Tuliko Stubb päästäneeksi jo ensimmäiset sammakot suustaan? Melkoinen tussahdus Trumpin uhittelusta!

Anonyymi-ap

Nyt kun Kokoomuksella on ulkopolitiikan värisuora ja diktaattoreita ihaileva Trump vaarassa nousta valtaan, niin alkoi poliittinen hyssyttely NATO- ja turvallisuuskysymysten suhteen? Stubb pisti vaaliretoriikan piikkiin Trumpin lähettämät terveiset Kremliin. Eikä vuorokauttakaan ole vielä kulunut vaalituloksen ratkeamisesta. NATO:n pääsihteeri Jens Stoltenbergillä sekä Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michelilläkin oli suoraselkäisemmät vastaukset kuin Stubbilla. No tosin näkyyhän se nyt jo istuvan presidentti Niinistönkin kohdalla, ettei Trumpin uhkailuun ole maamme nykyhallinnolla minkäänlaista suoraselkäisyyttä olemassa.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/alexander-stubb-vaisti-heti-trump-miinan-ja-kiinan-tvn-vaikean-venaja-kysymyksen/c7616ade-afd1-4f5f-882c-07fa3cd82716

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/alexander-stubb-paljasti-etta-haluaa-kabinettiinsa-rauhanvalittajan-heti-eteen-kysymys-rajusta-nato-viestista-donald-trump-on-tietysti-lahtokohtaisesti-oikeassa/e7c55cc3-6df5-4c13-853d-a4a6cb23d2d1

Tuuliviirikö meillä istutetaan presidentiksi? Entä jos Trump voittaa ja alkaa tekemään kaikkensa kampittaakseen Putinia ja Venäjää kohtaan asetetut pakotteet? Kuinka kontallaan Stubb, Kokoomus ja hallitus olisivat siinä tilanteessa? Uussuomettumisen aika tupsahtaakin heti porstuaan, kun siltä suomettumiselta piti olla päästy eroon?

18

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi en äänestänyt? Koska en hyväksy koulukiusaajaa! Haaviston mahdollisuudet oli myös vahvasti vieleä asenteissa. Näin Halla-ahon porukka nukkui. Toisaalta myös vihreitten asenne ei sovi ajetteluuni kaikiltaosin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tästähän on kysymys sanoa a häkkänen matalalla äänellä toistaen sen pariin kertaan konsultin ohjeen mukaan ja pyrkien Orpoksi orpon paikalle .


    • Anonyymi

      Stubb tulee vielä monet kerrat nolaamaan Suomen möläytyksillään.

      • Anonyymi

        Ehkä Trumpin tasolle (alaspäin) on Stubbilla vielä matkaa.


      • Anonyymi

        ALE jatkaa SALE n agendaa.


    • Anonyymi

      Niinistö on vielä Suomen presidentti ja Stubb nyt turpa tukkoon ja pois mediasta. Eikö ole mitään kunnioitusta istuvalle presidentille, saisit hävetä!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Putinistit löytyvät tutkitusti kylläkin täältä. Kovin on konservatiivioikeistopainotteista mm. Trump, Orban, Farage, Malinen...

        https://vatniksoup.com/en/soups/


    • Trumpin voittoon on vielä pitkä matka. Se käy oikeussalien ja juryjen päätösten kautta. Suomalainen uutisointi on ehkä liian suoraviivaista: Trump vastaan Biden. Amerikkalaista mediaa seuratessa tilanne ei olekaan näin mustavalkoinen.

      Bidenin päätös asettua ehdolle on massiivinen virhe hänen taholtaan: kyllä hänen pitäisi tietää, että Trumpin kukistamiseen tarvitaan vahva kandidaatti, kuten esim. Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom.

      • Anonyymi

        Biden on ihan liian vanha ja höperö siihen hommaan jo nytkin.


      • Anonyymi

        Kyllä mitä yhdysvaltalaista mediaa seuraa, niin asia on juuri niin mustavalkoinen kuin se vaan voi olla. Kierrokset nousevat kovasti, kun on selvinnyt, millainen Kremlin ääni USA:n kongressissa kuuluu MAGA-republikaanien toimesta. Ja Trumpin kannattajakunnan haastatteluista paljastuu, millaisia putinisteja esim. ruostevyöhykkeellä on äänestämässä Trumpia. Eräältä vanhalta rouvalta kysyttiin haastattelussa, että jos tulevissa presidentivaaleissa olisi Bidenin vastaehdokkaana Putin, niin kummanko hän valitsisi. Voit varmaan arvata, mitä kyseinen rouva vastasi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ale alkoi.

      • Anonyymi

        Stubb hyssyttelee Trumpin puheita ja kieltäytyy kehottamasta työmarkkinaosapuolia neuvottelujen polulle, vaikka mainosti vaaleissa itseään niin ahtisaarimaisena rauhanvälittäjä-tyyppinä ja lupasi yhdistää Suomen kansan. Heikolta näyttää Stubbin kyky toimia. Ahtisaari pyörii haudassaan, jos tämä CMI:n entinen puheenjohtaja on tällainen nyhverö?


    • Anonyymi

      Syökö sammakkoja?

    • Anonyymi

      Voi ei, ei voi.

    • Anonyymi

      ”Toivoisin henkilökohtaisesti, että Yhdysvallat ei olisi niin kahtiajakautunut”, tuleva presidentti kommentoi kysymystä Donald Trumpista.

      Mekin toivottaisiin, ettei Suomi olisi niin kahtiajakautunut.
      Vain rikkailla on enää ihmisarvo. Se on hallituksen uusjako.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7577
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4483
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      29
      4170
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3539
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2693
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2555
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2252
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      30
      2241
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2013
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      38
      1472
    Aihe