Kiitos Rakas että jälleen muistit minua tänään, huomenna ja loppuelämäsi.
En vain nyt, anteeksi vaan, tiedä tarkoitusperääsi miksi yhdistät mut ankkaonelmaasi.
Että et kokisi mun salailevan, niin avaan hieman tätä meidän täällä Chiang Maissa minun muuraamaa ja valavaa grilliä jolla voi myös savustaa.
Katsos kun Tyttö2010Neitinen kertoi rosterilaatikoista jonne laitetaan hiiliä ja ritilät päälle, niin se olikin varsin oivallinen tieto.
Hänellä on myös 8000 paateron kaasugrilli.
Asensin grilliä tehdessäni sen alaosaan rosteriputkenpätkän ruukusta grillin kylkeen.
Vierelle asensin seuraavan kaltaisen, jollaisia käytettiin Vaasassa saaristomökkien lämpimänä pitämiseen varsin tehokkaasti myös paukkupakkasilla.
Ne on norjalaisia ja nimeltään Jotul.
Meillä on muutama sellainen myös miljoonasaaren mammuttimökissä.
https://th.chinagroundscrew.com/cast-iron-stove-wood-burning-stove-1320964/
Kun laittaa tulen kyseiseen, niin se toimii myös hellana esimerkiksi kun teen thaimaalaista makkarasoppaa ja savut voin valinnan mukaan säätää menemään suoraan taivaalle, tai grilliin, jolloin grilli onkin savustusuuni.
Ymmärrätkö, voin vaikka ensin grillata ja jos tahdon hieman vain lopuksi savustaa, niin se onnistuu simppelisti.
Ohessa osviittaa ja sopisi hyvin vaikkapa omakotitalon pihaan, jossa asuu tuleva miljonääriperhe.
Siinähän on myös Tytön mainitsema rosterilaatikko ritilöineen tarjolla hiiliä varten.
https://ibb.co/h8MvSKW
Osa jätetään Senssun pyynnöstä salaiseksi?
7
154
Vastaukset
- Anonyymi
Voi sinua ressukkaa kun et ikinä tajua ettei noilla nettikuvillasi ja youtube- linkeilläsi ole mitään painoarvoa. Ne ei liity mitenkään sinun elämääsi.
Tässä on malliesimerkkiä kun Nangrongin nuoret metallimiehet rakensi vaimon siskon pitopalvelun vanhoille polttimille uuden rosteripöydän. https://ibb.co/W5g8Rxp
Noutopäivänä pojat suoritti vielä kiillotuksen ja puhdistuksen, me siemailtiin kahvit parvella.
Noissa "rakettipolttimissa" on niin paljon paukkua, että jättivokit ja suurkeittiön kattilat kiehahtaa hetkessä.
Kasvikset kastellaan öljyllä tai kastikkeella, kipataan kauhasta tai astiasta reunalta alas, kierräytetään toiselle laidalle ja näin on kasvikset kuullotettu alle kymmenessä sekunnissa.
Ei tarvi 12 tuntia riisivelliä keittää.
2010
PS: Koeta saada se ensimmäinen oma kuva Thaimaasta. Jos tarvitset rahaa lentoihin, kerro rohkeasti. Se ei ole tyhmä joka pyytää ja minä harrastan hyväntekeväisyyttä.
Yksijalkaiselle kerättiin kolehti kolmipyöräiseen invamopoon uutenavuotena. Voi antamisen iloa!- Anonyymi
Eipä ole vielä kyrvånsyylåltå tullut ensimmåiståkåån omaa kuvaa thaimaasta, netistä kopioituja ja ruudulta kuvattuja.
- Anonyymi
Vaimon siskon tehokeitin ... grillaa ja wokkaa sekunneissa, varmaan myöskin savustaa.
Mun siskon miehen äidilläkin on kaasugrilli rosterista.
Eikös nuo katukauppiaat olekaan sitä populaa, joiden tarjoilut on hieman kyseenalaisia ruokatarvikkeiden osalta kylmäketjuineen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaimon siskon tehokeitin ... grillaa ja wokkaa sekunneissa, varmaan myöskin savustaa.
Mun siskon miehen äidilläkin on kaasugrilli rosterista.
Eikös nuo katukauppiaat olekaan sitä populaa, joiden tarjoilut on hieman kyseenalaisia ruokatarvikkeiden osalta kylmäketjuineen?Pasaset on olleet pilaantumisista huolissaan. Ei kukaan muu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pasaset on olleet pilaantumisista huolissaan. Ei kukaan muu.
Niinhän se on joo, tosiaankin aivan, kas kun en ole huomannut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se on joo, tosiaankin aivan, kas kun en ole huomannut.
Pasasia myrkytetään kaikkialla maailmassa ja hesassa on vain vajakkeja vuokralla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491