Onko Tuusniemi aina ollut Savon venkuloin kunta vai onko venkula maineen ansainnut viimeisen kymmenen vuoden aikana?
Tuusniemen maine
Anonyymi-ap
14434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pohjos-Karjalan Valtimolla oli 80-luvun alussa vastaava umpimielinen ja ahdistava syväjoki tunnelma.
Homolle.
Kyläbaarissa istui olutlasiensa takana ukon turjakkeita jotka eivät olleet tästä maailmasta.
Katsoivat meitä metsäkonekoulun oppilaita kuin lehmät palanutta navettaa.
Ruokailun jälkeen käytiin kahvilla huoltoasemalla jossa ohikulkijat tuulettivat kylän mynnähtänyttä ilmapiiriä.
Metsäkonekoulun opettajat sitä vastoin olivat alansa ammattilaisia, samoin kuin hakkuutyömailla kohdatut metsurit ja kaikki metsäalan ammattilaiset.
Meillä oli yhteinen kieli ammattilaisten kanssa mutta kyläbaarin murjaanit puhuivat outoa ihi ihi uhu uhu kieltä.
Kyllähän ne katsoi kun persettäsi esittelit miehille toivoen ihmettä.
Tuusniemi ja Lapinlahti ovat tunnetusti hulluja pullollaaan. Johtuen mm. avioliitoista lähisukulaisten kesken vuosisatojen ajan, geeniperimä on mitä on.
Sekä naapureiden keskenään nusuttelua, joista tuloksena äkkiväärää jälkikasvua.
Kaikissa pikkupitäjissä on sisäsiittoisuutta. Kun on naitu serkkuja ja pikkuserkkuja vuosisatojen ajan. Ei se mikään salaisuus ole. Samaa tehdään romaanikulttuurissa edelleen.
Ja sitten ne vielä kattoo kieroon jos joku tuo miehen Afrikasta. Olisvat onnellisia kun tulee uutta verta kylään!
Uutta geeniä on tuoneet myös kiertelevät kauppiaat. Aina lopputulos ei ole ollut onnistunut. Asia on voinut johtua myös heikosta maaperästä johon on kylvetty. Onko asija näin pölynimurikauppiaan suhteen?
Äitisi tietää.
Taitaa olla pölynimurikauppias monen isä.
Kuten isäsi.