee palkkoja
Anonyymi-ap
4
1086
Vastaukset
- Anonyymi
Miten tämä liittyy Lopen Yrittäjiin? Onko yhdistys ostanut ko. firman?
- Anonyymi
Ja yritys takonut miljoonia koko ajan.
- Anonyymi
Näissä yrityksissä ei myöskään työturvallisuus ole kauhean korkealle arvostettu ominaisuus.
- Anonyymi
Lopen yhteisöverot rysähtää alas. Onneksi on uusi halli.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741