Keväällä tulevassa kehysriihessä voi tulla leikkaukset Kelan maksamiin eläke etuuksiin kansan- takuueläke ja eläkkeensaajan asumistuet leikkauslistalle. työttömyysturvaa ja yleistä asumistukea leikataan lisää. moni työtön siirtyy Kelan eläkkeisiin jos ei ole töitä tarpeeksi tehnyt työeläkkeitä ei leikata koska työllä hankittu. Kehysriihen sopeutustarve on suuri eli näistä lisää jotta saataisiin velkaa taitettua
Työttömälle voi tulla kurjaa eläkkeellä
Anonyymi-ap
9502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
HÖPÖ HÖPÖ, EIKÄ MENE.
Kelan eläkkeellä ei ole pakko asua Suomessa, vaan voi muuttaa johonkin halvempaan maahan jossa rahat riittää.
Myös telttaan tai katuojaan voi siirtyä, jos asumisen kustannukset ahdistavat. Tarvittaessa yhteiskunta voi siirtää teillä makoilevat eläkeläiset syrjemmälle puskutraktoreilla. Ja tietenkin lähettävät laskun siirretyille. Ei raha puussa kasva, vaan rikkaan osakkeissa!!
EI KUULE OLE AIKOMUSTAKAAN MUUTTAA JA PAREMPI NIIDEN OLIS OLLA KOSKEMATTA SIIHEN, VITUTUS ON VAAN SEN JÄLKEEN ÄÄRETÖN, JOS LEIKKAA. NOSTAA SAA KYLLÄ AINA MUTTEI LEIKATA. :D
MYÖS IDEOLOGISESTI TYÖTTÖMILTÄ SAA OTTAA KAIKKI POIS, JOS REHENTELEE ASIALLA ETTEI KIINNOSTA JA ELELEE ENNEMMIN TUKIRAHOILLA, EI TARVITSE YHTÄÄN MITÄÄN.
"Työttömälle voi tulla kurjaa eläkkeellä"
Tämä pitää paikkansa.
Häpeälliseksi asian tekee, että kyse on nimenomaan hallitusten tekemistä päätöksistä, koska työpaikkoja ei ole suostuttu rahoittamaan vuosikymmeniin, on täysin looginen lopputulos että erittäin iso osa kansasta joutuu työttömiksi.
Kyse on siis valtakunnan johdon tekemien päätösten seurauksista, työttömissä on erittäin paljon väkeä joilla on ollut pitkään työt, mutta sitten alkoi tuossa 2008-2010 aikoihin poliittinen leikki jonka seurauksena työpaikkojen rahoitukset käytännössäkin poistettiin, ahneempien taskuihin.
Ahneempi väki, eli eduskunnassa keekoilevat tyhjäpäät, elinkeinoelämän kansan tuhoamista tavoitteleva fasistiporukka ja kaiken lopuksi laput silmillä jatkuvasti omia etujaan korotteleva ay-liike. Kenelläkään näistä ei ole ollut vuosikausiin tai vuosikymmeniin minkäänlaista aikomusta palauttaa niitä miljardeja takaisin markkinoille työpaikkoja rahoittamaan, jotka ovat omiin taskuihinsa omilla päätöksillään (niin eduskunnassa kuin työmarkkinajohtajien kesken) käyneet käytännössä varastamassa.
Antti Rinne mainitsi äskettäin Norjassa käytetyn sanan "palkkavarkaus", se on varsin lähelle tilannetta kuvaava sana. Valtaa käyttävät ovat vain päättäneet tankata omat taskunsa täyteen, työttömäksi joutuvien kansalaisten kustannuksella.
Antti Rinteen haastattelu muistaakseni A-Studiossa, se oli muutamia päiviä sitten, jossa tuon sanan mainitsi.
Tietoa asiasta siis selvästi on, se tieto pitää nyt vain pakottaa esille.
Palkkavarkauskin on vasta jäävuoren huippu, koska em. täysin järjestelmällinen kansan työpaikkojen rahoituksen tuhoaminen johtaa myös sosiaaliturvavarkauteen, varallisuusvarkauteen, eläkevarkauteen, sosiaalisten suhteiden täydelliseen tärvelyyn ja yleensä ottaen - täysin järjestelmälliseen valtakunnalliseen työttömien vastaiseen vainoamiseen.
Näitä ihan samoja juttuja, mitä nimenomaan fasistit harjoittaa.
Dösdöti urputi
Paskat. Takuueläke on paljon isompi kuin työmarkkinatuki tai peruspäiväraha. Lisäksi sain vielä ison perinnön, joten liikaakin on rahaa käytettävissä vaikka töissä en ole juuri ollut.