Mitä mieltä olette, saako taksilla ajaa taloyhtiön piikkiin, jos asiasta ei ole erikseen sovittu? Vaikea se olisi kuvitellakaan, että yhtiökokous antaisi hallituksen jäsenille tai toiminnantarkastajalle luvan ajella taksilla.
Voiko hallitus itse keksiä oman toimivaltansa puitteissa, että "Hei, me voidaan ajaa taksilla taloyhtiön piikkiin!"
Saako taksilla ajaa taloyhtiön piikkiin, jos asiasta ei ole sovittu?
9
438
Vastaukset
- Anonyymi
Tolvanat taloyhtiön jäsenet voi keksiä ihan mitä vaan kuuluvan toimivaltansa piikkiin. Ja toiset tolvanat hyväksyä käytännöt taloyhtiön kokouksessa ja äänestää vastuuvapautuksista.
- Anonyymi
Eiväthän ne tolvanat (osakkeenomistajat) sitä tiedä, että on ajeltu taksilla taloyhtiön piikkiin. Mistä ne sen näkisivät? Ei tilinpäätöstä esitellä yhtiökokouksessa jokainen kulutosite eli lasku kerrallaan. Tavalliset osakkaat yhtiössä eivät tiedä, että ajellaan taksilla taloyhtiön piikkiin. Ei yhtiökokous ole sellaiseen lupaa antanut!
Tullaan siihen klassiseen kysymykseen, mikä on taloyhtiön hallituksen toimivaltaa? Voiko hallitus päättää, että "mepä ajellaan taksilla taloyhtiön piikkiin." Jos näin voi päättää, siitä ei ole pitkä matka siihen, että hallituksen jäsenet päättävät, että taloyhtiön tililtä voi siirtää 50 euroa jokaisen hallituksen jäsenen tilille.
Kuulostaa toki laittomalta. Kuulostaa kavallukselta, mutta ei tuossa isoista summista puhuta. Kai nyt hallituksen jäsen voi taloyhtiön tililtä halutessaan ottaa rahaa itselleen? Jos ei voi, niin kai nyt ainakin 50 euron taksilaskun saa tehdä taloyhtiön piikkiin ilman yhtiökokouksen valtuutusta? Kai hallitus jossain määrissä saa päättää rahan käytöstä? Miksi ei sitten rahan siirtämisestä omaan taskuun taloyhtiön tililtä? Luvaton taksilla ajelu ei siitä ole kovin kaukana.
- Anonyymi
Puheenjohtaja voi jos menee putki päälle ja oma kortti kotona
- Anonyymi
Parempi se on kännissä taloyhtiön kyydillä kuin omalla. Vanha viidakon sanonta.
- Anonyymi
Ja soppaa keittämään tarvitaan tyhmä isännöitsijä, joka nostaa vain palkkionsa. Eipä ole nykyään ammatti-isännöitsijällä mitään virkaa.
- Anonyymi
Ei isännöitsijä ole taksilla ajanut taloyhtiön piikkiin. Sielä ajeli vain hallitus ja taloyhtiön toiminnantarkastaja.
Mitä toiminnantarkastaja mahtaakaan sanoa omista taksilaskuistaan taloyhtiön kirjanpidossa? Menevätköhän läpi? köh, köh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei isännöitsijä ole taksilla ajanut taloyhtiön piikkiin. Sielä ajeli vain hallitus ja taloyhtiön toiminnantarkastaja.
Mitä toiminnantarkastaja mahtaakaan sanoa omista taksilaskuistaan taloyhtiön kirjanpidossa? Menevätköhän läpi? köh, köhKyllähän isännöitsijällä tehtäviä taloyhtiössä olisi, jos hän niitä hoitaisi huolellisesti, mutta kun ei hoida.
- Anonyymi
Jos menisi kysymään lupaa taksiajeluun niin eihän sitä tietenkään löytyisi. Parasta on ajella puhumatta kenellekään niin kukaan ei kiellä.
- Anonyymi
Näin on tässäkin tapauksessa tehty. Keksitty, että voidaan ajaa taksilla taloyhtiön piikkiin.
Sellaiseen ei kannata lupaa kysyä, mihin lupaa ei saa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807