Kemeriin siis menossa.. Toimiikohan Visa Electron siellä automaateissa tai liikkeissä??
Kuinkahan skootterin vuokraus onnistuu, onko paljon vuokraamoita?
Mielellään muutakin tietoa Kemeristä, hyviä ruokapaikkoja mielellään saa kertoa ja kannattaako ostokset tehdä siellä vai Antalyassa?
Entäs rahapuoli, voiko maksaa euroilla ja minkäkokoisia rahoja kannattaa ottaa mukaan?
Onko lähistöllä mielenkiintoisia nähtävyyksiä missä kannattaa käydä?
Kuinkahan skootterin vuokraus onnistuu, onko paljon vuokraamoita?
Mielellään muutakin tietoa Kemeristä, hyviä ruokapaikkoja mielellään saa kertoa ja kannattaako ostokset tehdä siellä vai Antalyassa?
Entäs rahapuoli, voiko maksaa euroilla ja minkäkokoisia rahoja kannattaa ottaa mukaan?
Onko lähistöllä mielenkiintoisia nähtävyyksiä missä kannattaa käydä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinnehän mekin, ihanaa, Kemer on mukava pieni rauhallinen paikka. Kertokaahan Kemerin käyneet kaikki mahdollinen ja mahdoton Kemeristä.
Täällä myös kiinnostunut! Matkaa odotetaan malttamattomana ja kaikenlainen tieto olisi tervetullutta. Minkälainen hintataso Kemerissä on? Entä onko rannoilla ahdistelevia kaupustelijoita?
Tätä linkkiä seuraamalla voit selvittää, onko kohteessasi automaatteja, joista voit nostaa electronillasi rahaa: http://visa.via.infonow.net/locator/eur/jsp/SearchPage.jsp
Tässä tulokset Kemeristä:
1. PAMUKBANK TURK ANONIM SIRKETI
LIMAN CAD. KEMER
KEMER, 07000
Location:
KEMER
open 24 Hours
2. YAPI VE KREDI BANKASI A.S.
ATATURK BULVARI NO:3-4
KEMER,
Location:
KEMER BRANCH
open 24 Hours
Molemmista saa rahaa sekä Visalla että electronilla.
Mulle sanottiin Nordeasta että Euroopassa electron käy useammassa paikassa kuin täällä koto-Suomessa, mut koska itse tein ostoksia lähinnä pikkuputiikeista, käytin electroniani vain rahan nostoon. Pieni käyttömaksuhan siitä menee mut mieluummin se kuin liikaa käteistä mukana.
Turkissa käy myös eurosetelit (ainakin Marmariksessa), mutta halvemmalla saat ostokset, jos maksat liiroilla. Ja saat ainakin oikein rahasta takaisin (tai siis et tule ainakaan yhtä helposti huijatuksi).
Skootterivuokraamoja ei ainakaan Marmariksessa ollut joka nurkalla, mut hinnat oli jotain 30 euroo viikolta vakuutuksineen.
Kemer on pienehkö ja hiukan hinnakas paikka. Merhaba Garden on ok ruokapaikka, bussiasemaa vastapäätä on pieni kadunvarsibaari, josta saa maukkaita annoksia ja 0.7 l Efesiä - kylmänä! Kannattaa käydä myös paikallisessa kuppilassa (bussiasemalle mennessä liikenneympyrästä vasemmalle n. 150 m), jossa maukasta ja edullista syötävää.
en tiedä,mut eurot kävi kyllä kaikkialla muualla,paitsi supermarketeissa,Ruokapaikkoja on hyviä,vaikka kuinka mm.La Paz,Merhaba Nasrettin Hoca,vain muutamia mainitakseni.Kemer on siisti pieni paikka,jossa on ehkä hiukan korkeampi hintataso,kuin esim.Marmariksessa tai Alanyassa.