Jumppaan puoli tuntia aamusella , venyttelen kaikki jäsenet ja teen varovasti taivutuksia. Istun tuolilla niin ei tapahdu haavereita. Nostelen 1,5 litran vesipulloja, pysyy käsissä voima. Ennen jumppaa lataan kahvinkeittimen valmiiksi ja teen jääkaappiin pari hyvää voileipää. Näin päivä lähtee kivasti käyntiin.
Paras rutiinini
Anonyymi-ap
13516
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvä sinä!
Minä yritän joka päivä tehdä pienen lenkin , ulkoilma piristää. Liukkaat kelit rajoittaa, mutta istun hetken vaikka parvekkeella vilttiin käärittynä.
Ihanaa, että otat tämän puheenaiheeksi!
Niin pitäisi, ja sain todella intoa. Ajattelen ja yritän. Latasin äsken tämän:
https://www.is.fi/hyvaolo/art-2000008497418.html
Yritetään!
Liukkaat kelit rajoittaa.
Keinun itse ja nostelen keinutuolia ennen aamuteetä.
Aamulla pitää saada kahvia niin jaksaa voimistella jonkin aikaa.
Iltapäivällä maistuu tee.
Luin eka että runkkaan puoli tuntia... ei väärin sekään
Käyn aamulla kylmäuinnissa,tavallasn avannossa.
Käyn muutaman kerran viikosssa kuntosalills..
Kerran pari viikossa käyn nojailemassa kretonkiin ja menen kaikki tanssit.
Hyviä liikuntarutiineja teillä onkin, avanto-olosuhteisiin en kylläkään uskaltaudu. Säännöllisyys on tärkeää, voi vähänkin tehdä päivässä, ei tarvitse kerralla niin rankasti ja kauan ponnistella.
Venyttelyliikkeet ja kotirekissä roikkuminen ovat minulle päivittäisiä, samoin syvähengittelyt varsinkin ulkona raikkaassa ilmassa kävellen ja unen houkuttelussa. Kerran viikossa käyn vesijumpassa ja uimassa, ja tanssikin on kuulunut nuoresta pitäen elämään, joko ohjattuna ryhmäliikuntana tai huvittelumuotona. Nykyisin tanssin kevennetyssä lavisryhmässä ja tähtihetkiä on aina kun kohdalle sattuu tanssillisia häitä ja muita perhejuhlia, myös risteilyjä ja kylpylöitä valitaan muutaman kerran vuodessa tanssimahdollisuuksien mukaan.
Tuo olikin hyvä, että tekee ensin aamiaisvoileivän ja laittaa kahvin tippumaan, niin
ovat valmiina pikkujumpan jälkeen.
Minulla on pienet, ehkä kg. painoiset käsipainot. Ne on lähellä, missä teen käsitöitä .
Se pieni jumppa silloin, tällöin antaa virtaa.
Tänään tein lumitöitä, ulkorappusten siivous, kun pohjoistuuli pyrytti kylmästi.
Kamalan liukasta joka taholla, laitoin mursketta piharappujen eteen.
Huomenna jo aurinko paistaa lupasi meteorologi, hyvä.
Olen myös huomannut, että Makriinalla on hyvää huumoria, tuokin pyykkivertaus
sai kasvoihin voimisteluliikkeitä! Kiva aina lukea.
Seuraavassa voidaan huomata, että yksikin sana väärässä paikassa saa asiasta väärän kuvan: Poliisi totesi, Leopold oli avannut useita arvokkaita viinipulloja,
mutta maistanut kustakin vain kulauksen.!
Hyvää keskipäivää,
Neeasa
"Vasta kun lintu heittäytyy oksalta lentoon, se huomaa siipensä".
Onpa mielenkiintoista!
"Vasta kun lintu heittäytyy oksalta lentoon, se huomaa siipensä".
Tuo on kyllä mielenkiintoista.
Mistä tuo tieto tänne tupsahti.
Paras rutiinini on se, että poikkean rutiineista silloin tällöin. Poikkeus saa nopeasti vahvistusta sille, että rutiinit ovat tärkeitä.
Miksi kommenttini / kysymykseni on poistettu tästä? Miten lainauksesi liittyy ketjun aiheeseen?