Mistähän johtuu,ettei minun kahdella digiboxilla(Nokian mediamaster ja Finluxin joku malli)ei näy kaikkia samoja kanavia,vaikka ovat kytketty samaan antennikaapeliin?Päivitykset ei ainakaan auta,eikä kanavahaut.Aika monta kanavaa puuttuu tosta Finluxin boxista,vaikka on vasta puoli vuotta vanha.Nokialainen kolme ja puoli vuotta.Voice-kanava nyt puuttuvista ekana tulee mieleen ja tietysti puuttuviin kuuluu myös SEX-TV!! Ja se kyllä ahdistaa ; )
Mistä johtuu
Asko
82883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osa bokseista hakee vain sellaiset kanavat joilla on lähetystä.
Sen yhden kanavan saa näkyviin, jos tekee haun klo 00.00 jälkeen ke-to-pe-la yönä.
Puuttuvat kanavat saa näkyviin kanavien uudelleenhaulla. Digiboksi ei suinkaan lennossa lisää uusia kanavia muistiinsa. Mullakin ilmestyi joku kuukausi sitten uudelleenvirityksessä "Anna kanavalle nimi" näkyviin, vaikka se kuulemma oli ollut tarjolla jo kauan. Ja seksikanava on haettava ohjelman aikana!
Olikos se nyt Humaxin boksi.
Kaksi ongelmaa:
1) Ensivirittämisellä ilmoitti "signaali heikko".
Syynä oli se, että boksi oli valmiiksi viritetyy Saksassa.
Ei näkynyt Saksalaiset kanavat.
Ne täytyi ensin poistaa ja uusi haku.
2) Sitten näkyi vain osa kanavista.
Syynä oli se, että taajuusalue oli liian pieni.
Ne piti itse asettaa jotta boksi haki koko alueelta.
Olisiko jälkimmäinen sinunkin syys.
Toivottavasti auttoi.
Ihan arvauksena, toisen viritin vaatii vahvemman signaalin, joten jättää puuttumaan kanavat(kanavaniput) joissa heikko signaali. Koitas poistaa video jne... romppeet välistä mikäli on.
Nokialaiset on aika hyviä purkamaan heikkoa signaalia. C nippu on tavallisesti juuri se heikoin. Koitapa katsoa Nokian signaalimittaria esim. Voicella, onko paljon huonompi kuin Yle:n kanavat tai mtv3.
Täällä Turun lähetysalueella ei The Voice-kanavalla oo lähetystä vielä.Ainakaan niiden omien nettisivujen mukaan,eikä varmaan oo ollut aikaisemminkaan.Silti toi vanhempi on löytänyt kanavan,mutta uusi ei.Siks oon kuvitellut,että boxi ehkä kuitenkin löytää kanavilta signaalin,vaikkei kuvaa olisikaan jakelussa.Siks en oo tota Sex-tv:tä yrittänytkään hakea aikana jolloin siellä on lähetystä.Tarvii varmaan kokeilla,kun muija on yö-vuorossa! : ) Ai niin,signaalit on kyllä kohdallaan,jos boxien mittareihin on luottamista.Ja uus antenni ja antennikaapeli.
No yhdellä kysymyksellä asia selviää, näetkö molemmilla bokseilla Urheilukanavan?
Jos näet, niin silloin syynä on juuri tuo.. Jos lähetystä ei tule, niin mm. Finlux ei löydä kanavaa. Sextv:n saat tosiaankin näkymään, kun teet kanavanhaun sillon kun sieltä tulee ohjelmaa. Nokialainen taas löytää kaikki kanavat, vaikka ei mitään tulisikaan.
...siis tuo Urheilukanava molemmilla boxeilla.Tarvii tehdä kanavahaku kun lähetys on päällä.Thank's!