KAAVOITUKSESTA sekasotkussa

Anonyymi-ap

Meneillään olevassa, ”en se minä ollut” keskustelussa johtaja toi tiedoksi, kaavoituksen johdon ottaneen uudelleen esille, metsän ostamisen tarpeen yhdessä kiistakylässä.
Kun nyt ruoditaan niin tämänkin hallinnonalan voisi ottaa tarkasteluun.
Kaupungin sisältä on kuulunut että kaavoitus puuttuu asioihin mikä ei kaavoitukseen kuulu.
Samoin kaupunkilaiset ovat lähes kaikkia kaavoituksia ihmetelleet ja kritisoineet.
Kaupunkilaisten etu ei ilmeisesti ole ollut ensisijainen ohjaava kriteeri vaan kaavoista hyötyvät tahot ovat olleet tyytyväisiä. Esimerkkinä rannan kuuluisa postimerkkikaava.
Grynderi tyyppiset toimijat ovat selvästi päässeet kaavoitukseen vaikuttamaan ennen minkäänlaisia julkistuksia, parhaat päässeet jopa lautakunnan kokoukseen esittämään toiveitaan, tosin ”epävirallisesti esikokoukseen” ennen varsinaisen alkua.
Olisi hyvä käydä julkista keskustelua kaavoitusperiaatteista myös asukkaiden näkökulmasta. Kuka periaatteet päättää ja millä foorumilla.
Valtuustolle luultavasti kuuluisi.
Julkaistu kaavoituskatsaus on ylimalkainen, varmaankin tarkoituksella.
Hyvää Loviisaa, asukkaille, pitäisi olla ohjenuorana.

17

696

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvänä esimerkkinä kaavoitukseen sekaantumisesta on
      otto-oikeuden käyttäminen Valkon osayleiskaavaan hallintosäännön määräyksen vastaisesti.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asia selviää parhaiten päätökseen jätetystä eriävästä mielipiteestä. Kaupunginhallitus itse mahdollistaa mielivaltaisen toiminnan.

        https://julkaisu22.loviisa.fi/FIN/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024664-14

        Kaupunginhallitus on toimimintakyvytön ja siihen eivät kaupunkilaiset voi luottaa, kun ei edes yksinkertaisia hallintosäännön määräyksiä noudateta.
        Uskomatonta ja täysin ala-arvoista toimintaa!

        Kaupunginhallituksen 22.01.2024 pidettyyn kokoukseen osallistui puheoikeutettuna myös valtuuston puheenjohtaja ja lainoppinut kansanedustaja Otto Andersson (rkp)!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupunginhallitus on toimimintakyvytön ja siihen eivät kaupunkilaiset voi luottaa, kun ei edes yksinkertaisia hallintosäännön määräyksiä noudateta.
        Uskomatonta ja täysin ala-arvoista toimintaa!

        Kaupunginhallituksen 22.01.2024 pidettyyn kokoukseen osallistui puheoikeutettuna myös valtuuston puheenjohtaja ja lainoppinut kansanedustaja Otto Andersson (rkp)!

        Miten Otto on lainoppinut?


    • Anonyymi

      Ex-kj käytti otto-oikeutta omana vallan välineenään. Yleensä Suomen kunnissa ei käytetä otto-oikeutta.

    • Anonyymi

      Alkuviestissä tarkoitetaan, että kyllä siellä kaavoituspuolella ylitetään valtuuksia ihan itsekin. Vai onko nämä nyt niitä ohi käskettyjä lähes kaikki.
      Kuitenkin, valtuustolle herätys, ne määrittelee toimintalinjat, eikä viranhaltijat sen mukaan mistä sattuu tuulemaan.

      • Anonyymi

        Valtuustossahan on kaikenlaisia KEKKOSIA, joten kyllä siellä nuoleskellaan, kuten infra puheenjohtajisto on osoittanut. Eivät huolehdi edes omista velvoitteistaan.


    • Anonyymi

      "kaupungin sisältä on kuulunut". Puhuuko kaupunki sulle useinkin? Varmaan sen jälkeen vähän enemmän kun päädyit popcorni osastolle herne nenässä.

      • Anonyymi

        Kyllä, tosiasiassa kenelle vain.
        Osa on ollut turhautuneita jo vuosia ja kertoilevat turhautuneina kun mikään ei auta.
        Tuo ilmaisutapa muuten on aika yleinen, lehtimiehillä, yrittäjien ja kaupungin tiedottajalla jne.
        Tämä on rehti tapa, täällähän erimieliset mollataan ja metkunketkut kehutaan ja palkitaan.


    • Anonyymi

      Edelleenkään ei jonkun kieliset sovi samaan kaupunkiin, siitähän tästä on kyse.

    • Anonyymi

      Aurinkovoimala Sarvilahteen. Kenenkä toimeksiannosta kaavoitus on taas toimimassa. Paikalliset, eli asukkaat, tuntuvat vastustavan ja kaavoituksen johtaja taas mainittu.
      Pilataanko kulttuurimaisemat kaikin osin ulkopuolelta tulleiden välinpitämättömyyden johdosta. Tämä on samaa sarjaa kuin peruskalioidenkin murskaaminen.
      Kuka tahtipuikkoa heiluttaa, joku varakas taho, mille raha on luontoa tärkeämpi ja kaavoitus innoissaan ryhtyy piirustamaan.
      Suomen paras kaupunki - kenelle?

      • Anonyymi

        Ex kj


      • Anonyymi

        Samaan sarjaan kuuluvat vielä kaupungin omistamien metsien raiskaaminen avohakkaamalla, josta käytetään nimitystä metsän uudistaminen.


      • Anonyymi

        En kyllä kutsuisi moottoritien reunaa kulttuurimaisemaksi, enkä muutamaa kesannolla olevaa peltoa.


    • Anonyymi

      Ent. kj!

    • Anonyymi

      Tuulivoimapuistokin oli ex.kj,n hankelistalla. Käytti silloinkin otto-oikeuttaan ja silloin ei menestynyt.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      204
      1974
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1156
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      172
      1044
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      76
      709
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      330
      647
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      24
      645
    Aihe