Kulukukauppias

Anonyymi-ap

Taas liikkuu taajamassa kulkukauppias. Taktiikka on selvä. Tullaan paksuissa kamppeissa, pimeällä, illalla 18-20, jätetään musta pakettiauto hämärään tienkohtaan ja liikutaan posket punaisina talosta taloon kävellen. Kauppias on yleensä siisti, hieman sääliä herättävällä hapituksella varustettu nuori mies. Sisällä on kuitenkin vahva usko Jumalaan, sen siunaus teoille jo etukäteen. Lähestymistapa on yliystävällinen ja jos sattuu isäntä olemaan lumityötouhuissa, alkaa kauppias talon omistajuuden kysymisen jälkeen kehumaan isännän kolaa ja sen jättämää virheetöntä jälkeä kartanokausteella.
Pian keskustelu kääntyy juuri nyt Teille, ainutkertaisesti alihinnalla tarjottavaan viemärikuvaukseen, tai ilmanvaihtoputkiston syynäämiseen, tahi katto-, tahi vesikourutarpeen määrittelyyn. Tarjouksessa on remontti, jonka käyttämättä jättäminen johtaa juuri peruskorjatun talon kaatumiseen kyljelleen.
Nyt kannattaa Lakarin alueella olla avaamatta ulko-ovea, ellei sisään ole vonkaamassa vähissä tamineissa naapurin emäntä, tai isäntä, jolla on kiireellistä ja ajankohtaista asiaa makuuhuonegolfin pian alkavasta semifinaalista.

12

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No avasin, oli asiallinen nuori kaveri, jonka kanssa tulimme heti hyvin juttuun. Kaffet juotiin siinä kaupanteon lomassa ja nyt saa taas nukkuu rauhassa, kun pojat tulee kuvailemaan iv kanavat ja 1kpl rosterihormeja.

      Lämmin suositus, ovat ammattilaisia.

      • Anonyymi

        Tillaa nuohooja. Röörit tulee puhtaaksi saman tien ja paljon halvemmalla.


    • Anonyymi

      Vanhusten huijausta ja törkeää semmoista. Laskussa ei erotella mitään mitä mikäkin on maksanut? Huijanneet jo monia täällä päin. Olkaa tarkkana. Vuoden päästä ovat konkassa ja takuut loppu siihen

      • Anonyymi

        Ei se huijausta ole jos vanhuksille jotain myy. On korkeasti koulutettuja ja vähemmän koulutettuja vanhoja ihmisiä joilla älli luistaa varmasti paremmin kuin monella nykynuorella. Se on huijausta jos kauppaa vanhuksille joka on sekaisin kuin seinäkello ja ei ymmärrä mitä on tekemässä.


    • Anonyymi

      Kaikista kuvatuista viemäreistä löytyy kriittisiä tukoksia. Lupaavat huuhella 2000 kuntoon. Heh heh.

      • Anonyymi

        Kyllä viemärit kannattaa joskus huuhdella. Niin tehdään meidän taloyhtiössä, mutta siinä on oikeat ammattilaiset asialla. 2000 euroa kuulostaa kuin siinä olisi 1500 euroa liikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä viemärit kannattaa joskus huuhdella. Niin tehdään meidän taloyhtiössä, mutta siinä on oikeat ammattilaiset asialla. 2000 euroa kuulostaa kuin siinä olisi 1500 euroa liikaa.

        Eipä oo 60 vuoteen huuheltu ja hyvin vetävät. Jos mennee tukkoon niin Karilassi imasee auki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä oo 60 vuoteen huuheltu ja hyvin vetävät. Jos mennee tukkoon niin Karilassi imasee auki.

        Se on juuri sitä viemäreitten huuhtelua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on juuri sitä viemäreitten huuhtelua.

        Kyllä Karilassi jotain palvelusta ottaa


    • Anonyymi

      Juuri näin ja taas toimii

    • Anonyymi

      Taitaa olla joku lestadiolaisfirma näidenkin huijausten taustalla.

    • Anonyymi

      Uskonlahko vai stripclub?

      Hard_atheist
      2024-02-19 10:02:23
      Ilmoita
      Molemmat ottaa 10% ja valehtelevat, jotta tuntisit olon hyväksi.

      Strippiklubilla on vähemmän sääntöjä.

      Strippiklubilla koskettelu perustuu yhteisymmärrykseen.

      Strippiklubilla viiniannokset ovat isompia.

      Strippiklubilla on parempaa musiikkia.

      Antaako strippiklubi parempaa vastinetta rahoille?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      45
      5072
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4904
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      241
      4124
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      57
      3778
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      128
      3676
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      92
      3246
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      134
      2164
    8. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      15
      1531
    9. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1130
    10. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      1007
    Aihe