ADHD-lääkityksen sanotaan vaikuttavan mahdollisesti päihdeongelmiin, siten että päihde jää taka-alalle.
Minkälaisia kokemuksia teillä on ollut tästä? Mikä päihde on ollut ongelma ja mikä lääkitys vaikutti ongelman väistymiseen?
Itsellä ollut aina alkoholin kanssa ongelmaa, joka lähti täysin käsistä jossain vaiheessa. En edes ymmärtänyt miksi oli niin pakonomainen tarve käyttää alkoholia (hain kai alitajuisesti rauhallisempaa ja keskittyneempää olotilaa).
Diagnoosin myötä sain lääkityksen. Concerta antoi tuloksia, mutta oli liikaa haittoja. Elvanse toimii paremmin ja tämän myötä alkoholinhimo tai tarve juomiseen on käytännössä kai kadonnut kokonaan. Onko joku muu huomannut saman elvansen kohdalla, että poistaisi ainakin alkon himon? En tiedä mikä vaikutus mahtaa olla muiden päihteiden kohdalla. Kertokaa kokemuksia :)
Lääkitys ja päihdeongelmat
7
1412
Vastaukset
- Anonyymi
Sanot että on ollut alkoholin kanssa ongelmia . Ihmettelen joka kerta miten näitä ongelmia oikein tulee alkoholista kun ihan itse päättää sitä ottaa. Etekkin kun nykyisin saa tietoa jo koulussa miten alkoholi vaikuttaa ihmisiin. Siltikin on kokeiltava aitä saisi hetken hurman.
Suvussani muutama alkoholisti ollut joten tiedän että se on ongelma enkä itse haluaisi mitenkään sitä ongelmaa itselleni. Hyvähän se on jos lääkkeet auttaa niin että alkoholi jää taka alalle .
Ja ehkä eräänä päivänä huomaa miten tarpeeton juoma se on ihmiselle- Anonyymi
Eikö se riippuvuus lähde yleensä siitä, että "lääkitään" jotain ongelmaa...?
Sitä en usko, että aletaan juomaan/piikittään/napsiin pillereitä noin vaan ilman syytä ja riippuvuus syntyy kauheen helposti kertalaakista tai satunnaisista kerroista ennen kuin omin silmin näen. Toki ihmiset on herkkkyydeltään erilaisia, ja omalla kohdalla pystyn sanoon ettei alkoholi ja ainakaan miedot opiaatit tuo mitään hyvää oloa tai edes lievitä pahaa mieltä. Päihteet taitaa vaan olla pitkän päälle aika huonoja korjaamaan ongelmia, ja lopulta elämä on pelkkää "pakko saada lisää".
Monisairas - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se riippuvuus lähde yleensä siitä, että "lääkitään" jotain ongelmaa...?
Sitä en usko, että aletaan juomaan/piikittään/napsiin pillereitä noin vaan ilman syytä ja riippuvuus syntyy kauheen helposti kertalaakista tai satunnaisista kerroista ennen kuin omin silmin näen. Toki ihmiset on herkkkyydeltään erilaisia, ja omalla kohdalla pystyn sanoon ettei alkoholi ja ainakaan miedot opiaatit tuo mitään hyvää oloa tai edes lievitä pahaa mieltä. Päihteet taitaa vaan olla pitkän päälle aika huonoja korjaamaan ongelmia, ja lopulta elämä on pelkkää "pakko saada lisää".
Monisairas...aletaan juomaan ilman syytä ongelmaksi asti eli pelkkä satunnainen viihdekäyttö tuskin tuo riippuvuutta.
Monisairas
- Anonyymi
Moniriippuvaiset adhd:T on pahimpia nillittäjiä kaikialla missä ihmiset kulkee.
- Anonyymi
Itse aloitin ADHD-lääkkeillä ja siitä siirryin vahvempiin amfetamiineihin. Nykyään myyn lääkärin määräämät lääkepirit ja ostan kristallia.
- Anonyymi
TARU ON TOSI. Itselläni loppui päihteiden käyttö kun diagnosoitiin adhd ja sain lääkkeeksi Concerta 72mg (54mg + 18mg).
Edes korvaushoito voimakas Buvidal 128mg injektio (Subutex) kerran kuukaudessa ei auttanut pitämään pahimpia himoja pois.
Tsemppiä ja peace out! - Anonyymi
Joo eipä tuota ole ollut himoa viinaan kun Elvansea olen kokeillut. Kai jotain perää siis. Varmaan just jos ADHD-lääke on ollut viina. Jos tunnistat tyhjän olon, vaikka kaikki on hyvin ja itse asiassa valoisaa, ja tuon reiän täyttää viinaa hyvin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500