Käykää nyt kunnan päättäjät ajelemassa muutakin tietä kuin kirkonkylän raittia ja ihmetelkää sitten miksi ihmiset paikkakunnalta vähenee.
Kyllä on helvetilliset urat sivukylien teillä ja melkein metrin lumipalle siinä missä ihmisten pitäisi kävrllä ja mennä kelkalla.
Onko tiehöylä ja maha-aura boikottilistalla vai miksi sitä ei käytetä ?
Juu ja tiedän, että ei ole kunnan asia mutta tekisi varmaa hyvää tutustua muuhunkin kuin Neva-lylyn saunaan ja jääkiekkokaukaloon.
Kyllä perseellään on teiden kunto.
22
1027
Vastaukset 22
- Anonyymi
Joo kyllä on ihan vitsi Karvian tiet.. eikö urakoitsijoita hävetä!
- Anonyymi
Kyä ne tiät ihan persettä päin on. Kävellen pärjää hyvin ei oo persettä päin sillon. Polkupyärällä ei tuu mitää sillon tiät on persettä päin.
- Anonyymi
Ei kyllä pärjää kävellenkää jos ei kulje keskutietä.
Kauhulla odotetaan kevättä kun tuo tie pehmenee.
- Anonyymi
Karviassa on palattu ajassa taaksepäin kun traktorilla aurataan tiet. Ei ihme, ettätiet on siinä kunnossa kuin ovat.
- Anonyymi
Onko Karvias enää kellään oikeata tiekarhuakaan millä sais lanattua.. Vai onko lahjoitettu neki niikuin paloautot.
No eipä tartte ajella kohta millään kun autot hajoo - Anonyymi
Ei muuta kuin tienkäyttäjän linjalle soittoa näistä teistä.
Kyllä kiinteistöverorahat kelpaa mutta mitään ei saa vastineeksi.- Anonyymi
Ei tunnu auttavan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tunnu auttavan.
Tänne kirjoittamalla se mielipaha varmasti poistuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänne kirjoittamalla se mielipaha varmasti poistuu
Asioistako ei voi keskustella.
Lakastaanko maton alle tämäkin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asioistako ei voi keskustella.
Lakastaanko maton alle tämäkin?Voihan sitä keskustella. Mutta ku kommenttien taso on heti sitä, että syytetään kuntapäättäjiä ja aurausyrittäjiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan sitä keskustella. Mutta ku kommenttien taso on heti sitä, että syytetään kuntapäättäjiä ja aurausyrittäjiä.
Eihän se ainakaan minun mielestäni ole syyttelyä, jos kehoitetaan tutustumaan kydeiseen kohteeseen, oli sitten milä oli.
Eihän mitään asioita voi tietää ha päättää ilman perehtymistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän se ainakaan minun mielestäni ole syyttelyä, jos kehoitetaan tutustumaan kydeiseen kohteeseen, oli sitten milä oli.
Eihän mitään asioita voi tietää ha päättää ilman perehtymistä.Juu. Mutta ku tieasiat on elyn hommia. Ei kunnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu. Mutta ku tieasiat on elyn hommia. Ei kunnan.
Sehän meillä kaikilla on tiedossa. Kyse ei ole siitä, että kunta hoitaa.
Ensimmäinen pointti on se, että jos on "valtaa" pitäisi ottaa nämäkin asiat huomioon kun kuntalaisten asioita hoidetaan.
Toinen pointti on se, että miten jossain Turussa ja Hesassa tiedetään ely-keskuksessa minkälainen keli täällä on.
Kolmas pointti on se, että kiinteistöverolle oitää saada jotain vastinetta heidänkin, jotka asuvat tuolla syrjäkylussä. Monesti sekään ei ole oma valunra vaan pakon sanelema juttu.
Neljäs pointti on se, että osa joutuu lähtemään töihin aamulla ja se, että paljon näillä sivuteilläkin on läpikulkuliikennettä (esim. ulkopaikkakuntalaisia käy Karviassa töissä).
Viides pointti on se, että kouluautot, posti, taksit, ambulanssit, paloautot, eläinkuljetukset, metallialan raskaat kuljetukset, tukkirekat ym. joutuvat päivittäin liikkumaan näitä syrjäkylien teitä. Onneksi mitään ei ole vielä sattunut mutta läheltäpiti tilanteita on paljon.
Kuudes pointyi on se, että vaikka urakoitsija näkee tilanteen saako kulujaan jos lähtee aurailemaan ilman ely-keskuksen lupaa?
Ihmetyttää vain se, että onko maailma mennyt siihen, että jokainen joutuu soittelemaan jonnekin tienkäytyäjän linjalle näissä päivänselvissä asioissa.
Kiitos urakoitsijat, teette hyvää työtä. Ei moitteen sanaa teille.
Paitsi, muistakaa liukkaudenesto syrjäteillekin .
- Anonyymi
Täällähän nimenomaan saa ja voi keskustella
- Anonyymi
Kyllä on kulkeen päässyt, tartteeko sitä aina niin kovaa kiirusta pitää.
- Anonyymi
Ei varmaan niidenkään jotka menevät aamutuimaan töihin kannata kiiruhtaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan niidenkään jotka menevät aamutuimaan töihin kannata kiiruhtaa.
Kannattaa lähteä ajoissa ,ei se tien syy ole kun pöpelikköön päätyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa lähteä ajoissa ,ei se tien syy ole kun pöpelikköön päätyy.
Juu...lapio vain vakiovarusteeksi autoon jos on tuiskuttanut.
- Anonyymi
Toivottavasti joku teistä viisaista ottaa urakoitsijaan yhteyttä, ennenkö tilannehuonees tieliikenne onnettomuus...
- Anonyymi
Soitto vain tienkäyttäjän linjalle niin lähtee urakoitsijalle tieto aurauksen tarpeesta.
- Anonyymi
Kuten täällä on jo kerrrottukin. Urakoitsijaan yhteydenotto ei tuo apua asiaan. Vaan pitää soittaa tienkäyttäjälinjalle.
- Anonyymi
Soitettu on. Eipä vaikutusta. Onko tehty huonot urakat ja rahat loppu
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551