Käykää nyt kunnan päättäjät ajelemassa muutakin tietä kuin kirkonkylän raittia ja ihmetelkää sitten miksi ihmiset paikkakunnalta vähenee.
Kyllä on helvetilliset urat sivukylien teillä ja melkein metrin lumipalle siinä missä ihmisten pitäisi kävrllä ja mennä kelkalla.
Onko tiehöylä ja maha-aura boikottilistalla vai miksi sitä ei käytetä ?
Juu ja tiedän, että ei ole kunnan asia mutta tekisi varmaa hyvää tutustua muuhunkin kuin Neva-lylyn saunaan ja jääkiekkokaukaloon.
Kyllä perseellään on teiden kunto.
22
967
Vastaukset
- Anonyymi
Joo kyllä on ihan vitsi Karvian tiet.. eikö urakoitsijoita hävetä!
- Anonyymi
Kyä ne tiät ihan persettä päin on. Kävellen pärjää hyvin ei oo persettä päin sillon. Polkupyärällä ei tuu mitää sillon tiät on persettä päin.
- Anonyymi
Ei kyllä pärjää kävellenkää jos ei kulje keskutietä.
Kauhulla odotetaan kevättä kun tuo tie pehmenee.
- Anonyymi
Karviassa on palattu ajassa taaksepäin kun traktorilla aurataan tiet. Ei ihme, ettätiet on siinä kunnossa kuin ovat.
- Anonyymi
Onko Karvias enää kellään oikeata tiekarhuakaan millä sais lanattua.. Vai onko lahjoitettu neki niikuin paloautot.
No eipä tartte ajella kohta millään kun autot hajoo - Anonyymi
Ei muuta kuin tienkäyttäjän linjalle soittoa näistä teistä.
Kyllä kiinteistöverorahat kelpaa mutta mitään ei saa vastineeksi.- Anonyymi
Ei tunnu auttavan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tunnu auttavan.
Tänne kirjoittamalla se mielipaha varmasti poistuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänne kirjoittamalla se mielipaha varmasti poistuu
Asioistako ei voi keskustella.
Lakastaanko maton alle tämäkin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asioistako ei voi keskustella.
Lakastaanko maton alle tämäkin?Voihan sitä keskustella. Mutta ku kommenttien taso on heti sitä, että syytetään kuntapäättäjiä ja aurausyrittäjiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan sitä keskustella. Mutta ku kommenttien taso on heti sitä, että syytetään kuntapäättäjiä ja aurausyrittäjiä.
Eihän se ainakaan minun mielestäni ole syyttelyä, jos kehoitetaan tutustumaan kydeiseen kohteeseen, oli sitten milä oli.
Eihän mitään asioita voi tietää ha päättää ilman perehtymistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän se ainakaan minun mielestäni ole syyttelyä, jos kehoitetaan tutustumaan kydeiseen kohteeseen, oli sitten milä oli.
Eihän mitään asioita voi tietää ha päättää ilman perehtymistä.Juu. Mutta ku tieasiat on elyn hommia. Ei kunnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu. Mutta ku tieasiat on elyn hommia. Ei kunnan.
Sehän meillä kaikilla on tiedossa. Kyse ei ole siitä, että kunta hoitaa.
Ensimmäinen pointti on se, että jos on "valtaa" pitäisi ottaa nämäkin asiat huomioon kun kuntalaisten asioita hoidetaan.
Toinen pointti on se, että miten jossain Turussa ja Hesassa tiedetään ely-keskuksessa minkälainen keli täällä on.
Kolmas pointti on se, että kiinteistöverolle oitää saada jotain vastinetta heidänkin, jotka asuvat tuolla syrjäkylussä. Monesti sekään ei ole oma valunra vaan pakon sanelema juttu.
Neljäs pointti on se, että osa joutuu lähtemään töihin aamulla ja se, että paljon näillä sivuteilläkin on läpikulkuliikennettä (esim. ulkopaikkakuntalaisia käy Karviassa töissä).
Viides pointti on se, että kouluautot, posti, taksit, ambulanssit, paloautot, eläinkuljetukset, metallialan raskaat kuljetukset, tukkirekat ym. joutuvat päivittäin liikkumaan näitä syrjäkylien teitä. Onneksi mitään ei ole vielä sattunut mutta läheltäpiti tilanteita on paljon.
Kuudes pointyi on se, että vaikka urakoitsija näkee tilanteen saako kulujaan jos lähtee aurailemaan ilman ely-keskuksen lupaa?
Ihmetyttää vain se, että onko maailma mennyt siihen, että jokainen joutuu soittelemaan jonnekin tienkäytyäjän linjalle näissä päivänselvissä asioissa.
Kiitos urakoitsijat, teette hyvää työtä. Ei moitteen sanaa teille.
Paitsi, muistakaa liukkaudenesto syrjäteillekin .
- Anonyymi
Täällähän nimenomaan saa ja voi keskustella
- Anonyymi
Kyllä on kulkeen päässyt, tartteeko sitä aina niin kovaa kiirusta pitää.
- Anonyymi
Ei varmaan niidenkään jotka menevät aamutuimaan töihin kannata kiiruhtaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan niidenkään jotka menevät aamutuimaan töihin kannata kiiruhtaa.
Kannattaa lähteä ajoissa ,ei se tien syy ole kun pöpelikköön päätyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa lähteä ajoissa ,ei se tien syy ole kun pöpelikköön päätyy.
Juu...lapio vain vakiovarusteeksi autoon jos on tuiskuttanut.
- Anonyymi
Toivottavasti joku teistä viisaista ottaa urakoitsijaan yhteyttä, ennenkö tilannehuonees tieliikenne onnettomuus...
- Anonyymi
Soitto vain tienkäyttäjän linjalle niin lähtee urakoitsijalle tieto aurauksen tarpeesta.
- Anonyymi
Kuten täällä on jo kerrrottukin. Urakoitsijaan yhteydenotto ei tuo apua asiaan. Vaan pitää soittaa tienkäyttäjälinjalle.
- Anonyymi
Soitettu on. Eipä vaikutusta. Onko tehty huonot urakat ja rahat loppu
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1629704Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217208Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495