Monimutkaisempaa mitä meille uskotellaan. Aiemmin liittoutumattomina pysyneet Pohjoismaatkin saatiin kätevästi Natoon sotateollisen kompleksin rahoittajiksi.
Robert Kennedy kertoo: https://www.youtube.com/watch?v=5Jl7EpkTp8U
Ukrainan sodan taustat
18
774
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka hyötyy sodasta? No Hangon maaffia tietysti! Follow the money
- Anonyymi
V..tu mitä pelleilyä koko maailman systeemi. Ukrainan Zelensky lentelee ympäri maapalloa kinumassa, kerjäämässä ja pokkuroimassa oman edun nimessä. Voi j......ta mikä pelle ja muut maailman päättäjät.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasi Münchenin turvallisuuskokouksessa useiden valtionjohtajien lisäksi myös Suomen tulevan presidentin Alexander Stubbin.
Zelenskyi kertoi tapaamisesta X-viestipalvelussa.
Zelenskyi sanoi viestissään Ukrainan olevan kiitollinen saamastaan tuesta ja Suomen lämpimästä suhtautumisesta Ukrainaan ja ukrainalaisiin.- Anonyymi
V..vilket skämt hela världens system är. Ukrainas Zelenskij flyger jorden runt och tigger, tigger och tigger i sina egna intressens namn. Åh, vilken dåre och resten av världens beslutsfattare.
Ukrainas president, Volodymyr Zelenskyi, träffade inte bara flera statschefer utan även Finlands blivande president Alexander Stubb vid säkerhetskonferensen i München.
Zelenskyi berättade om mötet i meddelandetjänsten X.
Zelenskyi sa i sitt meddelande att Ukraina är tacksamt för det stöd det har fått och Finlands varma inställning till Ukraina och ukrainare.
- Anonyymi
Jos tuolta tuntuu, voi mennä kokeilemaan ilmapiiriä Ukrainassa, mielellään itäpuolella jossa sota eniten tuntuu. Sen jälkeen voi miettiä, onko tuon kaltaisessa kirjoittelussa pohjaa... Hyvä se on vittuilla mekanisminojatuolin pohjalta, tuskin olet edes armeijaa käynyt. Toisaalta, mitä tää kirjoittelu Hanko-palstalle kuuluu ?
- Anonyymi
Aloittaja on Pietarin Tiltu.
- Anonyymi
Mene itse kun olet tuota mieltä. Saat palkkasoturina liksaa, asusteet ja ruokaa. Siellä on hyvä huudella, valmiiseen pöytään syntynyt pelle. Olet ilmeisesti käynyt paikan päällä pelle.
Ukrainan pelle soturit ovat pommitelleet sinne sun tänne.
Olen aikaisemmin jo vuosi sitten kirjoittanut näillä palstoilla että Venäjällä ei ole muuta kuin aikaa sotimisessakin, niin kävi toisessa maailman sodassa.
Niin tuli Liittoutumalle, Saksalle ja Suomelle paska kyyti kun lähtivät Venäjää vastaan ja niin käy nytkin pelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja on Pietarin Tiltu.
Ja siellä on asiasta tietämätön hönö mutuilija. Et tiedä asioista mitään ja asiat niinkuin ne on.
- Anonyymi
Suomi on nyt hassannut jo liki 3 MILJARDIA Ukrainaan, vaikka kaikki jo tietää että Ukraina häviää tämän. Suomessa vähäosaiset näkee nälkää ja viimeisetkin viedään, samalla rahaa riittää Ukrainaan, sairasta!
Mitä järkeä lähettää panssareita, hävittäjiä kun ei ne niitä osaa käyttää ja kallis kalusto häviää savuna ilmaan!
Tällainen avustaminen vain pidentää sotaa, olisi paras lopettaa rahan syytäminen Ukrainan pohjattomaan kaivoon, missä varmaan aika siivu menee korruptioon.
Sota ratkeaa siihen kummalla loppuu ensin miehet, ja se on Ukraina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi on nyt hassannut jo liki 3 MILJARDIA Ukrainaan, vaikka kaikki jo tietää että Ukraina häviää tämän. Suomessa vähäosaiset näkee nälkää ja viimeisetkin viedään, samalla rahaa riittää Ukrainaan, sairasta!
Mitä järkeä lähettää panssareita, hävittäjiä kun ei ne niitä osaa käyttää ja kallis kalusto häviää savuna ilmaan!
Tällainen avustaminen vain pidentää sotaa, olisi paras lopettaa rahan syytäminen Ukrainan pohjattomaan kaivoon, missä varmaan aika siivu menee korruptioon.
Sota ratkeaa siihen kummalla loppuu ensin miehet, ja se on Ukraina.Olet oikeassa siinä, että lännen antama tuki ukrainalle on liian vaatimatonta.
Pitäisi antaa taloudellista tukea ja ennen kaikkea aseellista apua huomattavasti enemmän. Paras tapa lyhentää sodan kestoa, ja venäjän laittoman hyökkäyssodan vahinkoja siviileille, on aseistaa ukraina kunnolla ja pidempiaikaisesti, jotta vanja saataisiin työnnettyä takaisin niiden ukrainan laillisten rajojen taakse.
- Anonyymi
Jos ajatellaan että miten Venäläiset pystyivät miinoittamaan Ukrainan ydin voimalan niin miettikää siitä.
https://yle.fi/a/74-20039748 - Anonyymi
Venäjä on kova.
- Anonyymi
Toivon että Venäjä jysäyttää tämän maailman, että loppuu kaikki.
- Anonyymi
Alunperin Ukrainan piti yllättää Venäjä marssia Moskovan torille muutamassa kuukaudessa. Voitonhuumassa Lännen politikot jakoivat jo Venäjän raaka-ainevarallisuuden keskenään ja Zelenskykin myi Ukrainan parhaat viljelysmaat BlacRockille ja Vanquardille, vastineeksi saamistaan miljardien lainoista. Nyt kun projekti Ukraina kusee oikein kunnolla ja odotetut tuotot ovat haihtuneet taivaan tuuliin, ovat politikkojen puntit alkaneet tutista. Ensinnäkin rahoittajat kysyvät, missä ne rahat viipivät? Samoin kanslaiset alkavat tajuta, että maahan tuhlatut tuhannet miljardit, joihin pitää laskea myös nuo älyttömät ja täysin epäonnistuneet pakotteet, joiden takia EU:n energiahinnat nousivat läpi katon ja hyödyn korjasi USA:n energiavienti. EU:n talous on taantumassa ja enää puuttuu vain kokorahajärjestelmän romahdus. Se on jo alkanut, kun USa: FED ilmoitti siirtäneensä Venäjän rahoja 500 miljoonaa Viron keskuspankille, jota se välittä ne ryöstettyt rahat Zelenskylle. Ryöstö + rahanpesu on tuo operaation oikeudellien määritelmä. Seuraus on niiden tallettajien poistuminen USA:n ja EU:n pankkien tallettajien joukosta, koska ne eivät voi luottaa rahojensa olevan turvassa maissa, jotka ryöstävät omien asiakkaiden varat. Ja USA:lle sopii hyvin, että EU:n talous romahtaa sen toimien johdosta. Kuten kävi energiahuollolle, kun se räjäytti ne Venäjän kaasuputket
- Anonyymi
Tuli googlella tämä ketjua vastaan ja mielenkiintoista huomata että on noin hyvin ollaan asioista tietoisia mitä kaikkea Ukrainassa oikeasti on tapahtunut. Tuonkin kommentit faktat moni asioista tietämätön leimaa salaliittoteoriaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli googlella tämä ketjua vastaan ja mielenkiintoista huomata että on noin hyvin ollaan asioista tietoisia mitä kaikkea Ukrainassa oikeasti on tapahtunut. Tuonkin kommentit faktat moni asioista tietämätön leimaa salaliittoteoriaksi.
demarit täällä levittää kiljusen ajatuksia ja yrittävät epätoivoisesti manipuloida ihmisiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
demarit täällä levittää kiljusen ajatuksia ja yrittävät epätoivoisesti manipuloida ihmisiä
Demarit, Persut, Kokoomus ym. ovat ihan samalla lailla Nato agendaa ja montaa muuta huonoa asiaa ajaneet.
- Anonyymi
Ei lisää rahaa Ukrainaan, uimahalli Hankoon ja uimataitoiset päättäjät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321614- 391526
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601286- 681275
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2011047Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2651036- 691034
- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16880Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106858