Lääkitys ja päihdeongelmat

Anonyymi-ap

ADHD-lääkityksen sanotaan vaikuttavan mahdollisesti päihdeongelmiin, siten että päihde jää taka-alalle.
Minkälaisia kokemuksia teillä on ollut tästä? Mikä päihde on ollut ongelma ja mikä lääkitys vaikutti ongelman väistymiseen?

Itsellä ollut aina alkoholin kanssa ongelmaa, joka lähti täysin käsistä jossain vaiheessa. En edes ymmärtänyt miksi oli niin pakonomainen tarve käyttää alkoholia (hain kai alitajuisesti rauhallisempaa ja keskittyneempää olotilaa).

Diagnoosin myötä sain lääkityksen. Concerta antoi tuloksia, mutta oli liikaa haittoja. Elvanse toimii paremmin ja tämän myötä alkoholinhimo tai tarve juomiseen on käytännössä kai kadonnut kokonaan. Onko joku muu huomannut saman elvansen kohdalla, että poistaisi ainakin alkon himon? En tiedä mikä vaikutus mahtaa olla muiden päihteiden kohdalla. Kertokaa kokemuksia :)

8

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanot että on ollut alkoholin kanssa ongelmia . Ihmettelen joka kerta miten näitä ongelmia oikein tulee alkoholista kun ihan itse päättää sitä ottaa. Etekkin kun nykyisin saa tietoa jo koulussa miten alkoholi vaikuttaa ihmisiin. Siltikin on kokeiltava aitä saisi hetken hurman.
      Suvussani muutama alkoholisti ollut joten tiedän että se on ongelma enkä itse haluaisi mitenkään sitä ongelmaa itselleni. Hyvähän se on jos lääkkeet auttaa niin että alkoholi jää taka alalle .
      Ja ehkä eräänä päivänä huomaa miten tarpeeton juoma se on ihmiselle

      • Anonyymi

        Eikö se riippuvuus lähde yleensä siitä, että "lääkitään" jotain ongelmaa...?
        Sitä en usko, että aletaan juomaan/piikittään/napsiin pillereitä noin vaan ilman syytä ja riippuvuus syntyy kauheen helposti kertalaakista tai satunnaisista kerroista ennen kuin omin silmin näen. Toki ihmiset on herkkkyydeltään erilaisia, ja omalla kohdalla pystyn sanoon ettei alkoholi ja ainakaan miedot opiaatit tuo mitään hyvää oloa tai edes lievitä pahaa mieltä. Päihteet taitaa vaan olla pitkän päälle aika huonoja korjaamaan ongelmia, ja lopulta elämä on pelkkää "pakko saada lisää".

        Monisairas


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se riippuvuus lähde yleensä siitä, että "lääkitään" jotain ongelmaa...?
        Sitä en usko, että aletaan juomaan/piikittään/napsiin pillereitä noin vaan ilman syytä ja riippuvuus syntyy kauheen helposti kertalaakista tai satunnaisista kerroista ennen kuin omin silmin näen. Toki ihmiset on herkkkyydeltään erilaisia, ja omalla kohdalla pystyn sanoon ettei alkoholi ja ainakaan miedot opiaatit tuo mitään hyvää oloa tai edes lievitä pahaa mieltä. Päihteet taitaa vaan olla pitkän päälle aika huonoja korjaamaan ongelmia, ja lopulta elämä on pelkkää "pakko saada lisää".

        Monisairas

        ...aletaan juomaan ilman syytä ongelmaksi asti eli pelkkä satunnainen viihdekäyttö tuskin tuo riippuvuutta.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Moniriippuvaiset adhd:T on pahimpia nillittäjiä kaikialla missä ihmiset kulkee.

    • Anonyymi

      Itse aloitin ADHD-lääkkeillä ja siitä siirryin vahvempiin amfetamiineihin. Nykyään myyn lääkärin määräämät lääkepirit ja ostan kristallia.

    • Anonyymi

      TARU ON TOSI. Itselläni loppui päihteiden käyttö kun diagnosoitiin adhd ja sain lääkkeeksi Concerta 72mg (54mg + 18mg).

      Edes korvaushoito voimakas Buvidal 128mg injektio (Subutex) kerran kuukaudessa ei auttanut pitämään pahimpia himoja pois.

      Tsemppiä ja peace out!

    • Anonyymi

      😋😍😋😍😋😍😋😍😋

      🍒 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi018262118dz

      🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    • Anonyymi

      Joo eipä tuota ole ollut himoa viinaan kun Elvansea olen kokeillut. Kai jotain perää siis. Varmaan just jos ADHD-lääke on ollut viina. Jos tunnistat tyhjän olon, vaikka kaikki on hyvin ja itse asiassa valoisaa, ja tuon reiän täyttää viinaa hyvin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe