Olen 58v.nainen,ja minulla on nyt jonkin aikaa ollut vasemmassa kainalossa tunne,varsinkin kun olen makuulla,niinkuin siellä olisi jotain ylimääräistä,pingispallo?Mitään kyhmyä ei tunne kun tunnustelee..rintaa pakottaa miltei koko ajan..pelottaa..pitänee ottaa tkhon yhteyttä..
Rintasyöpäkö?
Anonyymi-ap
11562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei sitä rintasyöpää täällä palstalla voida tutkia
No en ole sitä meinannutkaan
Oliko pakko loukata ihmistä jolla,on huoli terveydestään ,
Väsymystä?
No ei mitenkään erityisemmin
Pallon ja kyhmyn ero tunnustellessa?
Lääkäriin heti.
Lääkäriin! Minulla oli aristava, punoittava kyhmy OIKEASSA rinnassani. Menin mamoon ja ultraan, jossa todettiin kystaryppään tulehdusta, joka hoidetaan antibiootein. MUTTA VASEMMASTA rinnastani löytyi pieni syöpäkasvain. Siis onni onnettomuudessa. Nyt kasvain on leikattu, 5 x sädehoidot saatu ja viiden vuoden hormonilääkitys aloitettu. Se kasvain olisi saanut rauhassa kasvaa ja kukoistaa ilman tuota kystamöykkyä. Lääkäriin!
Yritä vaan tilata aika tutkimukseen , vaikka pelkäätkin , tiedän itse miltä se tuntuu kun tietää että pitäis soittaa aika vaan sitä lykkää. Mutta sano lujasti vaan itsellesi että nyt soitat ajan ajan ja mene tarkistuttamaan asian. Ei sen ole pakko olla mitään syöpää. Minulla oli olkapäässä ” pallo ” kanssa ja pelkäsin, ottivat ultra ääni kokeen ja se oli vaan joku pieni lihas joka oli vaurioitunut ei vaarallinen .koska se oli arka niin tottakai pelkäsi .
Joten toivon että saat asian hoidettua.
No nyt kävin mammografiassa ja ultrassa,kainalosta löytyi pari suurentunutta rauhasta sekä pari pienempää joihin sattui kun paineli liitä kuvatessaan.Asia jäi auki vielä,kokeissa kävin aamulla,lääkäri totesi vaan että onko sulla joku tulehdus jossain..kainalossa tuntemuksia päivisin ja öisin painaon tunnetta vielä enemmän..
Elä makoa vasemmalla kyljelläis. Mieluummin selälläs. Vasemmalla puolella siulla on syän. Se tykkää kyttyrää sun kehonsa painosta.
En osaa nukkua selälläni,nukun ajottain myös oikealla kyljelläni,jopa melkein mahallani,miten hyvältä tuntuu milloinkin.